Ana Sayfa Donanım & Yazılım "Bir Programlamacı Olarak 12 Yıl İçinde Öğrendiğim Kişisel Gelişim İpuçları"

“Bir Programlamacı Olarak 12 Yıl İçinde Öğrendiğim Kişisel Gelişim İpuçları”

Mühendis olan Patrick Shields, karmaşık teknik ve ürün kararlarıyla, ekiplere ve organizasyonlara rehberlik eden bir sorun çözücü olarak tanımlıyor kendisini. Bireylere danışmanlık yapıyor ve bu bağlamda beklentileri aşan güçlü özerk ekipler kurma konusunda üstüne yok. Teknoloji geçmişi çok çeşitli ancak şimdilerde özellikle bulutta veya veri merkezine dağıtılmış bilgi işlem ve yüksek ölçekli uygulamalarla ilgilenmekle meşgul. Bu yazımızda kendisinin 12 yıllık birikimi sonucu ortaya çıkan tavsiyelerini dinleyeceğiz.

“Programlamadaki ilk gerçek işim 5 Temmuz 2007’de başladı, yani bunu yazarken on iki yılı aşkın tecrübem var.  On yıl, bir şeyde iyi olmak için yeterli bir zaman gibi görünüyor, ancak bir miktar doğal yetenek işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra bu alanda kendini geliştirmek sanıldığı kadar basit değil yani bahsettiğimiz o yetenek, deneyim ihtiyacını ortadan kaldırmıyor.

Learn college students Stock Photo 01 free download

“Beşinci sınıfta Fransızca dersi almam gereken bir okula gittim. Dile özel bir yetenek ya da ilgi göstermedim, ancak derslerden geçmeyi hep başardım. İki yıl sonra ailece taşındık ve Fransızca Giriş veya İspanyolca seçebileceğim yeni bir okula başladım. Önceki iki yılı etkili bir şekilde tekrarlayarak Fransızca’yı seçtim. Bu yıllar hafızamdan uçup gitmiş, ama bu dersten de kolaylıkla geçtiğimi hatırlıyorum. Bu iki yıldan sonra tekrar taşındık ve liseye başladım. Öğrenim görmek için bir dil seçeneği sunuldu ve bir yıl boyunca Tanıtım Fransızcası seçtim. “Je m’appelle Pat” ve “Où est la discothèque” i önceki dört yıl boyunca gördüğümden sınıfın yıldız öğrencisi olmuştum birden. Ertesi yıl Orta Fransızca’ya girdim ve kendim ve yaşıtlarım arasındaki başarı farkı azalmaya başladı. Beş yıllık Fransızca deneyimime rağmen, birkaç basit ifadenin ve yarım yamalak bir aksanın ötesine geçemedim. Önümüzdeki iki yıl hep başarısızlıkla geçti ve liseden sonra Fransızca konuşmaktan ve kendimi geliştirmekten tümüyle vazgeçtim.”

“Birçoğumuz aynı hatayı kariyerimizde yapıyoruz. Kendimizi herhangi bir uzmanlığın sınırları içinde, öğrenmesi veya sektörde kalması kolay bir konum için optimize ediyoruz.”

“Doğru ya da yanlış bir kariyer yolu elbette yok. Bazıları liderlik için doğar ve liderlik ekipleri ve başkaları için kariyer yolları tasarladıkları yönetim pozisyonlarında çalışırlar. Tersine, bazıları bireysel bir katılımcı olarak kendi yöntemlerini geliştirerek gelişir ve nihayetinde lider olurlar. Oldukça az sayıda kişi ise, büyümeleri için gereken fırsatları elde edemezler. Bense burada büyümeme yardımcı olan birkaç stratejiyi ve bunları nasıl uygulayabileceğinizle ilgili birkaç fikrimi paylaşmak istiyorum.”

Project Updates - Five Qualities of a Good Businessman - IED

“Kariyerimin başlarında, anlaşmayla sonuçlanan bir toplantıdan daha korkunç bir şey olmadığını söylerdim, çünkü bu henüz ayrıntıları anlamadığınız anlamına geliyordu.”

“Okuldaki ilk işimde şimdiye kadar tanıştığım en parlak insanlarla çalıştım. Çok deneyimli, çok eğitimli ve çok başarılı insanlar tarafından kuşatıldım. Bunun bir yararı vardı; o duvarlar içerisindeki insanların en akıllısının ben olamayacağımı öğrenmekti. Yalnız onları takip etmek, onlara ulaşmaya çalışmak benim için bir başarıydı. Bu insanlar akıllı olmaktan çok daha fazlasıydı. Doğuştan gelen yeteneğim ya da henüz onlar gibi deneyimlerim yoktu ama bu onları takip edemeyeceğim ve öğrenemeyeceğim anlamına gelmiyordu. Bu yüzden aptalca sorular sormaya ve doğru olana kadar işleri yeniden düzenlemeye çalıştım. Etrafınızdakilerin çalışmalarını takip etmek için ihtiyaç duyduğunuz şeylerin çoğu sadece sabır ve meraktır. İşinizde anlamadığınız bir şeyle karşılaştığınızda, birisinden anlamanıza yardımcı olmasını isteyin. Bir kod parçası, bir sistem tasarımı, hatta marj gibi bir iş kavramı olabilir bu.”

“İş görüşmem sırasında Nick Carriero bana Junit’e aşina olup olmadığımı sordu ve ben de ne olduğunu bildiğimi iddia etmeye çalıştım.”

Belki anında o işin bir uzmanı olmayacaksınız, ancak geniş bir bilgi kazanacaksınız. Daha da önemlisi, nasıl soru soracağınızı ve etrafınızdakilerden nasıl öğreneceğinizi öğreneceksiniz. Kendinize iyi işler yapmak için zaman tanıyıp, sabretmek zorundasınız.

Zorluklar karşısında pozitif kalmak için kendinize soracağınız 10 ...

“İşin aslı: Gittiğiniz her yerde zorlu yollar, teknolojik eksiklikler ve organizasyonel zorluklar olacak. Her fırsat, beraberinde zorlukları da getirir. Eğer aksiliklerle hiç karşılaşmasaydık, kendimizi yetenekli ve harika olduğumuza ikna ederdik. Gurur duyacağınız ve içinize sinecek şekilde bir şeyler yapmaya çalışmak için büyük veya küçük fırsatlar bulun. Bu, küçük bir projeye katkıda bulunmak veya daha büyük bir takımda yer alıp elinizden geldiğince faydalı olmaya çalışmak kadar küçük olabilir.”

“Bunu yaptığımda, bazı harika fikirlerimin harika, bazılarının ise oldukça işe yaramaz olduğunu gördüm. Onları harekete geçirmeseydim, hangi fikirlerimin mükemmel olduğunu anlama fırsatını kaçırırdım.”

10 Ways To Reach Your Goals Right Now - WondersList

“Ne istersen yap ama yüksek sesle yap.” “Harika bir fikriniz olduğundan ve bunu nasıl yapacağınızdan eminseniz, devam edin, ancak önce sizi dinleyecek herkese bunu duyurun. İnsanların eylemlerinizi takip etmesini sağlayarak, size geri bildirim vermek için gerek duydukları bilgileri ve bunu gerçekleştirmeleri için, yani size dönüt verebilmeleri için bir ortam hazırlamış olursunuz.”

“Yarın günün sonunda sizden haber alamazsam, devam edeceğim” diyerek bile geri bildirim için fırsat yaratıyorum. Senden benim için bu projeyi araştırmanı istemiyorum, ama eğer ejderhalarla karşı karşıya geleceğimi düşünüyorsan, bana söylemelisin.

“Bu stratejileri, çalışma arkadaşlarınızdan ve yönetim zincirinizden yeterli desteğiniz olmadığı için ya da iş modeli çok doğal bir şekilde kırıldığı için kullanamayacağınızı fark ettiğinizde, başka bir fırsat aramanın zamanı gelmiş demektir.”

Süreç boyunca, ilerlemeniz ve başarılarınızla gurur duyun, ama asla kendinize meydan okumaktan vazgeçmeyin.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,950TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

“Saf Altın” Kaplama iPhone 12’ler Ön Satışa Hazır!

Apple'ın yaklaşan iPhone 12'yi 5G sorunları nedeniyle ertelediği söylenirken, bize "Cyberphone"u getiren lüks sınıf iPhone değiştirme şirketi Caviar, saf altın bir iPhone 12 Pro ve bir iPhone 12 Pro Max...

Trump, TikTok ve WeChat ile İşlem Yapmayı Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump Çinli şirketlerle herhangi bir işlem yapmayı yasaklayan bir talimat imzaladı. Bu şirketler WeChat ve ByteDance (TikTok'un sahibi) olarak...

2 Milyon $ Yatırım Nasıl Alınır? | Büyük Futbol Kulüpleri Tarafından Fark Edilmenin Sırrı: SCOUTIUM

Yeni bir video serisine başladık: "Turkish Mafia"! Bu seride Türk girişimcileri konuk alarak onları tanıyacağız ve tanıtacağız. Ne de olsa hepsi...

OYAK Blokzinciri Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Tarımda dijitalleşme tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam ediyor. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, blokzinciri teknolojisine yatırım yaptıklarını açıkladı. Ülke ekonomisine...

Zoom’un Yeni Filtre Özellikleri Toplantılara Renk Katıyor!

Zoom Video Communications, evden çalışmayı pratik ve verimli hale getirirken, ofislerde insanların bir araya gelmelerini sağlayan unsurları sanal toplantı kültürüne dahil ederek,...