Ana Sayfa Donanım & Yazılım Bir VR Uzmanı, Yapay Zeka Kullanarak Roma İmparatorlarının Gerçeğe Benzeyen Portrelerini Oluşturuyor!

Bir VR Uzmanı, Yapay Zeka Kullanarak Roma İmparatorlarının Gerçeğe Benzeyen Portrelerini Oluşturuyor!

Yapay Zeka bildiğimiz gibi günümüz dünyasının çeşitli sektörlerine yayıldı. Söz konusu teknoloji, sıfırdan oyunlar yaratmak gibi pekçok ilgimizi çeken alanda kullanıldı. Daha önce, bir YouTuber’ın 1895 tarihli bir videoyu AI kullanarak 4K’ya yükselttiğini görmüştük. Şimdiyse, bir sanal gerçeklik uzmanı, Photoshop’taki teknolojiyi ve becerilerini ve heykellerinin görüntülerini kullanarak Roma İmparatorlarının birkaç gerçekçi portresini yarattı.

Sanatçı Daniel Voshart (@dvoshart), film endüstrisinde bir V65R uzmanı ve adli video danışmanıdır. Dolayısıyla, devam eden Coronavirüs kaynaklı kilitlenmeler nedeniyle birincil işinin projeleri durdurulduktan sonra, Voshart hobilerinden biri, yani eski heykelleri renklendirmek için çalışmaya başladı. İlk portre serisinin yayınlanmasının ardından, Voshart’ın çalışmaları meraklılar arasında oldukça popüler oldu.

Şimdi, The Participate (MÖ 27 – MS 285) imparatorlarının gerçeğe yakın portrelerini oluşturmak için sanatçı, çevrimiçi bir yapay zeka destekli araç ve Photoshop’taki becerilerini kullandı.

Başlangıçta resimlerden, heykellerden ve sikkelerden Roma imparatorlarının çeşitli resimlerini topladı. Resimlerdeki bazı ilk düzenlemelerden sonra, hepsini çevrimiçi araç olan Artbreeder’a yükledi. Bu araç, portrelerde ince ayar yapmak için Generative Adversarial Network (GAN) olarak bilinen bir makine öğrenimi algoritmasını kullanır.

Bu yüzden, tüm görüntüleri yapay zeka destekli aracın eline teslim ettikten ve ince ayarlı sonuçları aldıktan sonra, onları daha da mükemmelleştirmek için tekrar Adobe Photoshop’a gitti.

Voshart The Verge‘e verdiği röportajda “Photoshop’ta çalışırdım, ArtBreeder’a yükledim, ince ayar yaptım, Photoshop’a geri getirdim ve sonra yeniden işledim. Bu, en iyi fotogerçekçi kaliteyle sonuçlandı.” ifadelerini kullandı.

Web sitesine göre, Photoshop’ta görüntüleri rötuşlamak için Voshart, imparatorların tarihsel tasvirlerini kullandı. Çünkü Voshart sadece heykelleri taklit etmek istemiyordu. Birincil amacı gerçekçi portreler yaratmaktı ve gerçekten iyi bir iş çıkardı. Dahası, Voshart, yapay zeka algoritmasının becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için ünlülerin yüksek çözünürlüklü görüntülerini GAN destekli araca yüklediğini söylüyor.

“Yaptığım şey, sanatsal bir yorumun ta kendisidir.” diye de ekliyor.

Yani, bir Roma tarihi meraklısıysanız, portreleri tam buradan kontrol edebilirsiniz ve bunlardan herhangi birini beğendiyseniz, istediğiniz portreler için sipariş verebilirsiniz.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,947TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Avrupa Birliği 2024 Yılına Kadar Kripto Paraları Kullanıma Sokmayı Planlıyor

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euro kavramını incelediklerini açıkladı. ECB...

İnsansız Hava Araçları Gaziantep Semalarında Yarıştı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 2019’da ziyaretçi rekorları kıran dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST için geri sayım devam...

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 20 Eylül 2020

Bakalım bu hafta Teknorex’in teknoloji dünyasında neler olmuş? Hep birlikte göz atalım!Teknorex Artık Haber Platformu...

Türk Savunma Sanayisinin Güney Asya Seferi

Türk savunma sanayisinin dünya pazarlarında daha etkin yer alması ve yeni fırsatlara ulaşması için düzenlenen Defence Port Turkey Fuarı, bu yıl 6'ncı...

500 Milyar Euroluk Küresel Demiryolu Oyuncuları Eskişehir’e Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı desteği ile Modern Fuarcılık tarafından düzenlenen Rail Industry Show Demiryolu Endüstrisi Altyapı ve Teknolojileri Fuarı, 02-04 Aralık 2020...