Ana SayfaİnternetDizi/FilmBirçok Konuya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Önerileri

Birçok Konuya Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Önerileri

Belgeseller birçoklarından farklı olarak toplumsal, tarihi hafızamızı yerinde tutmaya çabalarken aynı zaman da bakış açımızı da güncelleyen, değiştirebilen yapımlardır. Bu serimizde onlardan birkaçı ile sizleri tanıştırmak istiyoruz.

SAZ

Şehirden şehre, dağdan ovaya kültürler ve zaman arasında bir köprü kuran Saz bir yol belgeseli, adı gibi “saz”ın yollarından şarkılar topluyor. Batılı saz müzisyeni Petra Nachtmanova’nın Berlin’den Horasan’a giden bu yolunda birçok müzisyenle tanışmamız gerçekleşiyor. 2000 senedir kuşakları bir araya getiren bu enstrümana bir de yol ile bakmayı öğretiyor bu belgesel. Bu sebeple son dönemlerin en iyilerinden olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

100 Yılın İtirafları (Fog of War)

İkinci sırada yer alan bu yapım liste oluşturucusunun öğretim üyesi tarafından önerilmesi ile tanışılan bir belgeseldir. Vietnam ve Küba krizi sırasında ABD savunma bakanlığı yapan Robert McNamara’nın anlatımı da yer almakta bu yapımda. Politika üzerine derin bir düşünceyi beynimize sokan bu belgesel aynı zamanda tarihe de ışık tutmakta.

Gıda, Ltd. (Food, Inc.)

Üçüncü sıradaki belgeselimiz ise “Food, Inc.”dir. 2009 ABD yapımı olan bu belgesel ABD’deki çevreye zarar veren, çalışanlarının haklarına önem vermeyen ve sağlıksız gıda üreten büyük firmaları eleştirmektedir. Çevreye, hayvanlara bakış açısını değiştirebilecek nitelikte olan bu yapım ilginizi çekeceğini düşündüğümüz en iyilerden biri.

Yugoslavya’nın Ölümü (The Death Of Yugoslavia)

BBC’nin 5 saatlik yapımı; The Death of Yugoslavia – Yugoslavya’nın Ölümü. Yıkıma giden yolda yaşanan her şeyi; Alija Izetbegović, Slobodan Milošević, Franjo Tuđman ve diğer aktörler birinci ağızdan anlatıyor. Yugoslavya ve Balkanlar hakkında öğrenebileceğiniz birçok bilgiyi sizlere sunmakta. Bu sebeple Yugoslavya tarihine meraklı kimseler için önemli bir tavsiye olarak önümüzde durmaktadır.

Sarı Zeybek

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının özellikle son 300 gününe odaklanan belgesel türündeki filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve sunuculuğunu Can Dündar üstlenmiştir. 1993 tarihli belgeselde Atatürk‘ün neden ve nasıl hasta olduğu, teşhiste nasıl gecikildiği, tedavisinin nasıl yapıldığı ve son günlerini nasıl geçirdiğinin tanıklıklar ve en yakınındakilerin anılarının ışığında anlatılmaktadır. Sarı Zeybek mutlaka izlenmesi gereken belgeseller arasındandır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER