Ana SayfaDonanım & YazılımBirleşmiş Milletler Blokzinciri Çalışmalarını Hızlandırıyor

Birleşmiş Milletler Blokzinciri Çalışmalarını Hızlandırıyor

Birleşmiş Milletler, blokzincirine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Blokzinciri tabanlı dijital kimlik birliği ID2020’de de yer alan kuruluş, geçtiğimiz ay bünyesindeki Birleşmiş Milletler İnovasyon Ağı (UNIN) ile dağıtık defter teknolojisinin (DLT) kulanımını değerlendiren Blokzinciri Pratik Kılavuzunu yayınlamıştı. Topluluğun blokzincirine yönelik ilgisi son gelişmelerle gittikçe artmış durumda.

Birleşmiş Milletler İnovasyon Ağı (UNIN), blokzinciri teknolojisi için bir kurumlar arası platform olan Atrium’u geliştirdi. Birleşmiş Milletler kuruluşları Atrium platformu sayesinde blokzinciri teknolojisi ile farklı ajanslar arasındaki işbirliğini teşvik eden bir topluluk oluşturulmasını sağlıyor.

Blokzinciri teknolojisinin için yayınlanan kılavuzun yanı sıra BM, şu anda dünya çapında birçok blokzinciri projesi üzerinde çalışıyor. Birleşmiş Milletler İletişim ve Bilgi Teknolojileri Ofisi (UN-OICT) Afganistan Hükümeti ile blokzinciri tabanlı bir arazi kayıları yönetim platformu üzerinde çalışmaya devam ediyor. Kentsel planlama ve tasarım üzerine çalışan UN-Habitat ise “Herkes İçin Kent” girişimi ile projeyi destekliyor. Çözüm, sürdürülebilir kalkınmayı ve daha iyi bir yönetişimi hedefliyor.

BM aynı zamanda Dünya Gıda Programı (WFP) ile Afrika’daki gıda tedarik zincirleri için blokzinciri teknolojisini araştırıyor. WFP, Cibuti ve Etiyopya’daki gıda tedariği için blokzinciri takibini uygulayarak işlem süresini 15-20 günden 5 günün altına indirmeyi başardı. Ekvador’daki çikolata üretimini izlemek için de blokzinciri pilot çalışması başlatan UNDP, farklı türde bir proje yürütüyor. Tüketiciler bir çikolata satın aldıklarında ambalajdaki blokzinciri token’ini Ekvador’daki kakao çiftçilerine bağışlayabiliyorlar. Bir çiftçiye 4 token gönderildiğinde ise üretimi artırmak için bir kakao ağacı dikiliyor.

Blokzinciri teknolojisi konusunda tüm dünyada çalışmalar hızla artarken Birleşmiş Milletler, bu teknolojiyi en kısa sürede benimsemek ve tüm sektörlerde kullanılabilir hale getirmek istiyor. Bugüne kadar birçok farklı blokzinciri projesine imza atan BM, alt kuruluşlarıyla birlikte blokzinciri teknolojisinin potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER