Ana SayfaDonanım & YazılımBlok Zinciri ile 5G'nin Verimi Artırılabilir mi?

Blok Zinciri ile 5G’nin Verimi Artırılabilir mi?

China Telecom blok zinciri laboratuvar yöneticisi Liang Wei, Çin basınına yaptığı açıklamayla 5G teknolojisinin blok zinciri ile birleşmesi durumunda verimliliğin artabileceğini söyledi. 5G teknolojisinin mobilite, IoT (Nesnelerin İnterneti) ve diğer uygulamalar ile entegre halde geniş bir yelpaze ile çalışması bekleniyor. Blok zincirinin de dahil olmasıyla verimlilik önemli ölçüde artabilir.

Lian Wei yaptığı açıklamada: “Her şeyin birbirine bağlanması ve birbirlerine hizmet sunması, veri güvenliği, veri değeri ve takas işlem modelleri için yeni sıkıntılar ortaya çıkartıyor. Blokzinciri, IoT uygulamalarında veri güvenliği ve değer değişimi sorunlarını çözmek için kullanılabilir. Ayrıca teknoloji, IoT uygulamalarının geliştirilmesini desteklemek için de önemli bir hale gelmiş durumda.” dedi. Ayrıca Wei’ye göre telekom sektöründe blok zincirinin 2023 yılına kadar 1 milyar dolar hacmini aşması bekleniyor.

Blok zinciri, 5G altyapısına finansman sağlamak amacıyla kitle fonlamasında yardımcı olabilir. Teknolojinin yardımıyla, elde edilecek olan gelir güven ve şeffaflık ile paylaşılabilir. Ayrıca akıllı sözleşmeler ve otomatik ödeme yöntemiyle 5G kaynak paylaşımı daha verimli ve güvenli hale getirilebilir. Bununla birlikte uluslararası dolaşım, otomatik faturalandırma ve ödemelerin de daha verimli hale getirilebilmesi mümkün gibi görünüyor.

5G teknolojisinin, blok zinciri ile desteklenen IoT (Nesnelerin İnterneti) uygulamalarında cihazların güvenliği için bir kolaylaştırıcı olması bekleniyor.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER