Ana SayfaBilimBlok Zinciri ile Dronelar İzlenebilir Mi?

Blok Zinciri ile Dronelar İzlenebilir Mi?

Günümüz teknolojisinde droneların yeri artmaya başlarken ticari drona taşımacılığı da önem kazanmaya devam ediyor. Ancak ticari drone taşımacılığı yaparken  veri paylaşımı ve güvenliği riski de devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (DOT) blok zinciri teknolojisinin bu konuda bir çözüm olabileceğini düşünüyor.

Dünyada pek çok şirket taşımacılık için drone kullanımını artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Gana, ülkede bulunan 200 sağlık tesisine günde 600’e kadar uçuş gerçekleştirebilen dünyanın en büyük tıbbi drone taşımacılık hizmetini başlatmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (DOT) konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Rapor için, “blokzinciri konseptlerinin uygulanmasından faydalanabilecek insansız uçak sistemlerini uçuş operasyonlarının üst düzey çalışması” tanımlaması yapılıyor. Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (DOT) Ulusal Ulaşım Sistemleri Merkezi’nde mühendis olarak görev yapan Seamus McGovern öncülüğünde hazırlanan DOT raporu, günümüzde artan drone taşımacılığının operasyonlarının güveni açısından blok zinciri teknolojisinin kullanılabileceği belirtiyor.

Gelecekte blok zinciri tabanlı bir kara kutunun oluşturulması droneun olumsuz bir durum yaşaması durumunda nedeninin ne olduğunu anlamaya yönelik verilerin elde edilmesini sağlayabilir. Raporda IBM’in droneun uçuş yolunun kaydedilmesine ve sınırlı bir uçuş bölgesinde bulunması durumunda gerçek zamanlı olarak yanıt vermesini sağlayacak bir blok zinciri sistemi için paten aldığı da mevcut.

Drone teslimatının gelecekte tıbbi malzemelerin taşınmasında önemli hale gelmesi büyük olasılık. 2019 yılında gerçekleştirilen bir teslimatta Maryland Universitesi’nden drone ile yola çıkan böbrek, arabayla 15-20 dakika sürecek mesafeyi 10 dakika içinde tamamlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (DOT)’na göre eğer ki blok zinciri teknolojisi teslimatta kullanılırsa ilgili tüm tarafların (hava trafik kontrolörleri, drone operatörü, organı temin eden ve teslim alan hastane) da dahil olduğu bir veri kümesi oluşacak. Bu durumda droneun konumu, hedef rotası, yakıt durumu, organın kendini ve kabı hakkında bilgilere ulaşmak mümkün olabilecek. Bu da zaman kaybını engellemesinin yanında güven unsurunun da artmasına neden olacak.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı (DOT) tarafından yayınlanan raporu ayrıntılı olarak incelemek için tıklayınız.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER