Ana SayfaDonanım & YazılımBlok Zinciri ile Otonom Araçların Kimliği Doğrulanacak

Blok Zinciri ile Otonom Araçların Kimliği Doğrulanacak

Güney Kore’de blok zinciri üzerine çalışmalar devam ediyor. Daha önce haberini gerçekleştirdiğimiz blok zinciri teknolojisini kullanarak otopark sorununu çözmek isteyen Koreliler, bu defa da Sejong şehrinde “akıllı şehir çözümleri” kapsamında otonom araçların doğrulanması için blok zinciri teknolojisi kullanılarak bir doğrulama platformu geliştirildi.

Sejong şehri Güney Kore için akıllı şehir konusunda test merkezi olmaya devam ediyor. LG CNS tarafından blok zinciri ile geliştirilen platform otonom araçların ve sistemlerin dijital kimliklerinin doğrulanması sağlanacak. Bununla birlikte otonom araçlar ile akıllı şehir altyapısı arasındaki bilgi paylaşım ve güvenlik sorunu da çözülmek isteniyor. Örneğin, bilgisayar korsanları yanlış bir trafik ışığı sinyaliyle trafik kazalarına neden olabilir. Blok zinciri ile bu risk ortadan kaldırılarak bir çözüme kavuşturulmak isteniyor.

“Bilim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı” ve “Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı“nın birlikte geliştireceği projede, 1 milyon dolar toplam bütçe ile gelecek sene pilot çalışmalara başlanması bekleniyor.

Sejong şehir yetkilisi bu konuda: ““Blokzinciri tabanlı bu teknoloji platformunun, arabalar ve kontrol kuleleri tarafından paylaşılan bilgilerin güvenliğini güçlendirerek verilerin güvenilirliğini büyük ölçüde artırmasını bekliyoruz.” dedi. Projenin geliştirilmesine katkı sağlayan şirketler arasında LG CNS, yerli otonom servis aracı geliştiricisi Unmanned Solution, RaonSecure ve Raon WhiteHat da yer alıyor.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER