Ana Sayfa Bilim Blok Zinciri Teknolojisine Öncülük Eden Ülke: Güney Kore

Blok Zinciri Teknolojisine Öncülük Eden Ülke: Güney Kore

Teknoloji geliştikçe blok zinciri teknolojisinin de gelişmesi devam ederek kullanıldığı alanlar artıyor. Bütün ülkeler bu konuda araştırmalarına devam ederek çalışmalarını son sürat devam ettiriyor. Güney Kore de -daha önce de haberini yaptığımız gibi- blok zincirine dünyada en fazla önem veren ülkelerden bir tanesi.

Güney Kore, Asya’da dördüncü büyük ekonomiye, dünyada ise on birinci büyük ekonomiye sahip olan bir ülke. Kore, son 30-40 senede gerçekleştirdiği büyük bir gelişmeyle teknolojik olan dünyanın lider ülkelerinden biri haline gelmiş durumda. Şimdi ise bu durumu blok zinciri ile daha da geliştirmek istiyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri en yüksek seviyelerine ulaştığı zamanlar, finansal spekülasyonlar, dolandırıcılık ve yasa dışı faaliyetlerin gerçekleştirilebilme ihtimali nedeniyle düzenleyici adımlar attı. Ancak daha sonra kripto para pazarında önemli bir oyuncu olmayı sürdürdü.

2020 yılı Mart ayında Güney Kore, Özel Raporlama Yasası’nda değişiklik yaparak ülkeye yasal bir şekilde kripto para birimlerinin girebilmesine ve blok zinciri endüstrisinin düzenlenmesine karar verdi. Güney Kore’nin blok zinciri üzerine devlet ve özel sektör birlikte çalışarak geliştirme çabaları, ülkenin kripto para ve blok zinciri konusunda önemli bir merkez halina gelmesine neden oldu. Kore, ICON, Blocko ve Kakao Talk gibi büyük şirketlerin blok zinciri altyapısına sahip. Ülke aynı zamanda Upbit ve Bithump gibi popüler ve büyük kripto para borsalarına da ev sahipliği yapıyor. Bithump, Kore’de bulunan Busan blok zinciri bölgesine 8 milyon dolar yatırım yapmak istediğini açıkladı. Busan, blok zinciri konusunda araştırma v geliştirme yapmak için özel olarak seçilen bir serbest bölge haline getirilmişti.

Güney Kore’de Kamu ve Özel Sektör Birlikte…

Güney Kore’de gerçekleştirilen blok zinciri teknolojisinde önemli inovasyon gelişmeleri kamu ve özel sektörün beraber çalışmasıyla gerçekleşti. Ülke otoritesi, bu teknolojiyiülke için önemli bir fırsat olarak değerlendirerek özel şirketlere uygulama konusunda teşviklerini de sürdürüyor.

Shina Ilbo tarafından yayınlanan anket, ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından denetlenen düzenleyici sanal alanı blok zinciri tabanlı 380 yeni iş kurulduğunu gösteriyor. Aynı zamanda yatırım miktarı da yaklaşık 100 milyon dolar… Sanal alanlar (sandbox), şirketlerin inovasyon ve büyüme amacıyla şirketlerin finansal hizmetler ile ilgili çeşitli düzenlemelerden muaf olmalarını sağlar. Bu alan ile 16 şirket büyüyerek, yatırımlarla birlikte 110 milyon dolar kazandı. Bu sanal test alanları, blok zinciri teknolojisinin FSC’nin gayrimenkul, chatbot hizmetleri ve yapay zeka destekli kredi değerlendirmesi gibi alanlarda da kullanılmasına da yardımcı oluyor.

Ülke, geçtiğimiz aylarda merkez bankası destekli dijital para birimleri için bir pilot program da başlattı. Bu program ile Güney Kore’nin de merkez bankalarının dijital para yarışına girmiş gibi görünüyor.

Bütün bu gelişmelerle birlikte Güney Kore, gelecekte bu teknolojide dünyanın önde gelenlerinden birisi olarak blok zinciri teknolojisini ülkenin her yerindeki gerekli şehirlere ve sektörlere entegre etmek istiyor.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,930TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

ABD Adalet Bakanlığı Kripto Paraların Devlet Güvenliği İçin Büyük Bir Tehdit Olduğunu Açıkladı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine...

Binance Türkiye’ye Giriyor: Binance TR Kripto Para Borsası

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsasını bünyesinde barındıran küresel blokzinciri şirketi Binance, Trbinance.com’un lansmanı ile Türkiye pazarına adım atıyor....

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen Prime Day, Amazon Türkiye Tarihindeki En Büyük Alışveriş Etkinliği Oldu

Türkiye'de gerçekleşen ilk Prime Day süresince en popüler ürünler; SanDisk 480GB SSD Plus Disk, HP 15-dw2027nt Dizüstü Bilgisayar ve Familia Plus Kağıt Havlu oldu.

Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi

Cisco'nun ev sahipliği yaptığı sektörel buluşmada, ağ altyapısını geliştirmenin ve dijital yetkinlik eğitimlerini artırmanın, Türkiye'nin dijital yol haritasını hızlandırmadaki önemi vurgulandı

İstanbul Havalimanı ‘Sıfır Atık’ Belgesini Aldı

İGA'nın çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını titizlikle uyguladığı İstanbul Havalimanı, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından...