Ana SayfaAppleBlokzinciri ABD Kongresinde İfade Veren Teknoloji Devlerinin Tekel Sorununu Çözebilir Mi?

Blokzinciri ABD Kongresinde İfade Veren Teknoloji Devlerinin Tekel Sorununu Çözebilir Mi?

Bugünlerde ABD’de en çok konuşulan konulardan bir tanesi teknoloji devi firmaların CEO’larının ABD kongresinde ifade vermeleriAmazon’un CEO’su Jeff Bezos, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Google CEO’su Sundar Pichai ve Apple CEO’su Tim Cook, seçim süreçlerine müdahaleye izin vermekten kişisel verilerden faydalanmaya kadar her şey için yakın markaja alınmış durumdalar. ABD Hükümeti bu sorunları blokzinciri teknolojisinin çözüp çözemeyeceğini de merak ediyor.

Forbes’te Jason Brett tarafından kaleme alınan bir makale, bilgiye demokratik bir erişim sunması beklenen internetin teknoloji devlerinin tekeline dönüşmesi gerçeğinden yola çıkarak bu sorun üzerinde blokzinciri teknolojisinin etkisini ele alıyor. Blokzinciri üzerine çalışmalar yapan şirketlete ve uzmanlara göre dağıtılmış sistemler yani merkeziyetsiz sistemler oluşturma yaklaşımı internet için yeni bir şans olabilir. Büyük teknoloji firmalarının sorunlarının çözümü için de merkezi olmayan sistemler düşünülebilir.

Teknoloji devleri de blokzinciri teknolojisinden nasıl faydalanabileceklerini araştırıyorlar. Facebook geçen sene dijital para birimi Libra‘yı tanıtmıştı. Libra‘nın sabit akçe yani stablecoin’e dayanan bir ödeme sistemi olarak kullanılması planlanıyor. Altyapı olarak blokzincir platformunun kullanılması, Facebook’un kişisel verilerle geçmişteki davranışları hakkında söylemlerin yönünü değiştirmek üzere attığı bir adım olarak yorumlansa da küresel rezerv para birimi olarak ABD doları için bir tehdit oluşturabileceğine dair duyulan endişe nedeniyle düzenleyicilerin hızla ilgisini kazandı.

Aynı zamanda Google önce, kripto para birimi içeriğine sahip YouTube videolarına karşı savaş açtı, ancak şirket kısa süre içinde bunun bir hata olduğunu söyleyerek bu yaklaşımından vazgeçti.

Forbes Blockchain 50, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin altında yatan teknolojiyi kucaklayan ve iş süreçlerini hızlandırmak, şeffaflığı artırmak ve milyarlarca dolarlık potansiyel sunmak için faaliyet gösteren şirketleri içeren bir liste. Facebook’un Libra projesi bu listede yer alıyor, diğer yandan Amazon Web Servisleri (AWS) sunduğu blokzinciri de listede bulunuyor. Yani blokzinciri teknolojisinin teknoloji devlerinden bütünüyle kurtulmak için bir seçenek olduğu düşüncesi pek doğru değil. Google’ın çeşitli çalışmaları devam ediyor. Apple’dan her ne kadar bir ses şimdilik çıkmasa da bu oyunda kesinlikle geri kalmayacaktır.

Kongre aynı zamanda ademi merkeziyetçiliğin (merkezi bir sistemin olmaması) internete yönelik kamu politikasında nasıl bir rol oynayabileceği fikrini de araştırıyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER