Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiBlokzinciri Deepfake'i Önlemek İçin Kullanılabilir Mi?

Blokzinciri Deepfake’i Önlemek İçin Kullanılabilir Mi?

Blokzincirinin faydaları keşfedildikçe her alanda kullanımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Gün geçtikçe teknolojinin küresel adaptasyonu da artıyor. The Block tararından yayınlanan rapora göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin 72’si blokzinciri teknolojisini uyguluyor ya da araştırmalarına devam ediyor. Blokzinciri teknolojisi, Çin’de çelik endüstrisinden Norveç’teki balık üretimine kadar birçok alanda kullanılarak piyasalara entegre hale getiriliyor. Bir diğer kullanılması düşünülen alanlardan bir tanesi de deepfake tespiti. Allerin CEO’su Naveen Joshi, blokzinciri teknolojisinin deepfake tespiti için kullanılarak videoların gerçekliğinin doğrulanması ve yanlış bilgilerin yayılması önlenebilir.

Deepfake, ses, görüntü ve video aldatmacaları için kullanılan bir çeşit yapay zeka programıdır. İnsanlar deepfake‘i genellikle eğlence amaçlı kullansalar da zaman zaman manipüle amaçlı kullanıldığı da oluyor. Bu durumdan en çok etkilenenler ise politikacılar. Bu videolar dikkatli bir şekilde izlendiğinde yanlış bir şeyler olduğu fark ediliyor ancak bu haliyle bile kitleleri yanlışa sürükleyen bu içerikler ileride gerçeğinden ayrılamayacak bir seviyeye ulaşabilir. Bu nedenle bu videolar bir doğrulama sürecine tabi tutulmalıdır. Aksi takdirde kitlesel propaganda ve yanlış bilgi yaymak için kullanılabilir. Blokzinciri teknolojisi ile bu dezenformasyon ve ortaya çıkacak bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Resimler ve videolar kaynağında Blokzinciri teknolojisi ile birden fazla katılımcı tarafından kriptografik olarak imzalanabilir. Kayıt yapıldığı sırada dahi videoya kriptografik bir hash atanabilir. Blokzinciri teknolojisinin değiştirilemezliği sayesinde kaydedilen veriler girildikten sonra bir daha üzerinde oynama yapılamaz. Her video yüklendiğinde, indirildiğinde ve düzenlendiğinde orijinal taraflarda onaylandıktan sonra bir akıllı sözleşmeye yazılabilir. Bu da video için bir denetim izi oluşturur, bütünlüğü sağlar ve izlenebilirliği artırır. Allerin CEO’su daha açıklayıcı olması işin aşağıdaki görseli paylaştı.

Naveen Joshi‘e göre blokzinciri teknolojisi deepfake ile mücadele için yardımcı olabilir ancak tam bir çözüm de getirmeyebilir. Joshi, blokzincirinin de gelişmiş siber saldırılara karşı savunmasız taraflarının olabileceğini düşünüyor. Ancak eğer ki blokzinciri teknolojisini yapay zeka ile birlikte geliştirilirse, deepfake videolarının doğrulanmasında çok daha etkili olabilirler.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER