Ana Sayfa Bilim Blokzinciri Tabanlı Dijital Kimlik Birliği ID2020'ye Mastercard da Katıldı

Blokzinciri Tabanlı Dijital Kimlik Birliği ID2020’ye Mastercard da Katıldı

Dünyanın en büyük elektronik ödeme sistemleri blokzinciri ve dijital paralar ile olan ilişkisini gün geçtikçe artırıyor. Geçtiğimiz günlerde haberini de yaptığımız Visa’nın dijital para patenti almak için başvuruda bulunması ve Visa CEO’su Kelly’nin dijital para destek açıklamalarının ardından bir gelişme de Mastercard cephesinden geldi. Mastercard, dijital kimlik çözümlemelerini keşfetmek ve geliştirmek için Accenture, Microsoft, Gavi, Rockefeller Vakfı ve IDEO tarafından kurulan ve Birleşmiş Milletler tarafından da desteklenen ID2020 birliğine katıldı.

ID2020‘ye katılmalarını değerlendiren Mastercard Siber & İstihbarat Başkanı Ajay Bhalla, “Dünya genelinde bunu gerçeğe dönüştürecek tutarlılık ve ortak standartlar oluşturmak için birlikte çalışmalıyız. Her gün insanların karşılaştığı gerçek zorlukları ele almalı ve süreki olarak inovasyonu tetiklemeliyiz.” diye konuştu.

Mastercard, finansal işlemleri, hükümet etkileşimlerini ve çevrimiçi hizmetleri doğrulama amacıyla geçtiğimiz yıl araştırma yaptığını açıklamıştı. Dijital kimlik ile fiziksel belge ve kredi geçmişi olmayan insanların bankacılık ve diğer hizmetleri alması sağlanabilir. Dünya Bankası’na göre 1 milyardan fazla insan yasal olarak herhangi bir kimliğe sahip değil. Bu insanların sağlık, eğitim, sosyal koruma vb. haklara ulaşamaması anlamına da geliyor. Bunun için çözüm geliştirilmeye çalışılıyor. ID2020, sağlanacak olan iş birliği ile dijital kimliğin benimsenmesi için çalışmalar yapılabileceğine inanıyor.

ID2020 Direktörü Dakota Gruener, Mastercard’ın birliğe katılmasını: “Dijital kimlik, tüm insanlar için sosyal ve ekonomik fırsatları geliştirmek adına güçlü bir çarpan olabilir. Ancak pontasiyelini tam olarak anlamak için hükümetlerin, teknoloji şirketlerinin, finans kurumlarının ve sivil toplumun işbirliği yapması gerekiyor. Mastercard’ı ID2020 Birliğine davet etmekten mutluluk duyuyor ve kullanıcı merkezli dijital kimliğe olan bağlılıklarını takdir ediyoruz.” şeklinde değerlendirdi.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.