Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri Tabanlı Oyunlar Oyun İçi Satışlardan Milyon Dolarlar Üretiyor!

Blokzinciri Tabanlı Oyunlar Oyun İçi Satışlardan Milyon Dolarlar Üretiyor!

Blokzinciri analizi yapan Flipside Crypto firması blokzinciri tabanlı oyunlarından elde edilen gelirlerin yer aldığı bir rapor yayınladı. Rapora göre CyrptoKitties, Unchained Gods ve My Cyrpto Heroes oyunları en çok gelir elde eden oyunlardan biri olurken, rakamlar milyon dolar seviyelerinde…

Kasım 2017’de piyasaya sürülen CyptoKitties oyunu ile kullanıcılar Ethereum blokzinciri üzerinden sanal kedi yetiştirmesini, toplamasını ve satmasını sağlıyor. Oyun blokzinciri sektöründe büyük ses getiren ilk dijital varlık oyunu oldu. Hatta öyle bir ses getirdi ki Aralık 2017’de Ethereum ağını yavaşlatarak etkilemişti.

Sanal kedi yetiştirilen CyrptoKitties ilk yılında yaklaşık 6,9 milyon dolar kazandı. Oyuncular ise kendi aralarındaki açık artırmalar aracılığıyla 20 milyon dolar gelir elde etti. Oyunda bulunan sanal kedilerin kedilerin değeri az bulunma seviyesine göre değişebiliyor. Nadir bir sanal kedi oyunda 600 ether yani yaklaşık 150 bin dolara satılabildiği zamanlar olabiliyor.

Temmuz 2018’de piyasaya sürülen Gods Unchained oyunu Ethereum tabanlı bir kart oyunu. Magic The Gathering ve Hearthstone’a benzeri bir oyun olan Gods Unchained oyunculara dijital varlıklarının gerçek sahipliğini veriyor. Oyun ilk yılında 4,2 milyon dolar gelir elde ederken oyuncuların kazandığı rakam ise bu zamana kadar 237 bin dolar…

Blokzinciri üzerinden milyon dolarlar üreten bir başka oyun ise My Crypto Heroes. Ethereum tabanlı bir rol yapma oyunu olan MCH, kullanıcılara tarihe ilham verem kahramanlarla maceraya çıkma, nadir eşyalar bulma ve çeşitli görevler yapma imkanı sunuyor. Eylül 2018’de piyasaya sürülen oyun ilk yılında 1,5 milyon dolar gelir elde etti. Oyuncuları ise 118 bin dolar kazandı.

Blokzinciri teknolojisi birçok alanda kullanıldığı gibi oyunlarda da sık sık kullanılmaya devam ediliyor. Teknoloji bu tür oyunlarda genellikle dijital varlık takası için kullanılıyor. Kullanıcılar oyun içi eşyalar satın aldıklarında oyun şirketi bu ürünü oyuncuya lisanslıyor. Blokzinciri teknolojisi sayesinde oyuncular satın aldıkları ya da kazandıkları bu eşyalar üzerinde gerçek sahiplik kazanıyorlar. Sonrasında ise eşyalara sahip olan oyuncular bunları dijital para birimi karşılığında satılabiliyor veya diğer oyuncularla takas edebiliyor. Blokzinciri tabanlı oyunlar bu seviyede kazandırmaya devam edebileceğinden dolayı önümüzdeki yıllarda daha fazla blokzinciri tabanlı oyun görmemiz muhtemel.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER