Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiBlokzinciri Uzmanlarına Ödenen Maaşlar Yükseliyor!

Blokzinciri Uzmanlarına Ödenen Maaşlar Yükseliyor!

Blokzincirinin faydaları keşfedildikçe her alanda kullanımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Gün geçtikçe teknolojinin küresel adaptasyonu da artıyor. The Block tararından yayınlanan rapora göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin 72’si blokzinciri teknolojisini uyguluyor ya da araştırmalarına devam ediyor. Blokzinciri teknolojisi, Çin’de çelik endüstrisinden Norveç’teki balık üretimine kadar birçok alanda kullanılarak piyasalara entegre hale getiriliyor. Piyasalara entegre haline getirilmesi de blokzinciri konusunda uzman personellere olan ilgiyi artırıyor. Chainnews tarafından yapılan haberde, yüzlerce şirketin blokzinciri konusunda uzman personel arayışı içinde olduğu düşünülüyor. Blokzinciri konusunda çalışan personellerine ödenen aylık maaşlar ortalama 2.865 dolardan başlıyor. Bu tutar geçen yıl ortalama 1.230 dolar seviyesindeydi. Üç yıldan fazla deneyime sahip olanlara ise ayda 7.000 dolar ödeniyor.

Büyük teknoloji şirketleri, çalışanlarına blokzinciri eğitim olanakları sağlamaya başladı. Mayıs ayında, Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (MOHRSS) tarafından yayımlanan bir açıklamada, blokzinciri sektöründeki teknoloji geliştiriciler, mühendisler ve analistler resmi meslek olarak tanımlandı.

“2020 Blockchain Global Patent Au­tho­ri­sa­tion” raporuna göre ise bugüne kadar blokzinciri teknolojisiyle ilgili 3924 patent alınmış. ABD’li firmalar alınan patentlerin yüzde 39’una sahip. ABD’yi yüzde 21 ile Kore, yüzde 19 oranla ise Çin takip ediyor.

Alibaba, sahip olduğu 212 adet patent ile dünyanın blokzinciri teknolojisiyle ilgili en fazla patent alan şirketi. IBM, 136 patent ile ikinci sırada geliyor. Bu iki firmayı Güney Koreli Coinplug 107 patentle takip ederken hemen ardından bir diğer Çin devi Tencent 42 patentle 4. sırada.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER