Ana Sayfa Motorlu Taşıt Otomotiv BMW ve Mercedes, Kendi Kendine Giden Araba Ortaklıklarından Ayrıldıklarını Söylüyorlar

BMW ve Mercedes, Kendi Kendine Giden Araba Ortaklıklarından Ayrıldıklarını Söylüyorlar

Otomobil üreticileri gelecekte tekrar birlikte çalışabileceklerini söylüyorlar…

BMW and Mercedes call it quits on their self-driving car ...

Bir yıldan kısa bir süre sonra BMW ve Mercedes, otomatik sürüş teknolojisi geliştirmek için süregelen ortaklıklarını sona erdiriyor. İki otomobil üreticisi bu bölünmeyi “karşılıklı ve dostane” olarak nitelendirdi. Ayrıca gelecekte ortaklığı yenileyebileceklerini de belirttiler.   

Kararın alınmasında belli birtakım faktörler etkili oldu. Bir de yaptıkları ortak açıklamada, iki şirketin ortak olarak otonom araç platformu geliştirmesinin beklenenden daha karmaşık ve pahalı bir görev olduğunu söylediler. Ortaklık anlaşmasının imzalanması, kurum içi uzmanların kendi aralarında ortak tartışmalar gerçekleştirmelerini ve ürün yol haritaları hakkında tedarikçilerle yapacakları konuşmaların zamanını da geciktirdi.  

Geçen Temmuz ayında işbirliğini ilan ettikleri zaman, hedeflerinin 2024 yılına kadar otoyol sürüşü ve park etme işlemini kendi başına yapabilen 4. Seviye kendi kendine giden arabaları satmaya başlamak olduğunu söylemişlerdi. Ford CEO’su Jim Hackett gibi bazı otomotiv yöneticileri, teknolojiyi piyasaya süreceklerini açıkladıkları 2024 yılını “fazla uçmuşlar” gibi değerlendirdi. 2019’da Uber benzer şekilde, kendi kendine giden otomobillerin kara yollarında sık sık görülmesinin söylenenden daha uzun bir süre gerektireceğini söylemişti. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, Amerikalı sürücülerin çoğunun  otonom araçlar fikri konusunda hevesli olmadığı belirtti.   

Artık otonom sürüş teknolojisi üzerinde birlikte çalışmamalarına rağmen, BMW ve Mercedes diğer bazı alanlarda ortaklıklarını koruyorlar. 2015 yılında Audi, BMW ve Mercedes, Nokia‘nın Here adındaki harita platformunu 2,8 milyar €-$ karşılığında satın almak için güçlerini birleştirmişti.

Kaynak: Engadget

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Mahmut Çöloğlu, Yenilikçi Vizyonu ile Girişimciliğe Yeni Bir Soluk Getiriyor

Genç yaşında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken girişimci Mahmut Çöloğlu, iç mimarlığın yanı sıra hizmet ve e-ticaret sektöründeki atılımlarıyla da hedeflerini çeşitlendiriyor.

Playstore’dan Yarıyıl Tatili İndirimi

Türk Telekom’un dijital oyun platformu Playstore yarıyıl tatilinde oyunseverleri mutlu edecek indirimler sunuyor.Türk...

Amazon Prime Üyeliği Mastercard Sahiplerine İlk 2 Ay Hediye!

Amazon Türkiye ve Mastercard iş birliğiyle, Mastercard ve Maestro logolu banka veya kredi kartlarıyla Amazon Prime’a ilk kez üye olan kullanıcılar ilk iki...

“Influencer Academy” Program Başvuruları Başladı

Turizm sektörü oyuncularından Tatilsepeti’nin influencer olmayı arzu edenlere sunduğu “Influencer Academy” başvuruları başladı. 

Fiziksel Çalışma Hayatı Sona Erecek

Halıcı Group CEO'su Dr. Hüseyin Halıcı, Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 ile birlikte zihinsel ağırlıklı bir çalışma hayatının başlayacağına dikkat çekti.