Ana SayfaBrezilya da Dijital Para Araştırmalarına Başlıyor

Brezilya da Dijital Para Araştırmalarına Başlıyor

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Çin Merkez Bankası dijital Yuan için çalışmalarını yakın zamanda sürdürürken bir haber de Tayland’dan gelmişti. Tayland Merkez Bankasıödemelerde dijital para birimi kullanmak için testlere başladıklarını açıklamıştı. Japonya’nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Bank (MUFG) da kendi dijital parasını piyasaya süreceğini açıkladı. Dijital paralarla ilgili bir süredir araştırmalar yapan Litvanya da dijital para birimi LBCOIN’i piyasaya sürerek dünyada kendi dijital parasını çıkaran ilk banka oldu. Filipinler Merkez Bankası da kendi dijital parasını geliştirmeyi planlıyordu. Bu listeye Brezilya da eklendi. Brezilya Merkez Bankası, dijital para birimlerini incelemek üzere bir ekip kurarak çalışmalara başladı.

Brezilya Merkez Bankası, vatandaşların dijital ödeme yöntemlerine ve para birimlerine olan pozitif yaklaşımını gözlemleyerek, kripto para piyasasını daha derinden anlamak için bir Ar-Ge ekibi kurdu. Ekibin amaçlarının başında, dijital para birimlerinin olumlu ve olumsuz yönlerini incelemek bulunuyor.

Banka, dijitalleşmenin banknot ya da madeni para basma ve bakım maliyetinden daha hesaplı olacağını düşünüyor. Merkez bankasının açıkladığı resmi verilere göre kağıt para basma ve bakım maliyeti yıllık olarak yaklaşık 90 milyar reali buluyor. Bahsedilen rakam ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının %1-%2’sine denk geliyor; bu da oldukça yüksek bir oran.

Dijital dolar ile ilgili çalışmalar da hızla sürüyor. Yakın zamanda konu hakkında -haberini de gerçekleştirdiğimiz- bir makale yayınlanmıştı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine inandığını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de ABD Merkez Bankası (FED), merkez bankaları dijital parası hakkında yeni bir rapor yayınladı. Jesus Fernandez-Villaverde ve Linda Schilling gibi isimler tarafından hazırlanan raporda merkez bankaları dijital parası (CBDC) ekonomiye etkisinin nasıl olacağı incelendi. FED’in yayınladığı rapora göre, merkez bankalarını kendi dijital parasını çıkarırsa bankacılık sektörünün baltalanabileceği görüşü paylaşılmıştı. FED San Francisco şubesinin düzenlediği etkinlikte konuşan FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard ise dijital para denemeleri üzerine çalıştıklarını söyledi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER