Ana SayfaBrezilya Yağmur Ormanlarının Kurtuluşu İçin Blokzinciri Kullanılabilir

Brezilya Yağmur Ormanlarının Kurtuluşu İçin Blokzinciri Kullanılabilir

Blokzincirinin faydaları keşfedildikçe her alanda kullanımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Gün geçtikçe teknolojinin küresel adaptasyonu da artıyor. The Block tararından yayınlanan rapora göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin 72’si blokzinciri teknolojisini uyguluyor ya da araştırmalarına devam ediyor. Blokzinciri teknolojisi, Çin’de çelik endüstrisinden Norveç’teki balık üretimine kadar birçok alanda kullanılarak piyasalara entegre hale getiriliyor. Brezilyalı bir et üreticisi firma, ülkede yaşanan orman kayıplarını engellemek için 182 milyon dolarlık bir fon duyurdu. Fonun bir kısmı sorunu çözmek üzere blokzinciri teknolojisi için kullanılacak.

Brezilya’daki et üreticilerinin sığır otlaklarını genişletmek üzere ormanlık alanları yok etmesi küresel ölçekte çevrecilerin en fazla tepkisini çeken konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Reuters’in haberine göre; dünyanın önde gelen et işleme ve paketleme firması olan Brezilya merkezli JBS, yaptığı bir açıklamayla, Güney Amerika’da orman kayıplarının artan kötü etkileriyle mücadele etmek için blokzinciri teknolojisini kullanacağını duyurdu. Şirket 2025 yılına kadar tüm tedarik zincirini blokzinciri kullanmayı planlıyor.

JBS gibi et üreticileri ormanları yasa dışı olarak kesen çiftliklerden et tedarik etmemeye çalışıyor ancak bu gayret sadece nihai tedarikçilerinden gelen faaliyetleri dikkate alabiliyor ve dolaylı tedarikçiler bu engellerin etrafından dolaşabiliyor. JBS’e göre, blokzinciri teknolojisi bu sorun için bir çözüm sunabilir. Şirket bu amaçla Amazon yağmur ormanları bölgesinde sosyal ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için 182,77 milyon dolarlık bir fon duyururken, önümüzdeki beş yıl içinde 44 milyon doların üzerinde yatırım yapacak. Fonlar, JBS’nin hem doğrudan hem de dolaylı olarak et tedarik ağındaki her tedarikçiyi izleyen kapsamlı bir blokzinciri sistemi oluşturmasına olanak tanıyacak.

NASA gibi dev kurumlar da blokzinciri konusunda araştırmalar yapmaya devam ediyor. Orbit Logic tarafından geliştirilen SCRAMBL adlı projesi, bir uydu düğümünden (node) diğerine veri aktarmanın en iyi yolunun belirlenmesi amacıyla NASA tarafından denenecek. Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden birisi olan Groupe Renault, blokzinciri teknolojisikonusunda önemli atılımlar yapmaya devam ediyor. Group Renault, blokzinciri tabanlı XCEED (eXtended Compliance End-to-End Distributed) isimli yeni bir proje geliştirdi. Bu proje, bütün araç parçalarının gerekli şartları taşıdığından emin olunmasını sağlayacak.

Almanya federal düzenleyicileri de blokzinciri teknolojisi ile menkul kıymetleri dijitalleştirmeyi planlıyor. Bir diğer gelişmede ise Pekin yerel yönetimi “akıllı şehir altyapısı” projesi için Huawei Cloud Blockchain ile iş birliği yapmaya hazırlanıyordu. Amerikan çokuluslu kahvehaneler zinciri Starbucks‘tan geldi. Starbucks Corporation’ın müşterileri artık kahvelerini blokzinciri teknolojisi ile takip edebilecek. Benzer bir gelişme de Singapur’da yaşandı. Singapur Gıda Ajansı, yiyeceklerin ekilişinden satış noktasına kadar olan süreci izlemek amacıyla blokzinciri teknolojisini kullanacak.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER