Ana Sayfa İnternet Finans Teknolojileri Bu 5 Teknoloji Şirketi Nakit İçinde Yüzüyor

Bu 5 Teknoloji Şirketi Nakit İçinde Yüzüyor

Teknik olarak herkes Amazon ve Apple’ın tonlarca para kazandığını tahmin eder, ancak en sağlıklı banka hesabına kim sahip? Hangi teknoloji şirketlerinin gerçek MVP’ler olduğunu sizler için araştırmaya başladık (spoiler uyarısı, Amazon veya Apple değil) – gelin habere bakalım:

Halka açık şirketlerin finansal sağlığını değerlendirmek için en yaygın olarak kullanılan metrik, borç / öz sermaye oranıdır. Bir şirketin bilançosunu, yani bir şirketin varlıklarını finanse etmek için ne kadar borç aldığını ve rezerv gelirinden (yani tamamen sahip olunan fonlar) elde edilen nakit miktarı gösterir.

Yüksek bir borç / öz kaynak oranı genellikle yüksek bir risk stoku ile ilişkilendirilir çünkü bu, şirketin büyümesini borçla finanse etmede agresif olduğu anlamına gelir. İdeal veya en yaygın oran diye bir şey yoktur çünkü her bir endüstrinin farklı sermaye ihtiyaçları ve büyüme oranı olduğundan bu, sektör başına değişiklik gösterir.

Ancak, borç / öz sermaye oranına bakarsanız, soğuk nakitle ilgilenirken sadece sıkıcı yüzdeler elde edersiniz.

Bu nedenle, bir şirketin nakit ve borcu arasındaki farkı inceleyerek Ar-Ge, pazarlama, satış veya birleşme veya devralmalara yatırım yapmak için en sıcak yönünün boyutunu belirledik. Warchest’ler hisse senetlerini, hisse senedi geri alımları şeklinde ödüllendirmek için kullanabilir veya hisse senetlerini artan hisse senedi kıtlığı, hisse fiyatını artırdığı için dolaylı olarak ödüllendirmiş olurlar.

Ancak nasıl bakarsanız bakın, büyük bir Warchest, lüks bir şirket esnekliği sağlar ve bir şirketin sağlığı için güçlü bir göstergedir. İşte son üç aylık kazanç raporlarına göre bulduğumuz en büyük warchest’ler.

Alphabet (GOOG) – 100 milyar dolarlık pozitif bilanço

Google’ın ana şirketi olan Alphabet, toplam 117 milyar dolar nakit stoğuna ve toplam 17 milyar dolar borcuna sahip. Sonuç 100 milyar dolarlık pozitif bilanço. Bu, ABD’de halka açık herhangi bir şirketin en yüksek pozitif bilançosu.

Microsoft (MSFT) – 53 milyar dolarlık pozitif bilanço

Microsoft’un toplam 137 milyar dolar nakit stoku ve 84 milyar dolar toplam borcu var. Sonuç 53 milyar dolarlık pozitif bilanço.

Facebook (FB) – 49 milyar dolarlık pozitif bilanço

Sosyal medya holding Facebook’un toplam nakit stoku 60 milyar dolar ve toplam borcu 11 milyar dolar. Sonuç 49 milyar dolarlık pozitif bilanço.

Cisco (CSCO) – 11 milyar dolarlık pozitif bilanço

Ağ ekipmanı satıcısı Cisco’nun toplam nakit stoğu 28 milyar dolar ve toplam borcu 17 milyar dolar. Sonuç 11 milyar dolarlık pozitif bir bilanço.

NVIDIA (NVDA) – 9 milyar dolarlık pozitif bilanço

Ekran kartı üreticisi NVIDIA’nın toplam nakit stoğu 16 milyar dolar ve toplam borcu 7 milyar dolar. Sonuç 9 milyar dolarlık pozitif bilanço.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Nihayet Facebook, Ülkemizde Temsilci Atamaya Karar Verdi! İşte Resmi Açıklama

Geçtiğimiz aylarda alınan karar dolayısıyla üye sayısı 1 milyonun üzerinde olan tüm mecralar sosyal medya ağı olarak nitelendirilecek ve her ağın da...

Kripto Para Sektörünün İddialı Borsalarından “Narkasa” Türkiye’ye Geliyor!

Dünya ekonomilerinde son yılların en önemli yatırım enstrümanlarından biri haline gelen Kripto/ Dijital Para sektörünün iddialı borsalarından biri olarak kabul edilen “Narkasa”...

Vestel’in Yapay Zeka Projesine Avrupa Birliği’nden Destek!

Vestel, uluslararası ölçekte yürütülen, Avrupa Birliği’nin en büyük araştırma ve inovasyon programlarından olan Horizon 2020’den yeni bir...

Dünyada Oyuncuların Yüzde 27’si Ne Kadar Süre Oyun Oynadıklarını Ebeveynlerinden Saklıyor

Kaspersky’nin küresel araştırmasına1 göre dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların %27’si çok fazla oyun oynadığı için utanıyor ve bunu ebeveynlerinden saklıyor. Türkiye’de ise bu...

Siber Suçlular, Şimdi de Oyun Şirketleri Çalışanlarını Hedef Alıyor

Oyuncuların siber suçlular tarafından hedef alınması alışık bir durum. Ancak bu kez oyuncular değil, tanınmış 25 oyun şirketinin çalışanları hedef alındı. Siber...