Ana SayfaBu Ayaklı Telefon Kılıfı, Telefonunuzu Bir Yerden Başka Bir Yere Taşıyabiliyor!

Bu Ayaklı Telefon Kılıfı, Telefonunuzu Bir Yerden Başka Bir Yere Taşıyabiliyor!

Akıllı telefonunuzun bacakları olacak … tam anlamıyla!

Yalan söylemeyeceğiz ama telefon aksesuarları söz konusu olduğunda Teknorex ekibi olarak bu aksesuarların bağımlısıyız. Bununla birlikte, son zamanlarda benzersizin tüm sınırlarını aşan ve doğrudan tuhaf kategoriye giren özel bir durumla karşılaştık. Cihazınızı masaya koyduğunuzda yanınızda taşıyabilen bir akıllı telefon kılıfı! Bu bizim için bir ilk.

Seul Ulusal Üniversitesi Biyorobotik Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, kısa süre önce bir dizi robotik bacakla birlikte gelen bir akıllı telefon kılıfı yaptılar. Bu bacaklar, kılıfın akıllı telefonunuzu bir noktadan diğerine otomatik olarak taşımasını sağlıyor.

Biorobotics Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, “CaseCrawler” ı oluşturmak için bir prototip akıllı telefon kasasına mevcut bir sürünen robot yerleştirdiler. Kasa oldukça ince görünse de cihazın alt kısmına yaklaşık 16 mm ek uzunluk ekliyor. Bu 16 mm’lik boşluk, kasanın arkasındaki robotik bacaklara güç veren motoru içinde bulunduruyor.

CaseCrawler’in ne kadar yük taşıyabileceğini merak ediyorsanız, durun. Mevcut akıllı telefonların ortalama ağırlığı 150 ila 200 gram arasında değişirken, “CaseCrawler” kendi ağırlığının üç katı olan 300 grama kadar taşıyabilir. Bu gerçekten etkileyici.

“CaseCrawler” prototipine göz atmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Şimdi, daha önce de bahsettiğimiz gibi, “CaseCrawler” sadece bir prototiptir. Dahası, kasanın üzerinde robotik bacaklara ilgili verileri verecek ek sensörler yoktur. Bu yüzden de geri çekilebilir bacakları ile sadece tek yöne gidebilmektedir.

Bu özel geri çekilebilir robotik bacaklar, diz benzeri bir yapı oluşturmak için belirli bir kıvrıma sahiptir. Bacakların bu tasarımı, bir yüzeyi kavramalarını ve ileriye doğru hareket etmelerini sağlar.

“CaseCrawler” bir gün seri üretime geçerse , araştırmacılar onu daha kapsamlı hale getirebileceklerine inanıyorlar, ancak 16 mm’lik ince bir muhafazanın içine bir motor takmak da şimdilik hiç fena görünmüyor.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER