Ana SayfaBu Elektrikli Araç Plastik Atık ve Doğal Liflerden Üretildi

Bu Elektrikli Araç Plastik Atık ve Doğal Liflerden Üretildi

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde 22 öğrenciden oluşan bir ekip, okyanuslardan çıkarılan plastik atıklardan yapılmış kompakt ve sportif bir elektrikli araba yaptı.

Projenin arkasındaki ekibe göre “Luca” olarak adlandırılan bu sevimli görünümdeki araç “bu atıkları yararlı bir şekilde yeniden kullanabileceğinizi göstermek” için geliştirildi. Öğrenciler son bir buçuk yıldır bu proje üzerinde çalışıyorlar. Şimdiyse, bu sıkı çalışmalarının son ürününü yakın zamanda resmi bir blog yazısı aracılığıyla açıkladılar.

Luca EV, plastik atıklardan yapılmıştır

Luca’ya gelince, alabildiği kadar kompakt bir araç. Arka tekerleklerine bağlı olan iki adet elektrik motoru, aracı oldukça yüksek hızlarda sürmek için gerekli gücü sağlıyor.

Kompakt, hafif tasarımı ile “Luca”, tek bir şarjla toplam 220 km (~ 136 mil) menzil ile 90 km / s (~ 56 mph) hıza kadar çıkabilir. Bunun temel nedeni, aracın piller olmadan sadece 360 ​​kg ağırlığında olması. Bu, aracın piyasadaki benzer elektrikli araçlardan neredeyse % 50 daha hafif olması anlamına geliyor. Dahası, bu arabanın pilleri, geleneksel elektrikli araçların 100 kg’lık pilleri yerine yalnızca 60 kg ağırlığındadır.

Ekip, bu aracın içine hindistancevizi kabuğu ve at kılından üretilmiş iki koltuk inşa etti. Ayrıca koltukları sarmak için geri dönüştürülmüş PET (Polietilen tereftalat) kullandılar.

“Luca” nın ana şasisine gelen ekip, çeşitli şirketlerle işbirliği içinde benzersiz bir “sandviç panel” geliştirdi. Okyanuslardan alınan plastik atıkları kullandılar ve bunu doğal keten lifleriyle birleştirerek araca güçlü bir dış gövde sağladılar. Öğrenciler ayrıca, PET’in arabada kullanılan birincil malzeme olması ve 10 kattan fazla geri dönüştürülememesi nedeniyle, bunun gibi arabalarda kullanılması sayesinde ömrünün büyük ölçüde artırılabileceğini belirtiyorlar.  Resmi yazıda “Sonuçta, on araba on plastik şişeden daha uzun ömürlü” yazıyordu.

Gelecekte ekip, “Luca” nın güvenlik standartlarını karşılaması için denetlenmesini ve sonunda bunu halka açık yollarda başlatmayı hedefliyor. Öğrencilere göre, bu araba, diğer araba üreticilerini, plastik atıkları araba yapmak için birincil malzeme olarak yeniden kullanmayı düşünmeye teşvik edebilir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER