Ana SayfaMobilAndroidBu Görüntü Android Telefonların Çökmesine Neden Oluyor!

Bu Görüntü Android Telefonların Çökmesine Neden Oluyor!

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir görüntünün android telefonların çökmesine sebep olduğuna dair bir gündem oluştu.

@Universelce adlı twitter kullanıcısı 31 Mayıs 2020 tarihinde bir fotoğrafın Samsung telefonlar için tehlikeli olduğunu belirterek bu görüntünün telefonun çökmesine sebep olacağını ifade eden bir twit attı.

Birkaç gün içinde başka kullanıcılarda bu görselin telefonlarının çekmesine neden olduğuna dair twitlerle bu konuya cevap verdiler. @mfakhrihdnpng isimli twitter kullanıcısı bu görüntünün telefonun duvar kağıdı olarak ayarlandığında nasıl çöktüğünü gösteren bir video dahi yayınladı.

Siber güvenlik firması Pen Test Partners’dan iki araştırmacı Ken Munro ve Dave Lodge bu durumu BBC için inceledi. Araştırmacıların BBC’ye yaptığı açıklamaya göre sorun renk modellerinden kaynaklanıyordu. Dijital fotoğraf kalitesindeki artış ile birlikte telefonların bir fotoğrafın düzgün şekilde görüntülenmesi için ilgili fotoğrafın hangi renk modelini kullandığını kontrol etmesi gerekiyor. En yaygın renk modeli olan RGB (Kırmızı, Yeşil, Mavi) modeli dışında bir renk aralığında tanımlanan renklerin olduğu görüntülerin telefonlar tarafından işlenemediği için bu tip sorunlar yaşandığını belirttiler. Yani telefonların çökmesine sebep olan şeyin bu standart dışı renkler barındıran görselleri nasıl görüntüleyeceğini bilmiyor olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca araştırmacılar açıklamalarında yazılım geliştiricilerinin bu gibi durumların olabileceğini düşünmemiş olabileceklerini ifade etti.

Kaynak: BBC

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER