Ana Sayfa Gündem Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 14 Haziran 2020

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 14 Haziran 2020

PlayStationlar, arabalar, akıllı saatler, teknoparklar, diziler… Biz yine yetişmeye çalıştığımız bir haftayı geride bıraktık. Bakalım bu hafta Teknorex’in teknoloji dünyasında neler olmuş?

Google Chrome, Kodlarında Yer Alan ‘Kara Liste’ ve ‘Beyaz Liste’ Gibi Kelimeleri Kaldırıyor

Son birkaç hafta içinde, dünyanın dört bir yanındaki protestocular her türlü ırkçılığa karşı çıktılar ve Siyah’ların yanında olduklarını gururla beyan ettiler. Google, Black Lives Matter hareketinin ve protestoların destekçisi oldu ve şimdi Chrome ekibi, “kara liste” ve “beyaz liste” gibi terimlerden uzaklaşarak ince ırkçılık biçimlerini bile ortadan kaldırmaya başlıyor.

OPPO Reno3 Serisi Gece Fotoğrafçılığında Etkili

Yakın zamanda Reno4 ve Reno4 Pro modelinin de özelliklerini tanıtan OPPO’nun Reno3 ve Reno3 Pro modelleri kamera özellikleriyle farklı bir fotoğrafçılık deneyimi yaşatıyor. Her iki modelde de yer alan Gece Modu özelliği, ışığın düşük olduğu ortamlarda bile, kaliteden ödün vermeden etkili fotoğraf karelerinin yakalanmasını sağlıyor. 

Akıllı Telefonlara Ekran Altı Kameralar Çok Yakında Geliyor

Çinli OLED ekran üreticisi Visionoxdünyanın seri üretime uygun ilk ekran altı kamera çözümünü geliştirdiğini iddia ediyor. Visionox uygulamada oldukça şeffaf malzemeler, yeni sürücü devreleri ve piksel yapıları kullanıyor. Şirkete göre bunların kombinasyonu, ekran altı kameralar için cazip bir çözüm yaratıyor.

Şirket, daha iyi şeffaflık sunan yeni organik ve inorganik malzemeler kullandığı söylüyor. Visionox daha iyi verimlilik için mümkün olduğunca çok saydam malzeme kullanmış. Bu arada, şeffaf olmayan parçalar için, ışığın kırılmasını önlemek için şeffaf iletken katmanlar kullanmış durumda.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Akıllı Saat ile Stresi Algılayan Uygulama

Covid-19 salgınının sosyal mesafe kavramını hayatlarımıza katmasıyla birlikte giyilebilir teknolojilerin önemi daha iyi anlaşıldı. Giyilebilir teknolojiler sayesinde uyku merkezinde kalma gereği olmadan uyku bozukluklarını tespit edebilmek ya da sağlık görevlileriyle temas etmeden tansiyon ölçtürebilmek artık hayal değil. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Ersoy’un yürütücülüğünde ve Avrupa Birliği H2020 Araştırma Programı’nın AffecTech Projesi kapsamında geliştirilen akıllı kol saatleri teknolojisi de stres gibi duygusal tepkileri, durum değişikliklerini ve uyku kalitesini ölçerek kişilerin yararlanabileceği anlık raporlar oluşturabiliyor. Böylece sosyal mesafeyi bozmadan hastalık seyrinin takip edilmesi kolaylaşıyor.

1 Milyar 200 Milyon TL Teknoparklara Hibe Edildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, teknoparklar ve Ar-Ge tasarım merkezlerinde yapılan çalışmaların detaylarını açıkladı. Bakanlık, pandemi döneminde 84 teknoparkta 59 bin çalışanın hayatına dokunduklarını duyurdu. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı’nda yapılan açıklamaya göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni normale girilen süreçte gerekli tedbirleri yerine getiren firmalara, ‘Kovid-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi’ verildiği açıklamasında bulunuldu. İki haftada 76 sanayi kuruluşundan başvuru alındığı ve 7 kuruluşun denetimleri olumlu şekilde tamamlanarak belge almaya hak kazandığı belirtildi. Özel sektör ve teknoparklara verilen belge ve desteklere de değinilen toplantıda bugüne kadar 1 milyar 200 milyon liralık bir kaynağı teknoparklara hibe olarak aktardıklarını bildirildi.

Bu 5 Teknoloji Şirketi Nakit İçinde Yüzüyor

Teknik olarak herkes Amazon ve Apple’ın tonlarca para kazandığını tahmin eder, ancak en sağlıklı banka hesabına kim sahip? Hangi teknoloji şirketlerinin gerçek MVP’ler olduğunu sizler için araştırmaya başladık (spoiler uyarısı, Amazon veya Apple değil) – gelin habere bakalım.

Xiaomi’nin Bir Sonraki Amiral Gemisi 16GB RAM ile Gelebilir

Gelen yeni bir sızıntı , şirketin bir sonraki amiral gemisinin 16GB RAM ile donatılacağını iddia ediyor.
Sızıntı hangi telefonun olacağını söylemiyor. Söylentilere göre, şirketin hedefinde iki amiral gemisi telefonu var. 

Blokzinciri Tabanlı Oyunlar Oyun İçi Satışlardan Milyon Dolarlar Üretiyor!

Blokzinciri analizi yapan Flipside Crypto firması blokzinciri tabanlı oyunlarından elde edilen gelirlerin yer aldığı bir rapor yayınladı. Rapora göre CyrptoKitties, Unchained Gods ve My Cyrpto Heroes oyunları en çok gelir elde eden oyunlardan biri olurken, rakamlar milyon dolar seviyelerinde…

Rusya Anayasa Değişiklik Oylamasında Blokzinciri Kullanabilir

Blockchain veya blokzincirin hayatımızdaki yeri gittikçe artmaya başlıyor. Rusya da blokzinciri konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda Sberbank 5000 blochain ATM’si satın almıştı. Yeni bir haber bu sefer hükümet tarafından geldi. Rusya, anayasa değişikliği oylaması için blokchain tabanlı oylama sistemi kullanmayı planlıyor.

SpaceX ve Tesla İşbirliği Yapıyor: Hedef Siber Kamyon Bir Ay Aracı Mı?

İki Elon Musk şirketi olan Tesla ve SpaceX gitgide daha da yakınlaşıyorlar. Bu yakınlaşma gelecekte ay veya mars için yeni bir keşif aracı yapılacağı yönündeki iddiaları ortaya çıkarıyor. “Charlie Automotive” de bu yakınlaşmada yerini alıp bir siber kamyon gezici önerisi sundu. Robert Behnken ve Douglas Hurley, Cape Canaveral uzay limanındaki Falcon 9 roketinin fırlatma sahasına doğru yola çıktıklarında yanlarında bir araç yoktu. Ancak bu yakınlaşmadan sonra Elon Musk tarafından yönetilen bu iki şirketin bir sonraki fırlatma için biraz değiştirilmiş Tesla Model X gibi bir aracı tasarladığı iddia ediliyor.

Hindistan’daki ATM’ler Akıllı Telefonları Kullanarak Temassız Nakit Çekimlerini Test Ediyor

ATM’lerden para çekmek COVID-19 salgını sırasında çok riskli olabilir, çünkü daha önce virüs bulaşmış bir kişiyle temas edebilecek bir makinedeki düğmelere dokunmanızı gerektirir. Bunun çözümü temassız ATM para çekme işlemlerine sahip olmaktır ve AGS Transact Technologies Limited (AGSTTL) şu anda Hindistan’daki ATM’ler için böyle bir teknolojiyi test etmektedir.

Siber Saldırı Honda’nın Üretimini Duraklattı

Dev Japon otomotiv markası Honda’nın bir sözcüsü yaptığı açıklamada, otomobil devinin bir siber saldırıyla karşı karşıya kaldığını ve bu nedenle otomobil ve motosiklet üretiminin bir kısmını küresel çapta askıya aldığını duyurdu. Bu siber saldırı, Honda’nın dünya çapında üretimini etkiledi ve şirketin kalite kontrol sistemlerinin sorunsuz çalışması için ihtiyaç duyduğu bazı tesislerin operasyonlarını durdurmaya zorladı.

HP 14s ve Pavilion x360 14 Piyasaya sürüldü. İşte Özellikleri Ve Fiyatı

HP 14s ve Pavilion x360 14 dizüstü bilgisayarlar Hindistan‘da piyasaya sürüldü. Hindistan’ın kullanıcıları için etkileyici bir yüzde 82,47 ekran gövde oranı ve 4G LTE özelliği sunuyor. HP 14s yalnızca 1,53 kg ağırlığında hafif bir tasarıma sahip ve dokuz saate kadar pil ömrü ile hızlı şarj desteği sunuyor. Pavilion X360 14, Amazon Alexa ses asistanı desteğine sahip ve güvenli bağlantı sunuyor. Type-C bağlantı noktası ile daha hızlı veri aktarım hızı sağlıyor.

İsviçreli Girişimciler Şeffaf Cerrahi Maskeler Üretecek

İsviçre Üniversitesi, EPFL ve İsviçre federal malzeme-bilim merkezi Empa’dan bir araştırmacı ekibi, “tamamen şeffaf cerrahi maskeler” oluşturmak için kullanılabileceğini iddia ettikleri biyokütle tabanlı bir materyal geliştirdiler. Ayrıca, yeni ürünü pazarlamak için HMCARE adında bir başlangıç ​​yaptılar. 

Güney Kore Dünyaya COVID-19 Test Kiti İhraç Ediyor

Koronavirüs ile mücadelesini diğer ülkelere göre daha başarılı bir şekilde yürüten Güney Kore, sağlık alanındaki başarılarını dünyaya da yaymaya devam ediyor. Hankyung Health tarafından yayınlanan Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’nın rakamlarına göre, Güney Kore, Mart ve Mayıs aylarında 350 milyon dolardan fazla değerde COVID-19 test kiti ihraç etti. 

Xiaomi Redmi 9 Tanıtıldı!

Kısa bir süre önce Türkiye’de de satışa çıkan Redmi Note 9S, Redmi Note 9 Pro ve Mi Note 10 Lite modellerini tanıtan Xiaomi, alt markası olan Redmi serisinin bir diğer yeni modeli Redmi 9’u tanıttı.

Çin’li Xpeng, Autopilot’tan Sonra Tesla’nın Web Sitesini de Kopyaladı

Batı markalarından çok fazla ilham alan Çinli otomobil üreticileri tam olarak hayatımızda yeni değil, ancak Çin merkezli bir elektrikli araç üreticisinin bu konuda mahareti çok fazla. Üretici şimdi Tesla’nın web tasarımını bile kopyalıyor. İsimsiz bir kişi tarafından tespit edilen ve daha sonra Electrek’e verilen haberde Xpeng, Tesla’nın web sitesi tasarımını kopyalıyor gibi görünüyor. Bir de siz iki sitenin tasarımına bakın ve kendiniz karar verin.

iPhone 12, Temmuz’da Seri Üretime Girecek

Yakında çıkacak olan iPhone 12 lansmanıyla ilgili birçok söylenti var. Apple’ın geçmişte iPhone 12’nin üretiminde gecikmeler  yaşanacağı gibi söylentiler duymuştuk. Ancak, yeni bir sızıntı, şirketin gelecek ay 2020 iPhone’un seri üretime başlayacağını iddia ediyor.

Boğaziçi ve Harran Üniversitesi’nden Tarıma Dijital Dokunuş: Pamuk Verimliliği Yüzde 20 Artabilir

Tarımda dijitalleşme tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam ediyor. Yakın zamanda Polonya, gıda tedarik zincirinde blokzinciri teknolojisi kullanmak için yeni bir projeye imza atmıştı. Tarımın dijitalleşmesi konusunda bir gelişme de ülkemizden geldi. Boğaziçi Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliği ile Türkiye’de tarımın dijitalleşmesi için yeni bir proje hayata geçiriliyor. Hayata geçirilen proje ile Şanlıurfa Harran Ovası’nda bulunan üretici arazisinde gerçekleştirilen çalışmada teknoloji kullanımı ile tarım dijitalleştiriliyor. Aralık 2019’da başlayan projeyle 10 dönümlük tarım arazisinde pamuk ekimi tamamlanırken, dijital ekipmanların kurulumu yapılarak veri toplama süreci başladı. Projede hedef, kaynakların korunarak, pamuk üretimindeki verimliliğin yüzde 20’ye kadar artırılması.

Merakla Beklenen PlayStation 5 Tanıtıldı!

Sony, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen George Floyd ve ırkçılık karşıtı protestolar nedeniyle Playstation 5 tanıtım lansmanını ertelemişti. Merakla beklenen dünyanın en iyi oyun konsollarından biri olan PlayStation 5, Oyunun Geleceği (Future of Game) sloganıyla tanıtıldı.

GTA V Playstation 5’e Gelecek

SonyRockstar Games‘in açık dünya olarak gişe rekorları kıran Grand Theft Auto V oyununun 2021‘de yeni nesil konsol için piyasaya sürüleceğini PlayStation 5 etkinliğinde duyurdu.

Epic Games Bu Hafta Ücretsiz Olarak”ARK: Survival Evolved” Veriyor!

Epic Games şaşırtmaya devam ediyor. 2017 Yılında çıkış yapan aksiyon-macera hayatta kalma oyunu olan ARK: Survival Evolved bu hafta ücretsiz oldu. Her perşembe olduğu gibi bu haftada 18:00 ‘da ücretsiz oyununu açıklayan Epic, duyurduğu ücretsiz oyunu 18.06.2020 saat 18:00‘a kadar kütüphaneye ekleyip istediğinizde indirebilirsiniz. Oyun Steam’de 77 TL satın alınabilir durumda. Para vermek istemiyorsanız işte size büyük fırsat !

PC’ye de Gelecek Olan PlayStation 5 Oyunları

PlayStation 5 için açıklanan oyunların yarısından fazlası PC oyuncularına da sunulacak. Geçtiğimiz günlerde duyurulan 26 adet PS5 oyununun çoğu, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ve Horizon Forbidden West dahil olmak üzere yeni oyunların yarısından fazlası PC’ye gelecek.

WhatsApp Gelecek Haftalarda Tarihe Göre Arama, ShareChat Entegrasyonu ve Daha Fazlasını Ekleyecek

WhatsApp, sahne arkasında birkaç yeni özellik üzerinde çalışıyor.  WhatsApp ile ilgili sızıntı kaynağı WABetaInfo tarafından  , gelecek özelliklerden bazıları duyuruldu . Tarihe göre arama ve ShareChat entegrasyonu bunlardan bazıları .

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Yeni Taksi” Projesini Açıkladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, elektronik sistemi olan ve İstanbulkart ve QR kod ile ödeme imkanı olan Yeni Taksi projesini hakkında bilgiler paylaştı.

The Witcher: 2.Sezon Çıkış Tarihi Ve Bildiklerimiz

Witcher 2.SezonNetflix‘teki çalışmalarda, Geralt of RiviaCiri ve Yennefer‘in hikayelerini sürdürüyor. Andrzej Sapkowski‘nin kitaplarına dayanan fantastik dizinin gelecek sezonunda, daha fazla canavar avı ve dünyayı değiştiren siyasi işleme bekliyoruz. Witcher sezon 1, Netflix’te büyük bir başarıydı ve son yılların en iyi Netflix şovlarından biri oldu. 

Galaxy Note 20 En Son Söylentiler : Özellikler ve Daha Fazlası

Beklediğimiz ana bilgi parçalarından biri , Samsung’un bir sonraki amiral gemisi telefonunu Galaxy Note 20 ismi altında ortaya çıkarmayı planlaması . En son spekülasyonlar, açılış için 5 Ağustos’u ve satış tarihi için potansiyel olarak 20 Ağustos’u işaret ediyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Türkiye’de Satışa Sunuldu!

Dünya genelinde yüksek sayıda satış başarısı gösterenyakın zamanda Redmi 9 modelini tanıtan Xiaomi, Redmi Note 9 modelini de Türkiye’de satışa sundu.

iPhone 12 İçin İlk Müjde Geldi

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro için ilk müjde geldi. Apple, bu iki model ve daha önce hiç bahsedilmeyen 7 iPhone modelinin onaylanması için EEC‘ye resmi olarak başvurdu. Bu başvurudan sonra prototiplerin geliştirilmesi ve daha sonra modellerin tanıtılması bekleniliyor.

OPPO A52, Snapdragon 665 SoC Ve 5000mAh Pil İle Piyasaya Sürüldü. İşte Fiyat Ve Özellikleri!

Çinli akıllı telefon üreticisi OPPO Hindistan’da OPPO A52 modeli akıllı telefonunu piyasaya sürdü. A52, 5000mAh büyük pil, sekiz çekirdekli Snapdragon 665 işlemci ve delikli ekran gibi orta sınıf bir akıllı telefon. Cihaz, 17 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülkedeki çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı perakende satış noktaları aracılığıyla satışa başlayacak. Cihazı satın almakla ilgileniyorsanız ve özelliklerinden haberdar değilseniz, Teknorex olarak sizler için derledik. 

Xiaomi 30000mAh Mi Power Bank 3 Tanıtıldı

Geçen yıl tanıtılan 20000 mAh Mi Power Bank 3’ten sonra Xiaomi, maksimum 300W (9V-2.6A) USB Type-C girişi ve hızlı şarj sunan 18W çıkış desteği ile yeni 30000mAh Mi Power Bank 3’ü duyurdu. Mi 10 ve K30 Pro’yu 4,5 kata kadar ve iPhone SE 2020 ‘ yi ise 10,5 kata kadar şarj edebileceği söleniyor. Polikarbonat ve ABS gövdeye sahip olan cihaz maksimum 18W çıkışlı iki USB Tip-A bağlantı noktası ile birlikte gelecek.

Xiaomi Redmi 9A FCC Listesinde Ortaya Çıktı

Xiaomi, önümüzdeki aylarda piyasaya bir dizi yeni cihaz sürecek gibi görünüyor. Yeni bir rapora göre, Redmi 9A ile ilgili ayrıntılar çevrimiçi olarak sızdırıldı. 

Oppo, Akıllı Telefonlar İçin Kendi Dahili Yongasetini Yapmayı Onayladı

Oppo’nun şirket içi yonga seti “Oppo M1” üzerinde uzun süredir çalıştığı söyleniyor . Şirket ayrıca MediaTek ve Unisoc gibi yonga seti üreten şirketlerden yöneticiler kiraladı .Oppo Başkanı şirketin aslında akıllı telefonlarını desteklemek için kendi donanımlarını yapacağını doğruladı.

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,926TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

WindEurope: Türkiye Rüzgar Sanayisinde Avrupa’da 5. Sırada!

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope'nin yayınladığı son rapora göre Türkiye, rüzgar sanayisi işletme sayısı sıralamasında 26 ülke arasında ilk 5'te yer alıyor....

Samsung, Interbrand’in “2020 Yılının En İyi Küresel Markaları” Sıralamasında İlk Beşe Girdi!

Samsung, küresel marka danışmanlık firması Interbrand tarafından açıklanan "2020 Yılının En İyi Küresel Markaları" listesinde, 62,3 milyar dolar ile bugüne kadarki en...

Honor 10X Lite: Dörtlü Kamera ve Yüksek Pil Kapasitesi

HUAWEI Technologies çatısı altında gençlere yönelik teknolojik ürünleriyle değer yaratan HONOR, 1+8+N akıllı yaşam stratejisinin kalbinde yer alan akıllı telefonlarına bir yenisini daha...

Tesla, Satışlarda Yeni Rekor Kırarken Pandemiden Etkilenmedi

Tesla, koronavirüs pandemisine rağmen elektrikli otomobil satışları yeni bir rekor kırdı ve bununla birlikte firma üst üste beşinci 3 aylık dilimde kar...

Twitter’ın Nasıl Hacklendiği Ortaya Çıktı!

15 Temmuz 2020'de Twitter'e yönelik gerçekleşen hack olayında 17 yaşındaki bir bilgisayar korsanı ve siber suç ortakları, Barack Obama, Kim Kardashian West,...