Ana Sayfa Bilim Bu Küçük Elektronik Deri ile Robotları Kontrol Edebileceksiniz

Bu Küçük Elektronik Deri ile Robotları Kontrol Edebileceksiniz

Pilsiz çalışan cihaz ile hem robotik uzuvları kontrol edip hem de sağlığınızı izleyebilirsiniz

Bilim insanları, robotik bir kolu kontrol etmek için insan terini enerjiye dönüştüren elektronik bir ‘deri’ geliştirdiler.

Esnek kauçuk malzeme, bir kişinin cildine yapışıyor. Daha sonra, sağlık durumunu ve kaslarını kontrol eden sinir sinyallerini bir bataryaya ihtiyaç duymadan takip etmek için gömülü sensörler kullanıyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nde yardımcı doçent olan Wei Gao, “Bu tür giyilebilir cihazlarla ilgili en büyük zorluklardan biri güç (batarya) tarafında. Birçok kişi pilli cihazlar kullanıyor, ancak bu sürdürülebilir değil. Bazı insanlar güneş pilleri kullanmayı ya da insan hareketinin gücünü toplamayı denedi. Biz de ‘Giyilebilir cihazlara güç sağlamak için terden yeterli enerji alabilir miyiz?’ diye sorduk. Cevap EVET oldu!” diyor.

Ter bu gücü sağlayabilir, çünkü elektronik cildin emdiği ve enerjiye dönüştüğü yüksek seviyelerde laktat adı verilen bir kimyasal içeriyor. Bu enerji daha sonra hem sensörlere hem de bir kullanıcı arayüzüne veri gönderen bir Bluetooth cihazına güç sağlıyor.

Cihazı test etmek için, araştırmacılar üçlüsü bisikletçilerden terlerini deney için bağışlamalarını istedi.

Terlemenin gücü

Bisikletçiler, elektronik derileri alnına yapıştırarak Kaliforniya’daki bir laboratuvara gittiler. Daha sonra da kendilerine egzersiz bisikleti üzerinde alıştırma yapmaları söylendi.

Teri cihazdaki bir rezervuarı doldururken, elektronik kaplama sağlık verilerini bir kullanıcı arayüzüne iletti.

Daha sonra, araştırmacılar cihazın bir protez kolu kontrol edip edemeyeceğini test etti. Bunu denemek için, elektronik kaplamayı bir bisikletçinin koluna yerleştirdiler ve kablosuz olarak bir masadaki robotik bir kola bağladılar. Bisikletçi terli kolunu hareket ettirdikçe, robotik kol yakındaki bir nesneyi almak için hareketlerini izledi.

Araştırmacılar bulgularını Science Robotics dergisinde yayınladılar. Şimdi elektronik deriyi, çalışan bir insan-makine arayüzüne dönüştürmek istiyorlar.

Teknolojinin en sevdiğimiz yanı insan hayatını kolaylaştırması ve özgürlüklerini kazandırması. Teknoloji haberleri ve güncel gelişmeler için Teknorex’i takip edin.

Kaynak: TNW

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,948TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitimde Yerli Alternatif

Yerli kaynaklarla geliştirilen Vedubox üzerinden Türkiye’de ilk defa yapılan uzaktan eğitim kampı projesi, 1.000 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. “Hibritleşme Yolculuğu Eğitim Kampı” kapsamında...

Oppo’nun LoL Temalı Ürünleri Satışa Çıkıyor

Akıllı telefon piyasasının önde gelen üreticilerinden biri olan Oppo, Oppo Find X2 ve Oppo Watch ürünleri için LoL konseptli versiyonlarını kullanıcılar ile buluşturacak. League of Legends global akıllı telefon...

Bu Robot Üzgün veya Mutlu Olduğunuzu Anlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunları Oğuzcan Karadeniz ve Hasan Han, Dr. Öğr Üyesi Baykal Sarıoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi...

LG ve Hyundai’den Elektrikli Araçlarda İş Birliği

IONIQ Konsept Kabin Yolda Ev Konforu SunuyorLG Electronics (LG) ve Hyundai Motor bugün IONIQ Konsept Kabini tanıttı. Her...

Football Manager 2021 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Açıklandı

Football Manager 2021 çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu. İlk aşamada Steam ve Epic Games Store üzerinden piyasaya sürülecek oyun, bu yıl bitmeden Xbox One, Xbox...