Ana Sayfa Apple Bu Şirketlerin Geliri Türkiye'den Büyük!

Bu Şirketlerin Geliri Türkiye’den Büyük!

Visiualcapitalist dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin yıllık gelirlerini inceledi. Ortaya çıkan rakamlar oldukça ilginç. Ayrıca bu büyük şirketlerin gelirler kaynaklarının çeşitliliği de birbirinden farklılık gösteriyor.

Habere göre dünyanın en büyük teknoloji devi olan Amazon‘un 2019 yılındaki geliri 280,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu gelirdeki en büyük pay %50.4‘lük oranla amazon.com üzerinden yapılan fiziksel ve dijital ürün satışları oluşturuyor.

İkinci sırada yer alan şirket olan Apple‘ın ise 2019 geliri ise 260,2 milyar dolar oldu. Apple en fazla geliri ise %54.7 lik oranla iPhone satışından elde etmekte.

Google, Youtube ve Gmail gibi platformları bünyesinde barındıran teknoloji devi Alphabet 2019 yılında elde ettiği 161,9 milyar dolar olan gelirinin %70 i Google reklamlarından oluştu.

Bu sıralamada dördüncü konumda olan Microsoft ise geçtiğimiz yıl 125,8 milyar dolar gelir elde ederken en büyük payı oluşturan Microsoft’un sunmuş olduğu sunucu ürünleri ve bulut servisleri (Microsoft Azure) %25.9 luk bir paya sahip oldu.

Bu şirketlerin sonuncusu olan Facebook‘un 2019 yılı geliri ise 70,8 milyar dolar civarındaydı. Facebook bu gelirinin %98.5 ini Facebook Reklamları oluşturdu.

Şirketlerin 2018-2019 yılları arasındaki büyüme rakamları.

İncelemenin en ilgi çekici yeri ise “Big Tech” olarak adlandırılan bu 5 şirketin elde ettiği gelirler itibariyle küresel güçlere dönüştüğü gerçeği. Bu teknoloji devlerinin 2019 yılında yaklaşık olarak elde ettiği 900 milyar dolar G20 ülkelerinin 4 tanesinin GSYİH’den daha büyük bir rakamı ifade ediyor. Bu bilgiler doğrultusunda ülkelerin GSYİH sıralamasına bakıldığında bu 5 şirket bir ülke olsaydı Hollanda’nın hemen arkasında dünyanın en büyük 18. ülkesi olacaktı ve Türkiye’nin önünde yer alacaktı.

Bu haberle ilgili ayrıntılı verileri Visiualcapitalist’in haberinde yer alan infografiklerinden inceleyebilirsiniz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,931TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

ABD Adalet Bakanlığı Kripto Paraların Devlet Güvenliği İçin Büyük Bir Tehdit Olduğunu Açıkladı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine...

Binance Türkiye’ye Giriyor: Binance TR Kripto Para Borsası

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsasını bünyesinde barındıran küresel blokzinciri şirketi Binance, Trbinance.com’un lansmanı ile Türkiye pazarına adım atıyor....

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen Prime Day, Amazon Türkiye Tarihindeki En Büyük Alışveriş Etkinliği Oldu

Türkiye'de gerçekleşen ilk Prime Day süresince en popüler ürünler; SanDisk 480GB SSD Plus Disk, HP 15-dw2027nt Dizüstü Bilgisayar ve Familia Plus Kağıt Havlu oldu.

Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi

Cisco'nun ev sahipliği yaptığı sektörel buluşmada, ağ altyapısını geliştirmenin ve dijital yetkinlik eğitimlerini artırmanın, Türkiye'nin dijital yol haritasını hızlandırmadaki önemi vurgulandı

İstanbul Havalimanı ‘Sıfır Atık’ Belgesini Aldı

İGA'nın çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını titizlikle uyguladığı İstanbul Havalimanı, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından...