Ana Sayfa Apple Bu Şirketlerin Geliri Türkiye'den Büyük!

Bu Şirketlerin Geliri Türkiye’den Büyük!

Visiualcapitalist dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin yıllık gelirlerini inceledi. Ortaya çıkan rakamlar oldukça ilginç. Ayrıca bu büyük şirketlerin gelirler kaynaklarının çeşitliliği de birbirinden farklılık gösteriyor.

Habere göre dünyanın en büyük teknoloji devi olan Amazon‘un 2019 yılındaki geliri 280,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu gelirdeki en büyük pay %50.4‘lük oranla amazon.com üzerinden yapılan fiziksel ve dijital ürün satışları oluşturuyor.

İkinci sırada yer alan şirket olan Apple‘ın ise 2019 geliri ise 260,2 milyar dolar oldu. Apple en fazla geliri ise %54.7 lik oranla iPhone satışından elde etmekte.

Google, Youtube ve Gmail gibi platformları bünyesinde barındıran teknoloji devi Alphabet 2019 yılında elde ettiği 161,9 milyar dolar olan gelirinin %70 i Google reklamlarından oluştu.

Bu sıralamada dördüncü konumda olan Microsoft ise geçtiğimiz yıl 125,8 milyar dolar gelir elde ederken en büyük payı oluşturan Microsoft’un sunmuş olduğu sunucu ürünleri ve bulut servisleri (Microsoft Azure) %25.9 luk bir paya sahip oldu.

Bu şirketlerin sonuncusu olan Facebook‘un 2019 yılı geliri ise 70,8 milyar dolar civarındaydı. Facebook bu gelirinin %98.5 ini Facebook Reklamları oluşturdu.

Şirketlerin 2018-2019 yılları arasındaki büyüme rakamları.

İncelemenin en ilgi çekici yeri ise “Big Tech” olarak adlandırılan bu 5 şirketin elde ettiği gelirler itibariyle küresel güçlere dönüştüğü gerçeği. Bu teknoloji devlerinin 2019 yılında yaklaşık olarak elde ettiği 900 milyar dolar G20 ülkelerinin 4 tanesinin GSYİH’den daha büyük bir rakamı ifade ediyor. Bu bilgiler doğrultusunda ülkelerin GSYİH sıralamasına bakıldığında bu 5 şirket bir ülke olsaydı Hollanda’nın hemen arkasında dünyanın en büyük 18. ülkesi olacaktı ve Türkiye’nin önünde yer alacaktı.

Bu haberle ilgili ayrıntılı verileri Visiualcapitalist’in haberinde yer alan infografiklerinden inceleyebilirsiniz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,988TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Samsung Galaxy Buds Live Tanıtıldı! İşte Fiyatı ve Teknik Özellikleri!

Samsung Electronics, gerçekleştirdiği Unpacked etkinliğinde Galaxy Buds Live ürününü de tanıttı.Galaxy Buds...

Google Play Müzik Kullanımdan Kaldırılıyor! – İşte Tüm Ayrıntılar

Google'ın müzik ve podcast yayın hizmeti ve aynı zamanda çevrimiçi müzik platformu olan Google Play Müzik, Ekim ayında...

Instagram’ın Yeni Yazı Tipleri Yayında! – Nasıl Kullanılır?

Instagram, Instagram Hikayelerinde geniş çaplı yeni yazı tipleri sunmaya başladı. Şirket, Nisan ayından bu yana bu yeni yazı tiplerini küçük bir yüzdeyle...

Samsung Galaxy Note 20 Ve Note 20 Ultra Tanıtıldı. İşte Fiyatı Ve Teknik Özellikleri !

Sızıntılara ve söylentilere son veren Samsung, bugün sanal Galaxy Unpacked etkinliğinde Galaxy Note 20 serisini tanıttı. Note 20 cihazları daha dolgun, yeni bir kaplamaya, amiral gemisi Qualcomm...

Instagram’ın Yeni Video Özelliği Reels Kullanıma Sundu

Instagram bugün yeni kısa süreli video özelliği Reels’ı kullanıma sundu. Reels ile insanlar ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik...