Ana SayfaDonanım & YazılımBu Sırt Çantası Çarpışma Sırasında Hava Yastığına Dönüşüyor

Bu Sırt Çantası Çarpışma Sırasında Hava Yastığına Dönüşüyor

Bisiklet kazası durumunda, en çok etkilenen vücut bölümlerinden bazıları omuzlar, göğüs ve kafadır. Bu nedenle, bir şirket, bir çarpışma sırasında bisikletçinin üst vücudunu korumasına yardımcı olmak için, bir çarpışma sırasında bir saniyeden daha kısa sürede otomatik olarak hava yastığına dönüşen bir sırt çantası geliştirdi.

Commute Air Pro 18 olarak adlandırılan normal görünümlü sırt çantası, ABD merkezli EVOC Sports markası tarafından geliştirildi. Şirket, bisikletçiler için basit ama etkili bir koruma mekanizması geliştirmek istedi. Böylece Commute Air Pro 18 normal bir sırt çantası gibi görünüyor. Ancak, gömülü hareket sensörleri bulunduruyor.

Böylece kullanıcı sırt çantasını omuzlarına takıp göğüs kemerini kapattığında sensörler devreye giriyor. Commute Air Pro 18’in hareket etkinliğini saniyede yaklaşık 1.100 kez izlemeye devam ediyorlar.

Sensörler bir çarpışma nedeniyle aşırı hareketler algıladığında, sırt çantası 0,2 saniyeden daha kısa sürede 18 litrelik şişirilmiş hava yastığını açıyor. Hava yastığı, sürücülerin üst gövdesini sararak omuzları, elleri ve boynu kaplıyor.

Bu Sırt Çantası Bir Saniyeden Daha Kısa Bir Sürede Çarpışma Sırasında Hava Yastığına Dönüşüyor

Şirkete göre, hava yastığı “bisikletçi üzerindeki darbe kuvvetlerini ve frenleme ivmesini %80’e kadar azaltır.” Ayrıca, çarpışmadan sonra hava yastığı tek parça halinde kalırsa, sırt çantasına yeniden paketlenebilir ve kullanıcılar daha sonra ateşleyici kartuşunu değiştirerek onu yeniden kullanılabilir bir sırt çantası haline getirebilir.

Güvenlik özelliğinin yanı sıra Commute Air Pro 18, yeterli depolama alanına sahip tam teşekküllü bir sırt çantasıdır. Hava yastığı içerideyken bile, kullanıcılar oraya bir dizüstü bilgisayar da sığdırabilir. Ayrıca, akıllı telefon, kulaklık veya akıllı gözlük gibi çeşitli elektronik aygıtları saklamak için birkaç kompakt cebe sahiptir. Ayrıca, sırt çantasının ağırlığını kullanıcının vücuduna eşit olarak dağıtmaya yardımcı olan alt kısımda bir kalça kayışı bulunmaktadır.

EVOC Sports çantayı 2022 Baharından başlayarak satmaya başlayacak. Fiyatı ise 900 € olacak. 

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER