Ana Sayfa Bilim Bu Yeni "Nano-Diamond" Pil 28.000 Yıla Kadar Dayanabiliyor!

Bu Yeni “Nano-Diamond” Pil 28.000 Yıla Kadar Dayanabiliyor!

Çeşitli pil teknolojileri üzerinde çalışan birkaç araştırmacı ve bilim insanının çalışmalarıyla, EV’ler ve hatta akıllı telefonlar için oldukça uzun ömürlü piller gördük . Ancak bu piller ne kadar dayanırsa dayansın, bir şarjdan sonra belki günler hatta aylar içinde güçlerini kaybederler. Şimdi ise bir şirketin, yeni radyoaktif atık tüketen pillerinin binlerce yıl dayanabileceğini ve hatta tek bir şarjla dayanabileceğini belirten bazı cesur iddiaları var!

Yakın tarihli bir rapora göre, California merkezli pil üreticileri NDB, elektrik enerjisi üretmek için radyoaktif atıkları kullanabilen yeni bir pil türü geliştirdi. Üstelik şirket, bu pillerin 28.000 yıla kadar dayanabileceğini iddia ediyor.

NDB’nin yeni “nano-elmas pilleri”, elektrik enerjisi oluşturmak için kaynak olarak nükleer malzemeyi kullanan yeni bir pil türüdür. Şirkete göre, bu yeni piller, radyoaktif atık maddeleri nükleer santrallerden alıp otomobillere ve elektronik cihazlara güç sağlamak için elektrik enerjisine dönüştürebilen küçük jeneratörler olarak hizmet ediyor.

Nükleer Atık Tüketen Pil

Rapora göre, şirket, değişen karbon seviyelerine sahip farklı elmas türleri oluşturmak için artık radyoaktif grafit kullandı. İşlenmeden bırakıldığında oldukça zararlı olan bu atık malzemeyi alır ve arındırır.

Daha sonra elektrik üretebilen pilleri yapmak için katmanlı bir yapı geliştirirler ve NDB’ye göre, pilin yapısını değiştirebilir ve AA veya AAA gibi herhangi bir boyutta yapabilirler.

Şimdi, bu yeni pili kullanırken çevreye yayılan radyasyon seviyesini düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Şirket, bu pillerin insan vücudunun doğal radyasyonundan daha az radyasyon yaydığını söylüyor. Bu nedenle nano elmas pillerin kullanılması oldukça güvenli gibi gözüküyor.

Bununla birlikte NDB, bu teknolojinin büyütülmesiyle, yaklaşık 90 yıl boyunca bir EV’ye güç verecek araba aküleri üretebileceğini iddia ediyor. Arabaların yanı sıra bu piller, kalp pilleri gibi tıbbi cihazlar için de oldukça faydalı olabilir.

Bu pillerin gerçekte ne zaman tüketici pazarına gireceğinden emin değiliz. Bununla birlikte, bu tür yeni gelişmeler, kesinlikle çevreyi kirletmemeye ve onu korumaya istekli olduğumuzu gösterdiği için takdirimizi kazanıyor.

Şirket, bu yeni piller ve arkasındaki teknoloji hakkında açıklayıcı bir video yayınladı. Hemen aşağıdan kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,947TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Avrupa Birliği 2024 Yılına Kadar Kripto Paraları Kullanıma Sokmayı Planlıyor

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euro kavramını incelediklerini açıkladı. ECB...

İnsansız Hava Araçları Gaziantep Semalarında Yarıştı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 2019’da ziyaretçi rekorları kıran dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST için geri sayım devam...

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 20 Eylül 2020

Bakalım bu hafta Teknorex’in teknoloji dünyasında neler olmuş? Hep birlikte göz atalım!Teknorex Artık Haber Platformu...

Türk Savunma Sanayisinin Güney Asya Seferi

Türk savunma sanayisinin dünya pazarlarında daha etkin yer alması ve yeni fırsatlara ulaşması için düzenlenen Defence Port Turkey Fuarı, bu yıl 6'ncı...

500 Milyar Euroluk Küresel Demiryolu Oyuncuları Eskişehir’e Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı desteği ile Modern Fuarcılık tarafından düzenlenen Rail Industry Show Demiryolu Endüstrisi Altyapı ve Teknolojileri Fuarı, 02-04 Aralık 2020...