Ana Sayfa Fotoğrafçılık Canon Canon EOS R Sistemine İki Yeni Fotoğraf Makinesi Daha Ekledi: EOS R5...

Canon EOS R Sistemine İki Yeni Fotoğraf Makinesi Daha Ekledi: EOS R5 ve EOS R6

Canon, “Fotoğrafçılara ve film yapımcılarına çığır açan yeni özellikler sunan, alanında lider profesyonel tam kare aynasız fotoğraf makinesi.” diyerek yorumladığı iki yeni ürünü EOS R5 ve EOS R6‘yı duyurdu. EOS R sisteminin yeni üyeleri EOS R5 ve EOS R6 geleceğin teknolojisine uygun olarak geliştirilen teknik özellikleri ile hız ve çözünürlük alanlarında pazara yeni bir soluk getirebilir.

Profesyoneller için tasarlanan EOS R5, 8K 12 bit RAW ve 120p’ye kadar 4K video çekimini 4:2:2 10 bit olarak direk hafıza kartına kaydedebilirken, fotoğraf kısmında ise Digic X işlemcisi sayesinde 20 kare/sn’ye1 kadar 45 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. EOS R5 bu özelliklere sahip ilk tam kare aynasız fotoğraf makinesi olmasıyla da dikkat çekiyor.

4K 60p video, Full HD’de 120p çekim yapabilen ve 20 kare/sn’de1 20,1 megapiksel fotoğraf çekebilen EOS R6 ise aynasız makineye geçiş yapan ve bu cihazlar üzerinde yeteneklerini geliştirmek isteyen amatör ve profesyonel kullanıcılar için ideal özellikler barındırıyor.

Profesyonel aynasız fotoğraf makinesi tanımları yeniden yazılıyor!

EOS R5 ve EOS R6, yüksek performanslı RF lenslerle birleştirilen yeni nesil CMOS sensör teknolojisi sayesinde kullanıcıların sektörde lider hızlarda yeni detay seviyelerini yakalamasına olanak sağlıyor. EOS R5 ve EOS R6 tam otomatik pozlama (AE) ve otomatik odaklanma (AF) takibi ve tamamen sessiz elektronik deklanşör kullanımıyla kullanıcılara 20 kare/sn’ye1 kadar çekim yapabilme imkanı sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar her türlü mekanda herhangi birini rahatsız etmeden olağanüstü kalitede fotoğraf ve video çekimleriyle aksiyonu yakalayabiliyorlar.

Canon, EOS serilerinde bir ilke imza atarak EOS R5 ve EOS R6 modellerine tüm lens tiplerinin kullanıcılarına avantaj sunan 5 eksenli Gövde İçi Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliğini entegre etti. Bu akıllı sabitleme sistemi sayesinde EOS R5 ve EOS R6, 8 stopa2 kadar düzeltme yaparak, düşük enstantane hızlarında elde çekim yaparken veya tripod kullanmadan video çekimi gerçekleştirirken kullanıcıların yaratıcılıklarını en üst seviyede sergilemesine olanak tanıyabilir.

EOS R5 ve EOS R6‘da bulunan RF bayoneti, geniş çapı sayesinde gövde içi görüntü sabitlemesi yapıyor. Bu sayede sensörde hareketlenme olduğu durumlarda dahi, ışığın köşelere kadar, sensörün tamamına erişecek şekilde ilerlemesi sağlanıyor. EOS R5 ve EOS R6‘da gövde içinde görüntü sabitleme (IS) özellikli EF lenslerin kullanımı; dönme ve X-Y düzeltmesi sunacağı için EF lenslerin kullanıcıları daha iyi bir IS performansı elde edebilir. Kullanıcılar, IS özellikli olmayan EF lensler kullanıldığında dahi EOS R5 ve EOS R6‘nın gövde içi IS işlevi sunduğu 5 eksenli düzelme avantajından yararlanılabilir.

Daima net çekimler

Canon’un EOS-1D X Mark III modelinde kullandığı ve büyük beğeni toplayan DIGIC X işlemci teknolojisi EOS R5 ve EOS 6 modellerinde de yer alıyor. DIGIC X işlemci, yeni nesil Dual Pixel CMOS AF II’yi destekleyerek makinelerin hız ve güvenilirlik kapasitesini üst seviyelere taşıyor. Dünyanın en hızlı AF’si, 0,05 saniye3 gibi çok kısa bir süre içinde odaklanıyor. EOS R5, -6 EV5 gibi oldukça düşük ışık seviyelerinde odaklanabilirken EOS R6, -6,5 EV4,5 ile AF’de minimum EV seviyesini sunan ilk EOS fotoğraf makinesi olma özelliğini taşıyor.

Derin öğrenme yapay zekası (AI) kullanılarak programlanan iTR AF X AF sistemi ve yüz/göz tespiti modu bulunan EOS R5 ve EOS R6, sığ görüş alanında beklenmedik hareketlerde bile konuların net olmasını sağlıyor. EOS R5 ve EOS R6 konu boyutu, duruşu, yönelimi veya yüzünün yönü ne olursa olsun yüksek hassasiyette odaklanma ve takip yapılabilir, bu da kullanıcıların en kararsız konu hareketlerinde dahi kendilerine güvenerek çekimler yapabilmelerine olanak sağlıyor.

Akıllı bağlantı

Dahili Bluetooth ve Wi-Fi özellikleriyle EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi8) ve EOS R6 (2,4 Ghz Wi-Fi8) akıllı telefonlara veya ağlara kolayca bağlanabilir, yüksek hızda dosya paylaşımı ve FTP/FTPS transferi gerçekleştirebilir.

EOS R5

EOS R5 aynasız teknolojisinde devrimi temsil ederek, kullanıcılarına şimdiye kadar bir EOS fotoğraf makinesinden elde edilen6 en yüksek çözünürlük seviyesini sunuyor. DIGIC X işlemci, CMOS sensör ve RF lenslerin bir araya gelmesiyle 45 megapiksel seviyelerini aşan bir çözünürlük elde ediliyor. 5940 seçilebilir AF noktası ve 100-51.200 ISO aralığıyla %100’e kadar AF kapsamı7 konuların son derece düşük aydınlatma koşullarında dahi net çekilmesine olanak sağlıyor. Kötü hava koşullarına karşı dayanıklı magnezyum alaşımlı bir gövdeye yerleştirilen çift kart yuvası yüksek hızda CFexpress veya SD UHS II kartlarını destekliyor.

EOS R5 kullanan profesyoneller, sensörün tam genişliğini kullanarak kişi ve hayvan çekimlerinde gözden ve yüzden kesintisiz AF takibiyle gerçek anlamda sinematik bir sonuç elde etme imkanı ve dahili olarak göz alıcı 8K 12 bit RAW videolar çekebilme olanağı buluyor. EOS R5, 4K çekimde videograflar için de yeni standartlar belirliyor. Videograflar, EOS R5 ile 4:2:2 10 bit kaliteyle, 120p’ye (119,88 kare/sn) kadar çekim hızlarında 4K DCI (tam kare) ve 4K UHD çekimler ve tam AF performansıyla yüksek çözünürlük ve pürüzsüz ağır çekim yapabilirler. EOS R5’in 4K HQ modu ise en yüksek 4K kalitesini arayan kullanıcılar için 30p’ye kadar çekim hızlarında dâhili olarak 8K kayıt hızlı örneklemesiyle olağanüstü detaylar elde etmelerini sağlıyor.

EOS R6

Sınıfının öncülerinden biri olan EOS R6, gücü ve çok yönlülüğü ile herhangi bir türde fotoğraf çeken tüm amatör ve yarı profesyonel kullanıcıların her türlü taleplerini karşılıyor. Örneğin; spor ve vahşi yaşam tutkunları, 20 kare/sn’ye1 kadar hız kapasitesi, 6072 seçilebilir AF noktası esnekliği, derin öğrenme tabanlı otomatik yüzden göz ve hayvan AF takip modlarından yararlanarak hızlı hareket eden aksiyonu çok rahat bir şekilde yakalama imkanı buluyor.

İçerik yaratıcılarının gün geçtikçe artan dikkat çekici fotoğraf ve video görseli taleplerini karşılamalarına olanak tanıyan yenilikçi EOS R6, 5,1K’dan hızlı örnekleme yaparak 59,94 kare/sn’ye kadar 4K UHD çözünürlüğünde çekim yapılabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcılar, AF desteğiyle 119,88 kare/sn’ye kadar Full HD kullanarak yüksek kalitede yavaş çekim gerçekleştirebilirler.

Canon’dan üç yeni EOS aksesuarı

LP-E6NH

LP-E6NH, EOS R5 ve EOS R6 ile birlikte verilmesinin yanı sıra LP-E6 serisi pillerin kullanıldığı tüm mevcut fotoğraf makineleriyle uyumluluğu ve uzun ömürlü olmasıyla dikkat çekiyor. LP-E6N modelinin yerine geçen %14 daha yüksek kapasiteli ve 2130 mAh seviyesine çıkan LP-E6NH pil, mevcut ürün ve aksesuarlarla uyumlu olmaya devam ederken kullanıcıların daha uzun süre çekim yapabilmesine olanak tanıyor.

BG-R10 batarya sapı

EOS R5 ve EOS R6 fotoğraf makineleriyle daha uzun süre kesintisiz çekim yapılmasına olanak tanıyan BG-R10, düğün, vahşi yaşam ve haber çekimleri için idealdir. Yeni batarya sapı, makine gövdelerinin iki pille (LP-E6/N/NH) beslenebilmesini sağlıyor. Batarya sapı ayrıca, daha kolay dikey çekim için çift kontrol sunuyor.

WFT-R10

EOS R5 ile uyumlu daha hızlı ve daha geniş bir aralıkta iletim için kullanılan batarya sapı stilindeki Wi-Fi aktarıcı ve 2×2 MIMO anteni WFT-R10 da yeni cihazlar için tanıtılan aksesuarlar arasında yer alıyor.WFT-R10, Wi-Fi üzerinden SFTP olanağı tanıyan geliştirilmiş ağ işleme özelliğine de sahip olduğu gibi Ethernet portu aracılığıyla gigabyte hızı da içeriyor.

Temel özellikler

EOS R5:EOS R6:
45 megapiksel tam kare sensör20,1 megapiksel tam kare sensör
20 kare/sn- 12 kare/sn’ye kadar20 kare/sn- 12 kare/sn’ye kadar
8 durağa kadar gövde içinde IS8 durağa kadar gövde içinde IS
Dual Pixel CMOS AF IIDual Pixel CMOS AF II
ISO 100-51.200 aralığıISO 100-102.400 aralığı
8K video 30p 12 bit (tam genişlik)4K video 60p 10 bit, Full HD, 120 kare/sn
5,76 milyon noktalı EVF3,69 milyon noktalı EVF
3,2 inç, 2,1 milyon noktalı değişken açılı LCD3 inç, 1,62 milyon noktalı değişken açılı LCD
Çift kart yuvası (1x CFexpress, 1x SD UHS II)Çift kart yuvası (2x SD UHS II)
Üst panel ekranı ve AF çoklu kontrolörAF çoklu kontrolör
Opsiyonel kablosuz bağlantı ile dahili 5 Ghz Wi-Fi aktarıcı (WFT-R10)Dahili 2,4 Ghz Wi-Fi ve FTP
BluetoothBluetooth
USB ile şarj ve PD-E1 ile beslemeUSB ile şarj ve PD-E1 ile besleme
Yalnızca gövde 650 g (Pil ve hafıza kartıyla 738 g)Yalnızca gövde 598 g (Pil ve hafıza kartıyla 690 g)

20 kare/sn veya 12 kare/sn’ye kadar sürekli çekim koşullarında

Mekanik deklanşör / Elektronik 1’inci perde:

AF/AE takibi ile yaklaşık 12 kare/sn’ye kadar. RF lensler ve bazı EF lensler kullanıldığında. Uyumlu lenslerin listesini görmek için Canon’un resmi web sitesine bakın. Seri çekim hızı; pil tipine, kalan pil şarjı seviyesine, pil sayısına, kullanılan lense, sıcaklığa ve dahili Wi-Fi ayarına (açık/kapalı), batarya sapı ve WFT ünitesi (sadece EOS R5), DC bağlayıcı veya USB güç adaptörü kullanımı durumuna bağlı olarak değişir. Yukarıdaki unsurlara ek olarak maksimum seri çekim hızı; enstantane hızı, diyafram, flaş kullanımı, titreme azaltma işlemesi, konu koşulları, parlaklık (özellikle karanlık bir mekanda) nedeniyle düşebilir.

Elektronik deklanşör:

AF/AE takibi ile yaklaşık 20 kare/sn’ye kadar. Diyafram tam açık durumdayken bazı RF/EF lensler için geçerlidir. Uyumlu lenslerin listesini görmek için Canon’un resmi web sitesine bakın. Seri çekim hızı; enstantane hızı, diyafram ayarı, sürekli çekim sırasında diyafram durumu, konu koşulları, parlaklık (özellikle yarı karanlık koşullarda) ve lens türüne bağlı olarak değişir.

2 Yaklaşık 8,0 durak ile dünyanın en iyi görüntü sabitlemesi

Tüm değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makineleri arasında. 9 Temmuz 2020 itibarıyla (Canon’un araştırmasına göre). CIPA standardına göre; 105 mm odak uzaklığına sahip olan RF 24-105mm F4 L IS USM ile 8,0 durak. Satın alındığı döneme bağlı olarak lensin aygıt yazılımının güncellenmesi gerekir. EOS R6’nın IS performansı, EOS R5’nin IS performansı ile aynıdır.

3 0,05 sn ile dünyanın en hızlı AF odaklanma hızı

Görüntü düzleminde faz farkı algılamalı AF ve kontrast algılamalı AF ile 35 mm tam kare eşdeğeri görüntü sensörü donanımı olan değiştirilebilir lensli dijital aynasız fotoğraf makineleri arasında. EOS R6’nın AF hızı, EOS R, EOS RP ve EOS R5’in AF hızları ile aynıdır. 9 Temmuz 2020 itibarıyla piyasada bulunabilir. (Canon’un araştırmasına göre). CIPA kılavuzlarına göre ölçülen sonuç AF hızına dayalı olarak hesaplanmıştır. (Çekim koşullarına ve kullanılan lense göre değişir.) Kurumsal ölçüm yöntemi.
[Ölçüm koşulları]

Odaklanma parlaklığı: EV 12 (oda sıcaklığı, ISO 100)

Çekim modu: M

Kullanılan lens: RF24-105mm F4L IS USM (24 mm odak uzaklığı),

Deklanşör tuşuna basılarak fotoğraf çekimi,

AF yöntemi: 1 Noktalı AF (Merkez AF noktasıyla)

AF işlemi: Tek Çekim AF

4 EV-6,5 AF için Minimum EV sunan ilk EOS fotoğraf makinesi

Tüm değiştirilebilir lensli Canon dijital fotoğraf makineleri arasında. 9 Temmuz 2020 itibarıyla (Canon’un araştırmasına göre). Canon standardına göre.

5 Fotoğraf çekimi sırasında; f/1.2 lens, Merkez AF noktası, Tek Çekim AF, 23 °C/73 °F, ISO100 ile. Defokus Düzeltme Kaplama özellikli RF lensler hariç.

6 EOS fotoğraf makinelerinin sahip olduğu en yüksek çözünürlük

Tüm değiştirilebilir lensli Canon dijital fotoğraf makineleri arasında. 9 Temmuz 2020 itibarıyla (Canon’un araştırmasına göre). ISO 12.233 çözünürlük şemasıyla CIPA kılavuzlarıyla uyumlu Canon testine göre.

7 Yatay: %100 × Dikey: %100 (Maksimum yaklaşık) AF alanı kapsamı

Yüzden + Takip AF modu etkinken ve RF lensler (RF 600mm F11 IS STM/ RF 800mm F11 IS STM ve Extender RF hariç), EF lensler (bazı ürünler hariç), EXTENDER EF (III) (ana lensin AF alanı moduna göre değişir) kullanılırken konu çerçevesi gösterildiğinde geçerlidir. Bazı sahneler ve konular kullanılmayabilir. Uyumlu lenslerle ilgili detaylar için lütfen Canon’un resmi web sitesine bakın.

Wi-Fi kullanımı ve frekansları belli ülkeler veya bölgelerde sınırlandırılmış olabilir.

9 Bu işlevi kullanabilmeleri için kullanıcıların Google Photos veya Adobe Creative Cloud hesabı olmalıdır ve kullanım öncesinde image.canon sitesine kaydolmaları gerekir.

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,927TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Sezonun Yıldız İsmi Ozan Tufan Tam Bir Call of Duty: Mobile Tutkunu

Tüm Avrupa liglerinde olduğu gibi Türkiye'de de futbol ligleri start aldı ve heyecan son sürat devam ediyor. Türkiye Süper Ligi'ne bu yıl...

Akıllı Kameralar ile Akıllı Önleyici Güvenlik Hizmetleri

Uzaktan Video İzleme Çözümleri (RVS) ile güvenlik bir üst seviyeye taşınıyor. Video analiz kabiliyetine sahip akıllı kamera sistemleri, proaktif güvenlik sağlıyor. Tehditleri...

A101 – 22 Ekim Perşembe Kataloğunda Hangi Teknolojik Ürünler Var?

A101 MARKETLERİNDE HI-LEVEL VE TOSHIBA MARKA TELEVİZYONLAR DİKKAT ÇEKİYOR...TOSHIBA 49LL2A63DT 49" FULL HD SMART...

Honeywell ve Vertiv Tüm Dünyada Veri Merkezlerinin Sürdürülebilirliğini Artıracak

Daha sürdürülebilir ve verimli veri merkezi operasyonları oluşturmak için Honeywell, operasyonel teknoloji deneyimini Vertiv’in kritik dijital altyapı çözümlerindeki gücüyle birleştiriyor.

Acer, Planet9 İçin Oyun Terimlerine Hakim Oyun İçi Çevirmen SigridWave’i Duyurdu

Ayrıca turnuva düzenleme platformu gibi rekabeti zenginleştirecek yeni işlevler de duyuruldu...Acer bugün, yeni nesil e-spor platformu Planet9 için...