Ana Sayfa Donanım & Yazılım Ecosia: Çevreci Kaşif! - Her Arama 1 Ağaç

Ecosia: Çevreci Kaşif! – Her Arama 1 Ağaç

Arama motorları da bir çeşit kaşif değil midir, sevgili Frodo?

Evlerde kalarak internet bağımlısı olduğumuz ve doğanın bizden intikam aldığı şu günlerde oturduğunuz yerden doğayla barış imzalamak adına zeytin dalı uzatmak ister miydiniz?

Üstelik tek tıkla? 

Şaka değil gerçek! Bu imkanı bize en çevreci arama motoru olan Ecosia sağlıyor. (Ecosia üzerine tıklayarak arama motoruna ulaşabilir, söylediklerimizde haklı olduğumuzu fark edebilirsiniz 🙂 )

3 aralık 2009 yılında Wittenberg, Almanya ‘da kurulmuş bir arama motoru. Bing ve Yahoo! tabanlı olup söylediğine göre reklam gelirinin %80’ini WWF tarafından yürütülen bir yağmur ormanlarını koruma programına adayan ve arama başına 2 m²’lik bir koruma sağlayan bir site. Sitede yaptığınız her arama, doğaya bir ağaç olarak geri dönüyor.

Ortalama bir internet kullanıcısı, Ecosia kullanarak 2.000 metre kare yağmur ormanı alanını koruyabiliyor. Yani; bu şirketin elde ettiği kazançlarla her 12 saniyede bir ağaç dikiliyor. Bu da bir basketbol sahası büyüklüğüne denktir diyebiliriz.

Ecosia’nın şu anki acil durum planı ”Büyük Yeşil Duvar”ı yeniden canlandırmak.

”Büyük Yeşil Duvar” projesi, Afrika Birliği ve Dünya Bankası’nın desteğiyle Sahra Çölü’nün yayılmasının önlemek üzere çalışıyor. Eğer bu proje başarılı olursa, Afrika’daki kuraklık büyük ölçüde engellenmiş olacak.

Kullanışlı bir ara yüzü var. Kendi adıma konuşacak olursam aşırı karmaşık şeyler aratmadığım için de gayet güzel ve hızlı sonuçlar veren bir site olduğunu can-ı gönülden söyleyebilirim. Sayfa kenarında Ecosia kullanıcıları ile birlikte dikilmesine destek sağladığınız ağaç sayısı da verilmekte… İnanılmaz şeffaf yürütülmekte bu süreç.

Videodan da dikkat edileceği üzere Burkina Faso ülkesini markaja almış durumda olan bu site; ekilecek olan ağaçlar ile geniş çaplı bir su döngüsü sağlanacak. Bölge halkına gereken eğitimin verilmesiyle de orman bakımı sağlanabilecek. Üstelik tüm bunlarla birlikte yenilenen döngü sayesinde hasat almaya, üretim toplumu haline gelmeye başlayacaklar. Bununla da bitmiyor. Hastalıkların azaltılması, kuraklıktan mahvolan manzaranın canlandırılması, insanların beslenmesinin düzenlenmesi.ekstra olarak aşırı çatışma ortamının düzeltilmesi gibi amaçlar da ana amacı destekleyen unsurlar.

Ecosia’nın 2020 yılına dair hedefi ise oldukça yüksek: Tam 1 milyar ağaç! Hedeflerine ne kadar yaklaştığına, ve onları daha da yakından tanımaya var mısınız? 🙂 O zaman tık tık!

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

LG ProBeam İş Dünyasına Yenilik Getiriyor

5000 ANSI lümene sahip LG ProBeam Lazer 4K BU50NST ve Full HD BF50NST Projeksiyon cihazları , 8,3 megapiksel çözünürlüğü, webOS desteği, 12...

Lise Öğrencilerinden Dijital Tarım Çözümleri

Bayer, Genç Başarı Eğitim Vakfı iş birliği ile "Dijital Tarım Çözümleri"konulu E-Challenge etkinliği düzenledi.Geçtiğimiz yıl İnovasyon Kampı adıyla yürütülen proje, bu yıl...

TCL 10 Se Kutu Açılışı ve Ön İnceleme Videomuz Yayında!

TCL 10 Se'ti kutudan çıkardık, ön incelemesini yaptık!https://youtu.be/at096jiQwvM

İstanbulkart Sahiplerine Müjde: Multinet Up ve BELBİM AŞ. İş Birliği ile İstanbulkart Sahiplerine 30.000 Yeni Lezzet Noktası!

Yeni nesil finansal teknoloji grubu Multinet Up ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri şirketi Belbim AŞ, önemli bir iş...

Startup Yatırımları 2 Milyar Dolara Ulaştı!

KPMG Türkiye tarafından hazırlanan Türkiye Startup Yatırımları raporu, oyun sektörünün yıl içinde yükselen başarısını gözler önüne serdi. Türkiye girişim ekosisteminde yaşanan gelişimi...