Ana SayfaDonanım & YazılımEcosia: Çevreci Kaşif! - Her Arama 1 Ağaç

Ecosia: Çevreci Kaşif! – Her Arama 1 Ağaç

Arama motorları da bir çeşit kaşif değil midir, sevgili Frodo?

Evlerde kalarak internet bağımlısı olduğumuz ve doğanın bizden intikam aldığı şu günlerde oturduğunuz yerden doğayla barış imzalamak adına zeytin dalı uzatmak ister miydiniz?

Üstelik tek tıkla? 

Şaka değil gerçek! Bu imkanı bize en çevreci arama motoru olan Ecosia sağlıyor. (Ecosia üzerine tıklayarak arama motoruna ulaşabilir, söylediklerimizde haklı olduğumuzu fark edebilirsiniz 🙂 )

3 aralık 2009 yılında Wittenberg, Almanya ‘da kurulmuş bir arama motoru. Bing ve Yahoo! tabanlı olup söylediğine göre reklam gelirinin %80’ini WWF tarafından yürütülen bir yağmur ormanlarını koruma programına adayan ve arama başına 2 m²’lik bir koruma sağlayan bir site. Sitede yaptığınız her arama, doğaya bir ağaç olarak geri dönüyor.

Ortalama bir internet kullanıcısı, Ecosia kullanarak 2.000 metre kare yağmur ormanı alanını koruyabiliyor. Yani; bu şirketin elde ettiği kazançlarla her 12 saniyede bir ağaç dikiliyor. Bu da bir basketbol sahası büyüklüğüne denktir diyebiliriz.

Ecosia’nın şu anki acil durum planı ”Büyük Yeşil Duvar”ı yeniden canlandırmak.

”Büyük Yeşil Duvar” projesi, Afrika Birliği ve Dünya Bankası’nın desteğiyle Sahra Çölü’nün yayılmasının önlemek üzere çalışıyor. Eğer bu proje başarılı olursa, Afrika’daki kuraklık büyük ölçüde engellenmiş olacak.

Kullanışlı bir ara yüzü var. Kendi adıma konuşacak olursam aşırı karmaşık şeyler aratmadığım için de gayet güzel ve hızlı sonuçlar veren bir site olduğunu can-ı gönülden söyleyebilirim. Sayfa kenarında Ecosia kullanıcıları ile birlikte dikilmesine destek sağladığınız ağaç sayısı da verilmekte… İnanılmaz şeffaf yürütülmekte bu süreç.

Videodan da dikkat edileceği üzere Burkina Faso ülkesini markaja almış durumda olan bu site; ekilecek olan ağaçlar ile geniş çaplı bir su döngüsü sağlanacak. Bölge halkına gereken eğitimin verilmesiyle de orman bakımı sağlanabilecek. Üstelik tüm bunlarla birlikte yenilenen döngü sayesinde hasat almaya, üretim toplumu haline gelmeye başlayacaklar. Bununla da bitmiyor. Hastalıkların azaltılması, kuraklıktan mahvolan manzaranın canlandırılması, insanların beslenmesinin düzenlenmesi.ekstra olarak aşırı çatışma ortamının düzeltilmesi gibi amaçlar da ana amacı destekleyen unsurlar.

Ecosia’nın 2020 yılına dair hedefi ise oldukça yüksek: Tam 1 milyar ağaç! Hedeflerine ne kadar yaklaştığına, ve onları daha da yakından tanımaya var mısınız? 🙂 O zaman tık tık!

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER