Ana SayfaDonanım & YazılımChromeOS, 10. Nesil Intel Chromebook'lardan Başlayarak Steam Oyun Desteği Hazırlıyor

ChromeOS, 10. Nesil Intel Chromebook’lardan Başlayarak Steam Oyun Desteği Hazırlıyor

Bu yılın Ocak ayında Android Police , Google’ın Chromebook’lar için resmi Steam desteği getirmeyi planladığını bildirmişti ve şimdi 9to5Google da bazı kanıtlar buldu.

Şu anda bir Chromebook’ta teknik olarak steam oyunları kurabilir ve oynayabilirsiniz, ancak bilgisayarınızda Linux desteği ve GPU hızlandırması olması gerekiyor. Ayrıca bunu etkinleştirme ve başlatma işleminin beklediğiniz kadar sorunsuz olmadığını belirtmek gerekiyor.

Chrome OS geliştirme ekibi, mevcut Linux projesi “Crostini” yi (kod adı) büyütmek yerine “Borealis” kodlu Chrome OS için yeni bir Linux sanal makinesi eklemeye için çalışıyor. Yani Borealis Steam’in önceden yüklenmiş bir kopyasını içeriyor.

Crostini ve Borealis arasındaki en büyük fark, ilkinin Debian’a, ikincisinin Ubuntu’ya dayanmasıdır. Borealis’in şu anda tam teşekküllü bir Linux dağıtımı olmasına rağmen, Chrome OS ile entegre edilmesini beklememiz gerekiyor.

9to5Google’ın belirttiği gibi, bu geçiş muhtemelen Steam’i geliştiren şirket Valve’den kaynaklanıyor. Steam’in yanı sıra Valve, Linux’ta Steam oyununa izin veren Wine tabanlı bir uyumluluk katmanı olan Proton’u geliştirdi. Ayrıca Proton, Ubuntu’yu diğer Linux dağıtımlarına göre tercih ediyor.

Chromium Gerrit’teki bir başka kod değişikliği, Ubuntu tabanlı bu yeni uygulamayı kullanan Chromebook’ların ilk dalgasının 10. nesil Intel CPU’ları içereceğinden söz ediyor. Buna Samsung Galaxy Chromebook gibi cihazlar da dahil.

Google’ın Crostini (mevcut Linux uygulaması) ve Borealis’in birlikte var olmasına izin vermesi olası görünmüyor. Muhtemelen şirket Crostini’yi Borealis ile değiştirecek. Her iki durumda da, bu Steam’in sunduğu oyunları oynamak isteyenlere tüketici dostu bir deneyim sağlayacak.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER