Ana SayfaDonanım & YazılımÇin, Çelik Endüstrisinde Blokzinciri Kullanmayı Deneyecek

Çin, Çelik Endüstrisinde Blokzinciri Kullanmayı Deneyecek

Blokzincirinin kullanımı için pek çok sektörde bir takım platformlar denenmeye devam ediliyor. Bunlardan bir tanesi de Çin’deki tüm çelik tedarik zinciri ile ilgili olabilir. Çelik tedarik zinciri için devreye giren Çin Ulusal Metal Malzeme Ticareti Derneği, bir blokzinciri konsorsiyumu geliştirmeyi düşünüyor.

Çin Ulusal Metal Malzeme Ticareti Derneği Başkan Yardımcısı Chen Leiming, Çin’in dünyanın en büyük çelik üreticisi ve aynı zamanda tüketicisi olduğunu belirterek tedarik zincirinde sorunlar yaşanabildiğini açıkladı. 2018 yılında bu gibi eksiklerin giderilmesi amacıyla Çelik Endüstrisi Blokzinciri Birliği kurulmuştu.

Leiming’e göre blokzinciri teknolojisinin çelik endüstrisi ve hammadde alanında kullanılması birçok sorunu çözebilir. Sektörde ortaya çıkan koordinasyon eksikliği sorunun blokzinciri teknolojisiyle malların hareketliliğini ve verimliliği sağlanarak düzelebileceği düşünülüyor. Blokzinciri teknolojisi ile depolama, ticaret, işleme ve lojistik dahil olmak üzere çeliğin madenden bitmiş ürüne kadar izlenebilirliğini de sağlayabilir.

2018’de kurulan birliğin sektöre yönelik farklı blokzinciri uygulamaları da bulunuyor. Tedarik zinciri finansmanı için 2015’te devlete ait çelik şirketi Baosteel, çevrimiçi bir e-ticaret çelik portalı kurulmasına yardımcı olmuştu. Bu portal 2018 yılında Merkez Bankası Dijital Para Enstitüsü ile birlikte projeler geliştirdi. Tedarik zinciri finansmanı platformu Ekim 2019’un sonunda 1000’den fazl KOBİ’ye ulaştı. Platform üzerinden gerçekleştirilen en küçük işlem ise 535 dolar olarak kaydedildi.

Dernek, blokzinciri yapay zeka ve IoT gibi teknolojileri kullanarak tüm çelik endüstrisi için bir blokzinciri konsorsiyumu kurmak istiyor. Temel amaç, paydaşları tek bir platformda toplayarak modern bir çelik tedarik zinciri oluşturmak.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER