Ana SayfaÇin Mahkemesi, Bitcoin'i Yasal Bir Mülk Olarak Tanıdı

Çin Mahkemesi, Bitcoin’i Yasal Bir Mülk Olarak Tanıdı

Bir Çin mahkemesinde görülen davada, Bitcoin yasal bir mülk olarak ilk kez tanındı. 6 Mayıs tarihinde Şangay Halk Mahkemesi’nde görülen Bitcoin ile ilişikili bir dava karara bağlandı. Davaya göre Bitcoin sanal bir mülk olarak kabul edildi.

Mahkeme, Bitcoin, değeri olan, az bulunan, kontrol edilebilen, doğru bir amaca hizmet eden ve sanal bir varlık olarak emtia görevi gören özelliklere sahip olduğu kararını verdi. Davaya konu olan Bitcoin değeri ise 18.88 BTC’den oluşuyor. Malezyalı ve Amerikalı iki sanık arasında geçen davada, Malezyalı sanığın Amerikalı sanığı Bitcoin göndermesi için zorladığı iddia ediliyor. Mahkeme, sanığın 18.88 BTC’yi tekrar kişinin hesabına göndermesine, eğer bu yapılmazsa CoinMarketCap’te 12 Haziran 2018 tarihli BTC değerine bakılarak 42,206 Yuan tazminat ödenmesine karar verdi.

2018 yılının başlarında, Hangzhou İnternet Mahkemesi, Bitcoin’in bir emtia niteliğinde olduğuna ve alım satım işleminin yapılabileceğine karar vermişti. Yine aynı mahkeme, 2019 yılında Bitcoin’in sanal bir taşınmaz varlık olduğunu ve yasalarla korunması gerektiğini belirtmişti.

Mahkeme ayrıca Çin’in bu konu hakkındaki ulusal politikasını da tekrar ederek “Herhangi bir platform veya kurumun fiat para / kripto para içeren bir iş yapması veya bir karşı taraf olarak token veya kripto para satın alması (ya da satması) veya fiyatlandırma ve bilgi aracısı gibi hizmetler sunması kesinlikle yasaktır.” açıklamasını yaptı. Bunun asıl sebebi yasalara göre ülkenin Bitcoin’in para niteliğini her zaman reddetmesi, dolayısıyla Bitcoin’in piyasada para olarak dolaşmaması ve onunla başka varlıklar alınmaması ya da Yuan ile takas edilmemesi gerekliliği. Ayrıca Çin Merkez Bankası kısa bir süre içerisinde yasal bir dijital para çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Çin’de Bitcoin’in legal olarak elde tutulması yasak olmamasıyla birlikte Bitcoin’in emtia ve mülkiyet hakları da kabul edilmiş oldu.

Kaynak: UZMANCOIN

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER