Ana Sayfa Çin'in Resmi Kripto Parası DCEP, Uluslararası Kripto Para Birimi Olma İddasında

Çin’in Resmi Kripto Parası DCEP, Uluslararası Kripto Para Birimi Olma İddasında

Son yılların popüler konusu kripto paralar. Başlangıçta devletlerin kesinlikle bu para türüne sıcak bakmayacağı yönünde görüşler bildirilse de günümüzdeki gelişmeler bunun tam tersini gösteriyor. Öyle ki artık devletler resmi olarak kendi kripto paralarını açıklıyor.

Çin hükümeti kripto para uygulamasını resmi olarak doğrudan kendisi başlatmamıştı. Çin deki kendi kripto parasını üretme süreci Chandler Guo isimli bir yatırımcının Bitcoin madenciliği için çalışmalarını sürdürürken bu istasyonun enerji ihtiyacı ile ilgili yerel yönetimle iletişime geçmesiyle başlamış. İhtiyac duyulan enerjinin bir hidroelektrik santralinden karşılamaya başlaması ile madencilik kapasitesi de büyüyen Guo, bugün dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yüzde 30’una sahip. Tüm bu gelişmeler, Çin hükümetinin de gündemine giriyor ve Çin’in resmi kripto parası, DCEP çıkmış.

DCEP, aslında Çin’in resmi para birimi olan yuanın dijital versiyonu konumunda ve Çin Halk Bankası‘na ait. Yatırımcı Guo DCEP ile ilgili yaptığı açıklamalarda bu kripto paranın bir gün dünyanın tamamında kabul gören bir kripto para olabileceğini ifade etti. Guo, Çin’nin ülke sınırları dışında yaşayan yaklaşık 39 milyon Çinlinin, DCEP’in uluslararası kripto para birimi haline gelmesinde çok etkili bir unsur olabileceğini belirtti.

Çin kripto parasının geleceği konusunda oldukça umutlu ve iddialı ancak bunun konuda farklı düşünenlerde mevcut. Bazı kesimler Çin’in kripto parasına Çin’in siyasal yapısı nedeniyle güvensizler. Bu gruplar Çin hükümetinin DCEP aracılığıyla kullanıcılarını takip edebileceği yönünde endişeler taşıyor.

DCEP, Çin’in belirli bölgelerinde şuanda kullanılmakta. Çin Halk Bankası ise bu kripto paranın tüm ülkede kullanılabilmesi için çalışmalarını sürdürmekte. Bu amacın gerçekleştirilmesi konusunda resmi bir program takvimi bulunmasa bile Çin Halk Bankası’nın beklentiler ile baskı altında olduğundan bu sürecin çok da uzamayacağı yönünde görüşler mevcut. Bu baskının temelinde ise yine ekonomik güç dengelerini doğrudan etkileyen bir rekabet var. Facebook’un üzerinde çalışmakta olduğu Libra isimli kripto para birimi ise bu baskının somut unsuru.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Sony, FX6 Full-frame Profesyonel Kamera ile Sinema Grubunu Genişletiyor

FX6, Sony'nin sektör lideri Dijital Sinema Teknolojisi ile Alpha™ Aynasız Fotoğraf Makinelerinin Gelişmiş Görüntü Oluşturma özelliklerini birleştiriyor.

Okuma Tiyatrosu W. Shakespeare’in “12. Gece”si ile Devam Ediyor

İş Sanat Okuma Tiyatrosu bu hafta William Shakespeare'in "12. Gece" eserinden bir bölümle edebiyatseverlerle buluşacak. Ünlü oyuncular Neslihan Yeldan, İpek Türktan Kaynak ve Gökçen Gökçebağ, W....

Işın İzleme ve NVIDIA DLSS’in Öne Çıktığı Yeni ‘Call of Duty: Black Ops Cold War’ Videosu Yayınlandı

NVIDIA, Call of Duty: Black Ops Cold War'ı ve oyunun desteklediği yeni nesil teknolojilerden bazılarını gösteren bir video yayınladı. Videoda ışın izleme...

Yeni Eğlence Canavarı POCO M3 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

POCO, güçlü kamera, 6.000 mAh pil ve FHD+ ekrana sahip en son bütçe dostu akıllı telefonuyla küresel bağımsızlığını kuruyor.

Kripto Para Piyasasına Z Kuşağı Yön Veriyor

Yaşları 25-34 arasında değişen Y kuşağı mensubu Thodex kullanıcılarının oranı yüzde 26,5. Thodex Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, “Kripto para piyasasına...