Ana SayfaGündemClubhouse Veri Güvenliği ile Gündemde

Clubhouse Veri Güvenliği ile Gündemde

Sosyal medya kullanıcılarının son günlerdeki gündemi Clubhouse uygulaması yine son dönemlerin popüler tartışma konusu veri güvenliğini ne seviyede sağlıyor.

Clubhouse ve Alpha Exploration Co notion.so üzerinden gizlilik politikalarını paylaştı. Buna göre Clubhouse’u cihazınıza yüklediğinizde uygulama rehberinize ve konumunuza erişebiliyor. Buna ek olarak katıldığınız konuşmaların türüne, iletişime geçtiğiniz kullanıcıların bilgilerine erişebiliyor. Ancak uygulama belirli durumlarda alınan kısa süreli kayıtlar haricinde herhangi bir ses kaydı saklamıyor.

Uygulamaya bünyesinde hesap açmak için kullanılan adınız ve soyadınız, telefon numarası, kişisel fotoğrafınız, e-posta adresiniz gibi bilgileri gizlilik sözleşmesinde kullanabileceklerini belirten Clubhouse, sadece kullanıcıların raporlaması durumunda aktif odalardaki ses kayıtlarını şikâyet soruşturması için sakladıklarını, soruşturma kapsamında incelenen kayıtlarda politikalarıyla ilgili bir ihlal bulunmaması durumunda bu kayıtların silindiğini açıkladı.

Clubhouse Verilerinizi Paylaşabilir

Clubhouse, bağlantı kurduğunuz insanlar, hesaplar ve girdiğiniz gruplarla ilgili verileri topladıklarını buna ek olarak iletişim bilgilerinizi, telefon rehberinizi de toplayabildiklerini açıkladı. Ayrıca görüntülediğiniz içeriklerden uygulama içinde kullandığınız özellikleri ve bu aktivitelerin ne sıklıkla yapıldığına dair verileri topladığını belirten Clubhouse, e-mail’e yerleştirilen pixel kodu aracılığıyla IP adresinizi ve uygulamaya giriş-çıkış saatleriniz gibi bilgileri depolayabiliyor.

Tüm elde edilen bu verileri birleştirerek belirli zamanlarda kullanıcılarına dair davranışsal analizler yapabileceklerini belirten şirket, toplanan bu birleşik verilerin “iş ortaklarıyla” paylaşılabileceğini belirtiyor.

Clubhouse’un kullanıcı verilerini iş ortaklarıyla paylaşacak olması ise aslında Whatsapp veri güvenliği krizinde yaşananlarla çok da farklı değil. Gelecek günlerde bu konunun Clubhouse içinde gündeme gelip gelmeyeceği ise şirketin politikalarıyla doğrudan ilgili olacak.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER