Ana Sayfa Coronavirüs Drone'u Draganfly, ABD'de Göreve Başladı

Coronavirüs Drone’u Draganfly, ABD’de Göreve Başladı

Coronavirüs semptomlarını taşıyan hastaları tespit edebilen Draganfly ile ilgili daha önce sizler için bir haber yapmıştık. Şimdi ise pandemi dronu Draganfly, ABD’de görev yapmaya başladı.

Draganfly dronları ayrıca sosyal mesafeyi de kontrol ediyor

Havacılık firması Draganfly, “pandemik insansız hava araçları” nın ilk test uçuşlarını bugün itibarıyla ABD’de gerçekleştirdiğini açıkladı.

Dronelar, vücut sıcaklığını, nefes almayı ve kalp atış hızını ölçen sensörler ve bilgisayar görme sistemleri ile donatıldı. Bu sensörler 58 metreye kadar çalışabiliyor. Ayrıca birinin hapşırma, öksürme veya sosyal mesafe kurallarına uyup uymadığını tespit edebiliyor.

Test uçuşları, özel bir parti sonucu onlarca kişinin virüse maruz kaldığı ardından koronavirüs merkez noktası haline gelen Westport, Connecticut‘ta gerçekleştirildi. Draganfly’e göre, Westport bu teknolojiyi halka açık yerlerde toplanan yaşlılar ve kalabalıklar gibi risk altındaki grupları koruma amaçlı kullanacak.

Westport Polis Teğmeni Anthony Prezioso, yerel haber ajansı Patch’e “yaklaşık son beş gündür” testlerin sürdüğünü söyledi.

“COVID-19 virüsünün yayılmasını sınırlamak ve kontrol altına almak için en güçlü silah sosyal mesafe önlemleri almak. Bu sürecin Temmuz ve Ağustos aylarında da devam edeceğini öngörüyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz” dedi.

Coronavirüs-Drone-Draganfly-ABD-Göreve-Başladı-1

Draganfly sağlık açısından güvenilir, peki veri açısından da güvenilir mi?

Draganfly, yazılımında biyometrik okumalar kullandığını ancak yüz tanıma olmadığını belirtiyor. Ayrıca topladığı tüm verileri ‘anonimleştirerek’ üçüncü parti yazılım ve kişiler tarafından kullanılamaz hale getirdiğini iddia ediyor.

Draganfly CEO’su Cameron Chell bir YouTube videosunda “Sistem kişiselleştirilmiş veri toplamıyor ve insanları tanımlamıyor. Sistem nüfus örnekleri alıyor ve bu anonimleştirilmiş verileri kamu güvenliği yetkililerimize sağlıyor. Böylece bize nüfus sağlığının bir göstergesini veren ve yetkililerimizin gerçek verilere dayalı kararlar vermesine izin veren net veriler elde edebiliyoruz.” dedi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Oxford Üniversitesi’nin Covid-19 Aşısı Yüzde 70 Etkili! Etki Oranı Yüzde 90’lara Çıkarılabilir

Büyük bir test grubu, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, insanların Covid-19 semptomları geliştirmesini önlemede oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Ara verilere göre...

Steam, PS5 Kontrolcüsü DualSense Destekliyor

Steam, istemci uygulamasındaki en son beta güncellemesinin ardından Sony’nin yeni PlayStation 5 DualSense kontrolcüsü için daha fazla destek verdiğini duyurdu. Hafta sonu...

Tesla, Model S’in Menzilini Artırdı; Lucid Air’ı Geçti

Tesla, elektrikli sedanı Model S'in menzilini bir kez daha yeni bir rekor seviyeye çıkardı. Bu sayede Lucid Air ile menzil ve fiyat...

HUAWEI Mate40 Pro Türkiye Fiyatı Açıklandı ve Satışa Sunuldu

HUAWEI'nin devrim niteliğindeki en yeni amiral gemisi akıllı telefonu HUAWEI Mate40 Pro Türkiye'de bugün Huawei Online Mağaza üzerinden ön satışa sunuldu. HUAWEI...

Yarısından Fazlası Güvenlik Denetimi Yapmayan Kobi’lere İlaç Olacak Reçete!

2020 yılı KOBİ'lerin birçok acı gerçekle sert bir şekilde karşılaşmasına neden oldu. Buna rağmen KOBİ'lerin %62'sinin yılda en az 1 kez dahi...