Ana SayfaCoronavirüs, Havayollarını ve Uçuş Şekillerimizi Nasıl Etkileyecek?

Coronavirüs, Havayollarını ve Uçuş Şekillerimizi Nasıl Etkileyecek?

Hava ücretlerinden güzergahlara(destinasyon), kabin yerleşimlerine kadar her şey, tekrar seyahat etmeye başladığımızda çok farklı olabilir.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yeni bir hava yolculuğu çağına giriyoruz. Muhtemelen daha yüksek ücretler, daha az güzergah, uçuş öncesi sağlık kontrolleri ve daha az yiyecek türüne izin… Bu liste böyle uzayıp gider.

Dünya havayollarının operasyonlarını ve bu coronavirüs krizinden nasıl çıkacaklarını yeniden değerlendirdikleri köklü bir değişim yaşanıyor. Koca koca havaalanları, maske takan ve sosyal mesafeye dikkat eden, birkaç personel ve güvenlik dışında neredeyse bomboş. Coronavirüs pandemisi sonrasında gevşeme başlayacak ancak hemen hemen her alana dokunacak büyük değişiklikler ve uzun sürecek bir kriz bizi bekliyor.

Delta Air Lines Inc. Genel Müdürü Ed Bastian, bu hafta çalışanlara yazdığı bir mektupta, “Coronavirüse çare bulunduktan sonra bile dalgalı ve zayıf bir iyileşme süreci için hazırlıklı olmalıyız. İyileşme döneminin iki-üç yıl sürebileceğini tahmin ediyorum” dedi.

Koronavirüs, savaş sonrası dünyanın büyük kültürel ve ekonomik fenomenlerinden biri olan ve on yıllardır süren ‘havacılık bombasında’ saati birkaç ay içinde sıfırladı. Uçak yolculuğu her yeri daha ulaşılabilir bir hale getirdi, istihdam yarattı, zengin fakir demeden herkesi dünyanın dört bir yanına saatler içinde uçurdu. Analitik firması Cirium‘a göre, havayolları Ocak ayından bu yana koltuk kapasitesi %70 oranında düştü.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, yolcuların en az %40’ı coronavirüs pandemisi bittikten en az 6 ay sonra tekrar uçağa bineceğini söylüyor. Ancak gerçek veriler ne olacak kimse bu konuda kesin bilgiye sahip değil. Bütçe dostu havayolu EasyJet Plc, müşterilerini sosyal mesafe konusunda güvence altına almak için bir süre orta koltukları boş tutarak uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor. Kore Havayolları ise kabin ekibine artık gözlük, maske, eldiven ve koruyucu önlük kullandırıyor.

coronavirüs-havalimanı-teknoloji-haberleri-teknorex-2

Coronavirüs pandemisi sonrasında kabinler nasıl olacak?

Havayolu şirketlerinin kısa sürede tekrar toparlanması için müşterilerin tekrar uçuşlara başlaması gerekiyor. Bunun için ise uçak içinde bazı kabin düzenlemeleri yapmaları gerekecek gibi duruyor. Singapur Teknoloji Enstitüsü’nde hava taşımacılığı yönetiminde öğretim görevlisi Volodymyr Bilotkach, “bazı havayolları pandemi sonrasında premium denilen uçuş sınıfına sahip koltukların oranını artırarak güvenli ve emniyetli yolculuğu sağlayacaklar. Bu sayede etmiş oldukları zararı daha hızlı kapatmayı hedefliyorlar” dedi.

Her şey dahil ücretler politikasını uygulayan son temsilcilerden biri Asya havayolları. Bagaj check-in, ekonomik koltuk ve yemek gibi şeyler için tek ücret ödeyen ekonomi sınıfı yolcular artık her biri için ayrı ayrı ödeme yapmak zorunda kalabilirler. “Havayolları Ekonomisi” kitabını yazan Bilotkach, IATA’ya göre coronavirüs pandemisi öncesinde bile, ortalama müşteri başına kâr sadece 3 dolardı. Yardımcı masrafların zaten artmakta olduğu Avrupa ve ABD’de rakamlar ise sırasıyla 5 ve 17 dolardı.

IATA genel müdürü Alexandre de Juniac, yüz maskelerinin yolculara güvence verebileceğini, ancak orta koltukların boş bırakılmasının maksimum koltuk kapasitesinin başabaş seviyelerinin altına düşeceğini söyledi.

Endüstri daha önce çok fırtına atlattı ancak hiçbiri bu kadar zorlayıcı değildi. Dünyadaki 26.000 yolcu uçağının yaklaşık üçte ikisi park pozisyonunda ve yaklaşık 25 milyon kişi iş kaybı riskiyle karşı karşıya. Dile kolay, bu kriz sonrasında 25 milyon kişi işsiz kalmanın eşiğinde. IATA, taşıyıcıların bu yıl bilet satışlarında 314 milyar dolarlık bir zararla karşı karşıya olduğu ve yarısının iki-üç ay içinde hükümet yardımı olmazsa iflas edebileceği konusunda uyardı.

Merkezi İngiltere’de bulunan EasyJet‘in, talebin ne kadar erken geri dönebileceği, hangi seviyelerde, hangi fiyatların ödeneceği ve belirli bir uçuşta kar elde etmek için ne kadar ücret alınması gerektiği konusunda çeşitli senaryolar modelleyen bir veri bilimi ekibi mevcut. O ekip bile geçen hafta yaptıkları konferans görüşmesinde şunu dedi: “Kimse cevapları bilmiyor, sadece çok esnek olmamız gerekiyor”.

coronavirüs-havalimanı-teknoloji-haberleri-teknorex-1

Yolcu Testleri

Özellikle uçuş izinlerinin, ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceği gibi durumlarda büyük krizler ortaya çıkacaktır. ABD’deki 11 Eylül 2001 terörist saldırılarının ardından havaalanı güvenliğinin sıkılaşması gibi, yolcular ateş ölçümleri gibi testlere tabi tutulabilir veya uçmak için sağlık raporlarına ihtiyaç duyabilirler. Böyle olursa işlemler zaman alıcı olacak ve uçuş programlarını aksatacaktır.

“Hızlı ve güvenli olması gerekiyor. Nispeten küçük bir yük olan bir şey, ”diyor BCG’nin Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki seyahat ve turizm uygulamaları başkanı Dirk-Maarten Molenaar.

Hava yolculuğunun temel doğası -ticaret, diplomasi, iş dünyası ve turizmin devamı için- hükümetleri ve dünyayı havayolu taşıyıcılarını desteklemeye zorluyor. Pazartesi günü geç saatlerde ABD’de, Hazine Departmanı havayollarına ilk yardımını verdi.

coronavirüs-havalimanı-teknoloji-haberleri-teknorex

Temel Seyahat

UBS Group AG‘ye göre virüs, uçma ihtiyacının yeniden değerlendirilmesini gerektirebilecek uzaktan video konferansı sektörünün şişmesine yol açtı. Bu süreçte Zoom, Google, Facebook ve daha birçok şirket video konferans işini geliştirdiler.

Londra merkezli Avrupa endüstriyel sermaye araştırması başkanı Celine Fornaro, “Çevrecilik açısından düşünmeseniz bile kendinize kesinlikle şunu sormalısınız: Bu seyahat gerekli mi?” dedi.

Fornaro, Avrupa’da da Çin’de olduğu gibi havayolu taşımacılığından, yüksek hızlı tren yolculuğuna geçişin hızlanmasını bekliyor.

istanbul-havalimanı-coronavirüs-havalimanı-teknoloji-haberleri-teknorex-3

Kaynak: Bloomberg

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER