Ana SayfaGündemCoronavirüs Nedeniyle En Çok İşten Çıkarılan Meslekler

Coronavirüs Nedeniyle En Çok İşten Çıkarılan Meslekler

Covid-19 gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok endistrinin ve sektörün belini büktü. Olayın elbette tıbbi yönü daha mühim fakat finansal açıdan veriler bize gösteriyor ki; küçülmeye gitmek şu durumu atlatmak açısından kaçınılmaz son.

Covid-19 salgını sırasında birçok işletme için satışlar ve yeni anlaşmalar yavaşlayarak durdu. Çünkü kabul edilmelidir ki başlangıçta kimse büyük çapta bir karantina beklemiyordu. Birkaç ay ile atlatılacağı düşünülse de küresel çapta bir ekonomik yorgunluk ve önceliklerin değişmesi bütün planları bozdu.

Satış ve pazarlama alanında olan tökezleme diğer departmanlarda da kelebek etkisi (ya da dalga etkisi de diyebiliriz) oluşturdu. Örneğin, Carta’nın CEO’su Henry Ward  “Satış ve Pazarlama departmanları küçüldükçe, işe alım, İK, operasyonlar ve Ar-Ge bölümleri gibi departmanları destekleyen ekiplerin birçoğu da onlarla küçüldü.”

Grafik, işten çıkarmalardan etkilenen rolleri göstermektedir.

Yukarıda gösterilen grafik; departmanlara göre işten çıkarmalar tarafından etkilenen rollerin yapısını göstermektedir. Burada en dikkat çeken kısım ise “mühendis ekibi”. Mühendisler tarihsel olarak özellikle de son zamanlarda büyük ölçüde komisyona dayanan satış ekiplerine karşı yüksek, rekabetçi maaşlar alan en garantici meslek grubuyken, bu süreçten büyük oranda etkilenen departman olmuştur.

Covid-19 nedeniyle bu hafta TripAdvisor, Lyft ve Juul ve Uber büyük çapta işten çıkarmalar gerçekleştirdi. İşten çıkarmalar her ne kadar sosyolojik bir olgu olsa da covid-19 liberal ekonominin çöküşünü bize gösteriyor diyebiliriz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER