Ana SayfaMotorlu TaşıtOtomotivCoronavirüs Sonrası Araç Almak - A ve B Sınıfı Araçlar

Coronavirüs Sonrası Araç Almak – A ve B Sınıfı Araçlar

Bildiğiniz üzere “Covid-19” olarak adlandırılan virüs hem ülkemizde hem de dünya genelinde binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden oldu. Can kaybının da yanı sıra neredeyse dünya üzerindeki ülkelerin hepsinde ekonomik krizler yarattı.

Araba üreticileri ise değişik stratejiler ile yola devam etmek istiyor. Kimi markalar geleceğin tamamen “Elektrikli Otomobiller” bünyesinde olacağına, kimi markalar da “A ve B Segmenti” arabaların kalabalık şehirlerde daha çok tutulacağını, aynı zamanda yakıt teknolojisi olarak Hibrit & Elektrik kullanımının doğaya ve kullanıcı cebine en az zararı verdiğini düşünüyorlar.

Dev markalar aslında Corona virüsten önce artan döviz kurları, yakıt ve parça üretiminin zorluğu ile modellerde küçülmeye gideceklerinin sinyallerini vermeye başlamıştı. Bu markalar arasında örnek vermek gerekirse BMW i3, Renault Zoe, Toyota Yaris(ülkemizde Hybrid versiyonu satışta) gibi seri üretime geçilmiş bugün vitrinlerde satılan modelleri görebilmekteyiz. Kalabalık şehirlerde yaşayıp park yeri aramaktansa, ufak bir araç ile ulaşımımı sağlayayım buna park yeri bulmak daha kolay diyenler için olmazsa olmaz seçenekler var. Birazdan ülkemizde var olan araçları, aşağıda bulunan galeride inceleyebileceksiniz.

“Ayağımı yerden kessin yeter” diyenler için arabalar

Sıra geldi A ve B segmenti araçları tanımaya;

A SEGMENTİ ARAÇLAR:

A Segmenti araçlarülkemizde mini sınıf veya küçük şehir otomobilleri olarak geçmektedir. Boyutları 3 metre 70 cm’den (370 cm) kısa olduğu için mini sınıf olarak nitelendirilmektedir.

B SEGMENTİ ARAÇLAR:

Sürücüsüne rahat kullanım imkanı tanıyan, park sorunu yaratmayan ve genel anlamda “şehir arabası” olarak değerlendirilen küçük arabalar, günümüz koşullarının da etkisiyle otomobil sektöründe her geçen yıl daha ön plana çıkıyor.

Şimdi ise A ve B segmenti araçların geçmişten günümüze örneklerine bakalım. Bazısının kıymeti hiç bilinmedi, bazısı ise hala yeni makyajlar ile aramızda;

Renault Twingo

Avrupa’da 1992 yılında piyasaya çıkan ve ülkemizde de oldukça tutulan Twingo, halen ufak araba tercihi yapmak isteyenlerin odağında olan bir araba.

Suzuki Alto

Suzuki’nin mini sınıftaki hatchback modeli. İlk nesli 1979’da tanıtılan Alto ilk üretim tarihinden bugüne 7 kez imajını değiştirip, bugün hala yollarda aramızda.

Peugeot 106

Peugeot’nun 1991-2003 yılları arasında ürettiği B sınıfı otomobilidir. Citroen Saxo ile dizayn olarak benzerlik göstermesinin yanı sıra birçok parçası da aynıdır.

Peugeot 107

Peugeot’un ilk kez 2005 başında üretilen abisi 106’dan biraz daha ufak bir gövdeye sahip olan 107 kompakt sınıf otomobildir. Avrupa’da Coupe ve Hatchback(5 kapı)‘lı şekilde üretilen 107, ülkemizde sadece Hatchback modeli ile satışa sunulmuştur.

Citroen C1

Fransız araba üreticisi Citroen tarafından 2005 yılından beri üretilen C1, diğer üreticilerin bu kategori de yer alan araçlarına rakip olarak üretilmiş ve günümüzde hala varlığını koruyan bir modeldir.

Daewoo Matiz & Chevrolet Spark

1998 yılında Daewoo tarafından üretilmeye başlanan mini otomobildir. 2005 yılında GM Daewoo tarafından makyajlanıp yeniden üretilmeye başlanıldı. Avrupa pazarında markası Chevrolet’tir. Hatta Türkiye’de arama ismi olarak hem Matiz hem de Spark olarak sonuç çıkmaktadır.

Fiat 500

Fiat 500 1950’li yıllarda çıkan minik bir Fiat modelidir. Bu modelden sonra 2007 yılında Nuova 500 (Yeni Fiat 500) piyasaya sürülmüştür. Kendi başına hem klasik hem de ikonik bir araç olmayı başarmıştır.

Fiat Uno

İtalyanların supermini car adını verdikleri Uno, İtalya’da 1983 1995 yılları arasında üretilmiştir. Türkiye’de ise 1994 yılında birleştirilmeye başlanarak 2000 yılına kadar üretilmiş olup talep gören otomobiller arasına girmiştir. Küçük ve seri olmasından dolayı özellikle şehir içi kullanımda tercih edilmektedir.

Ford KA

Şehir arabası olarak ilk 1996 yılında satışına başlanmıştır. İlk nesil Ford Ka, 1996-2008 yılları arasında üretilmiştir. İlk neslin StreetKa adında tasarımı Pininfarina’ya ait olan 2 kapılı roadster modeli de vardı. İkinci nesil Ford Ka’nın 2008 yılından beri üretimi devam etmektedir.

Nissan Micra

Hyundai i10

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai tarafından 2007 yılından itibaren tasarlanan, üretilen ve pazarlanan 5-kapılı bir hatchbacktir. 3 kez makyalanan i10 günümüzde yenilikçi yüzü ve rakiplerinden daha sportif duruşu ile yerini alıyor.

Kia Picanto

Kia’nın 2004 Ağustos ayında satışa sunduğu mini otomobildir. Araç Güney Kore’de Morning ismiyle satışa sunulmuş olup sektör rakibi i10 ile çok sayıda benzerlik göstermektedir. 2008 Eylül ayında yenilemiş ve daha dinamik bir hal almıştır. 2011 yılında ise ikinci nesil makyajlı hali ile satışa sunulmuştur ve bugün hala yollarda kendisine rastlamak mümkündür.

Toyota Yaris

Japon otomobil üreticisi Toyota tarafından 1998 yılından itibaren üretilen B segmenti bir otomobildir. Japonya’da Toyota Vitz adıyla satılmaktadır. Yaris ismi Harites ‘in tekil hali olan Harit kelimesinden türemiştir ve Yunan mitolojisinde güzellik ve zarafet tanrıçasından adını alır. Ülkemizde de küçük araçlar kategorisinde belki de akla ilk gelen arabadır.

Elbette karar son kullanıcı da, fakat içten yanmalı motora sahip araçlar sanıyoruz ki yakın bir gelecekte kademeli olarak aramızdan ayrılacaklar. Birçok marka içinde bulunduğumuz 2020 yılının ikinci yarısından sonra var olan modellerinin “Elektrikli” versiyonlarını piyasaya sürecek(Bknz; Vw Golf, Audi e-Tron). Karar sizin. Emniyet kemeriniz takılı, yolunuz açık olsun.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER