Ana Sayfa İnternet Deprem'de Hayatta Kalmanızı Sağlayacak Uygulamalar! ÇOK ÖNEMLİ

Deprem’de Hayatta Kalmanızı Sağlayacak Uygulamalar! ÇOK ÖNEMLİ

Bir deprem kuşağında olmamız dolayısıyla aslında alışmış olmamız gerekirken hiç alışamadığımız bir doğal afet deprem. Öncelikle dün gerçekleşen İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralananlara da geçmiş olsun dileklerimizle başlayalım.

Deprem olduğu esnada biz İstanbul’da olmamıza rağmen fazlaca hissettik. Çevremdeki insanlar ise hemen telefona sarıldı ama bir de ne görelim? Tabi ki hatlar çalışmaz vaziyete gelmişti. Aşırı yüklenmeden dolayı baz istasyonları her afette olduğu gibi bu defa da yoğunluğu kaldıramamıştı. Telefon operatörleri ne zaman bu durumları kaldırabilir vaziyete gelecek bilmiyoruz ancak Teknorex olarak sizlere acil durum esnasında iletişim kanallarını nasıl kullanmanız gerektiğini ve en önemlisi depremden sonra nasıl iletişim kurarak hayatta kalabileceğinizi anlatacağız.

Operatör Aramasını Kullanmayın

Doğal afetler esnasında kesinlikle operatörünüz üzerinden arama yapmamalısınız. Çünkü hem kullanılabilir olmayacaklar, hem de o kısıtlı kullanım hakkını arama kurtarma ekiplerine bırakmak en doğrusu olacaktır. Tabi ki ekipler kendisi arasında kısa mesafe dalga dediğimiz telsizler veya uzun mesafe iletişim araçları kullanıyorlar ancak her ihtimale karşı farklı ekiplerin organize olabilmeleri için yine de o hat gücüne ihtiyaçları var.

Siz yakınlarınız veya sevdiklerinizle iletişime geçmek için wifi veya uygulamalar üzerinden aramalar gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede hem hat meşgul olmayacak hem de istediğiniz kişiye hızlıca ulaşabileceksiniz. Wifi araması ile ulaşamıyorsanız bir de SMS göndermeyi deneyin. SMS iletileri çok küçük yer kapladığı için iletimi ve ulaştırması hızlı olacaktır. Bu sayede aramaya göre yavaş olsa da kesin bir iletişim aracı tercih etmiş olacaksınız.

AKUT Güvendeyim Uygulaması

Bu uygulama sayesinde 5 kişinin numarasını uygulamaya ekleyebiliyorsunuz. Acil ve afet durumlarında bu uygulama sayesinde tek bir tuşa basarak bu 5 kişiye sağlıklı olduğunuzu bildirebilirsiniz. Size önerimiz bu 5 kişiden biri mutlaka şehir dışında olsun ki farklı şehirlere de haberler ulaşabilsin. Uygulama üzerinden gönderilecek SMS’ler operatörler tarafından ücretlendirilmiyor. Ayrıca AKUT Güvendeyim uygulamasını bir defa yükledikten sonra uygulamayı kullanmak için internete ihtiyacınız olmayacak.

FireChat – Telefonunuzu Baz İstasyonuna Çeviren Uygulama

FireChat uygulaması sayesinde sadece bir şebeke ile uzak mesafelerdeki şebekeye erişimi olmayan insanların da iletişim ihtiyaçları gideriliyor. Telefonları bir şebeke zinciri haline getiren uygulama, şebekeye bağlı bir telefonun 100 metre mesafe içindeki diğer telefonları da şebekeye bağlamasını sağlıyor. Bu sayede internet bağlantısı olmadan sadece bluetooth teknolojisi kullanılarak mesaj gönderebilmenize olanak tanıyor.

OPPO Mesh Talk – 3 Kilometre Menzil

Oppo tarafından geliştirilen ve WWDC 2019 Şangay’da tanıtılan bu teknoloji aslında Apple “Find My” ile benzer bir teknolojiyi kullanıyor. İnternet bağlantısı olmadan Mesh Talk ile açık alanda 3 kilometre mesafedeki diğer Oppo cihazları ile arama ve mesajlaşma sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama sayesinde fotoğraf ve video gönderimi de yapabiliyorsunuz.

Zello – PTT’nin BasKonuş Uygulaması

PTT’nin geliştirmiş olduğu Zello uygulaması sayesinde şebekenin yoğun olduğu durumlarda internet ve Wifi aracılığıyla telefonunuzu bir telsize çevirebiliyor ve iletişiminizi kurabiliyorsunuz. Bas konuş uygulaması sayesinde acil durumlarda hızlıca iletişim kurabilir ve yardıma ihtiyacı olanlara ulaşabilirisiniz.

İnternet olmadan hangi uygulamalar ile iletişim kurabiliriz?

HeyTell, Flows, Signal Offline Messenger, The Serval Mesh, Vojer, Voxer gibi uygulamaları da yükleyerek internet bağlantısına ihtiyaç duymadan iletişim kurabilirsiniz.

Umuyoruz hiç birine ihtiyacımız olmaz ancak maalesef mevcut durumlar bizi sürekli hazır olmaya itiyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER