Ana Sayfa Bilim Dünya Benzeri Üç Gezegen Keşfedildi

Dünya Benzeri Üç Gezegen Keşfedildi

0
Super-earth-teknorex-bilim-Gliese 887-earth-super-bilim-adamı

Bilim adamları, bizden sadece 11 ışıkyılı olan bir yıldızın etrafında dönen potansiyel bir Dünya benzeri gezegen üçlüsünü keşfettiler.

Yıldız kırmızı bir cüce ve gezegenler yıldızın yaşanabilir bölgesinde olabilir. Gelecekteki teleskop teknolojisi, bu gezegenlerin atmosferleri ve hatta potansiyel olarak yaşamları olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Bildiğimiz kadarıyla, kozmosta sadece bir tane “Dünya” var. Araştırmacılar, uzak bir gezegende akıllı yaşam olma ihtimalinin, kendi galaksimizde bile iyi olduğunu söylüyorlar, ancak ET ile tanışmadan önce üzerinde yaşadıkları dünyaları bulmamız gerekiyor. Şimdi, araştırmacılar iki değil, üç tane “Süper Dünyalar” ı barındıran yakındaki bir yıldızı gördüklerini söylüyorlar.

Science‘da yayınlanan araştırma çok fazla umut vaat ediyor, ancak henüz Dünya da daha ayrıntılı görüntüleme teknolojisine sahip değiliz. Yine de, araştırmacılar bu büyük kayalık gezegenlerin tam olarak ne olduğunu belirlemek için çalışıyorlar.

Dünya’dan en görünen kırmızı cüce yıldız, Gliese 887 olarak bilinen kırmızı-sıcak bir küredir. Göttingen Üniversitesi tarafından yönetilen araştırma ekibi, bu küçük yıldızın etrafında dönen bir çift büyük kayalık ve üçüncü cismi tespit edebildi. “Süper Dünyalar” olarak biliniyor çünkü Dünya’dan daha büyük ancak gaz devlerinden ziyade bizim gibi kayalık gezegenler oldukları düşünülüyor.

Ev sahibi yıldızlarından uzaklıkları, Dünya-Güneş ilişkisinden çok daha kısa. Gezegenlerden biri sadece 9.3 günde bir yörüngeyi tamamlarken diğeri tam bir yolculuğun tamamlanması 21.8 gün sürüyor. Güneşimizden çok daha az yoğun olduğu için bu yıldızları çevreleyen yaşanabilir bölge çok farklı. Bu yeni keşfedilen gezegenlerin gerçekten de yaşanabilir bölgede ya da en azından yakınında olduklarına inanılıyor, bu da onları Dünya dışında yaşam arayan herkes için çok ilginç kılıyor.

Teknoloji haberleri ve gündemden haberdar olmak için Teknorex‘i takip etmeye devam edin.

Kaynak: BGR

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz