Ana Sayfa Apple Dünyanın En Değerli Teknoloji Firmaları Sıralaması!

Dünyanın En Değerli Teknoloji Firmaları Sıralaması!

Covid-19 pandemisi bir çok şirketin iflasına kadar giden bir süreç haline gelse de bazı firmalar ise bu durumda dahi büyümeyi sürdürdü. BrandZ tarafından yayınlanan yeni bir marka raporu Kantar ve Bloomberg’in verilerini kullanarak COVID-19 pandemisi sırasında hangi teknoloji şirketlerinin tüketicilere değerlerini kanıtladığını gösteriyor. Yaklaşık 4 milyon tüketici verisini kapsayan rapor, teknoloji sektörünün finansal güç ve tüketici duyarlılığı açısından dünyanın en değerli markalarını da ortaya koyuyor.

Rapordaki marka değeri en yüksek 20 teknoloji markası şu şekilde sıralanıyor:

En büyük beş teknoloji markası arasında Microsoft,% 30 marka değeri artışı ile en büyük hamleyi yaptı. İlk 20’de yer alan firmalar arasında diğer büyük değişimler sırasıyla % 47, %29 ve %31 artışla Instagram (Facebook), Adobe ve LinkedIn (Microsoft) oldu.

Bu firmaların ülkelerine göre incelendiğinde ABD markalarının, dünyanın en iyi 20 teknoloji markasından 14’ünü oluşturduğunu görmek mümkün. Çinli 4 marka bu listede kendine yer bulurken 2019’dan bu yana marka değerini % 15 artıran teknoloji eğlence ve sosyal medya devi Tencent bu grubun lideri konumunda.

Değer Kaybeden Devler

İlk 10 firmanın arasında yer alan çoğu teknoloji markası marka değerinde önemli artışlar yaşarken, Facebook %7 IBM ise %3 düşüş yaşadı. Teknoloji devlerinin olduğu ilk 20 listesinde en büyük değer kaybını %29‘luk düşüşle Çin’in Baidu firması yaşadı.

Pandeminin Kazananları

Pandemi sürecinde bazı şirketler daha popüler hale geldi ve değerlerini de arttırdılar. Genel olarak, dijital uygulamalar, özellikle eğlence, alışveriş, sosyal bağlantı ve dağıtım konusunda faaliyet gösteren firmalar bu sürecin en gerçek kazananları oldu.

İlk 20 listesinde 8. sırada yer alan Instagram, marka değerini geçtiğimiz yıla göre % 47 oranında arttırdı. Ancak bu büyüme oranının 2019 yılında bir önceki yıla göre yaşadığı %95’lik büyüme oranından az olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Kategoriye Göre En İyi Markalar

Apple, Microsoft ve Google gibi teknoloji devlerinin marka değeri büyümeye devam ederken yalnızca farklı bir alanda faaliyet gösteren e-ticaret lideri Amazon tarafından geride bırakıldı.

Nisan 2020’ye kadar toplanan verilerle, BrandZ’in dünyanın en iyi 100 markasıyla ilgili raporu, kategorik anlamda birden çok değişen ihtiyacı ve tüketici davranışlarını da kapsıyor.

Bu bağlamda e-ticaret ve sosyal medya markalarına tüketici ilgisi artarken, karantina süresinde artan alkol ve yiyecek tüketimine rağmen fast food ve bira markaları darbe aldı. 

Raporda yer alan bilgilere bakıldığında birbirinden farklı bir çok sektör ürünlerini tüketiciyle ulaştırabilmek için teknolojiye doğal olarak bu alt yapıları sağlayan teknoloji şirketlerine bağlı olduğu görülüyor. Söz konusu bağlılık teknoloji devlerine sürekli bir büyüme trendi olarak geri dönüyor.

Kaynak: Visual Capitalist

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

TCL 10 Plus Detaylı İnceleme | Ekran Yağ Gibi Akıyor Maşallah

Sizler için bu videomuzda TCL 10 Plus'ı derinlemesine inceledik. Pil, batarya, ekran ve diğer teknik özelliklerin yanında son kullanıcı açısından kullanım...

PlayStation 5 Tanıtıldı – Apple Watch ve iPad Fiyat Ne Kadar? – Hogwarts Legacy | Haftalık Gündem 14

Sizler için bu haftanın öne çıkan haberlerini derleyip haftalık gündemimizde değerlendirdik.https://youtu.be/hPeSxPOacKIBizleri...

Monster Abra A7 V12.1 Detaylı İnceleme | Monster’ı Coşturduk

Sizler için bu videomuzda Monster Abra A7 V12.1 detaylı incelemesini gerçekleştirdik.https://youtu.be/IEdLnoSBRJ8Bizleri...

Görme Engelliler İçin Biyonik Göz Geliştirildi

Bilim insanları görme engelli insanlar için araştırmalarını ve arayışlarını sürdürüyorlardı. Biyonik protezler ile bu engelleri kaldırma arayışı şuana kadar etkili bir çözüm...

Sosyal Medyada Veri Güvenliğinizi Sağlamak için 5 İpucu!

Elde edilen son verilere göre, 4,5 milyardan fazla insan internet kullanırken, sosyal medya kullanıcılarının sayısı 3.8 milyarı aştı. Dünya nüfusunun yaklaşık %60'ı...