Ana SayfaAppleDünyanın En Değerli Teknoloji Firmaları Sıralaması!

Dünyanın En Değerli Teknoloji Firmaları Sıralaması!

Covid-19 pandemisi bir çok şirketin iflasına kadar giden bir süreç haline gelse de bazı firmalar ise bu durumda dahi büyümeyi sürdürdü. BrandZ tarafından yayınlanan yeni bir marka raporu Kantar ve Bloomberg’in verilerini kullanarak COVID-19 pandemisi sırasında hangi teknoloji şirketlerinin tüketicilere değerlerini kanıtladığını gösteriyor. Yaklaşık 4 milyon tüketici verisini kapsayan rapor, teknoloji sektörünün finansal güç ve tüketici duyarlılığı açısından dünyanın en değerli markalarını da ortaya koyuyor.

Rapordaki marka değeri en yüksek 20 teknoloji markası şu şekilde sıralanıyor:

En büyük beş teknoloji markası arasında Microsoft,% 30 marka değeri artışı ile en büyük hamleyi yaptı. İlk 20’de yer alan firmalar arasında diğer büyük değişimler sırasıyla % 47, %29 ve %31 artışla Instagram (Facebook), Adobe ve LinkedIn (Microsoft) oldu.

Bu firmaların ülkelerine göre incelendiğinde ABD markalarının, dünyanın en iyi 20 teknoloji markasından 14’ünü oluşturduğunu görmek mümkün. Çinli 4 marka bu listede kendine yer bulurken 2019’dan bu yana marka değerini % 15 artıran teknoloji eğlence ve sosyal medya devi Tencent bu grubun lideri konumunda.

Değer Kaybeden Devler

İlk 10 firmanın arasında yer alan çoğu teknoloji markası marka değerinde önemli artışlar yaşarken, Facebook %7 IBM ise %3 düşüş yaşadı. Teknoloji devlerinin olduğu ilk 20 listesinde en büyük değer kaybını %29‘luk düşüşle Çin’in Baidu firması yaşadı.

Pandeminin Kazananları

Pandemi sürecinde bazı şirketler daha popüler hale geldi ve değerlerini de arttırdılar. Genel olarak, dijital uygulamalar, özellikle eğlence, alışveriş, sosyal bağlantı ve dağıtım konusunda faaliyet gösteren firmalar bu sürecin en gerçek kazananları oldu.

İlk 20 listesinde 8. sırada yer alan Instagram, marka değerini geçtiğimiz yıla göre % 47 oranında arttırdı. Ancak bu büyüme oranının 2019 yılında bir önceki yıla göre yaşadığı %95’lik büyüme oranından az olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Kategoriye Göre En İyi Markalar

Apple, Microsoft ve Google gibi teknoloji devlerinin marka değeri büyümeye devam ederken yalnızca farklı bir alanda faaliyet gösteren e-ticaret lideri Amazon tarafından geride bırakıldı.

Nisan 2020’ye kadar toplanan verilerle, BrandZ’in dünyanın en iyi 100 markasıyla ilgili raporu, kategorik anlamda birden çok değişen ihtiyacı ve tüketici davranışlarını da kapsıyor.

Bu bağlamda e-ticaret ve sosyal medya markalarına tüketici ilgisi artarken, karantina süresinde artan alkol ve yiyecek tüketimine rağmen fast food ve bira markaları darbe aldı. 

Raporda yer alan bilgilere bakıldığında birbirinden farklı bir çok sektör ürünlerini tüketiciyle ulaştırabilmek için teknolojiye doğal olarak bu alt yapıları sağlayan teknoloji şirketlerine bağlı olduğu görülüyor. Söz konusu bağlılık teknoloji devlerine sürekli bir büyüme trendi olarak geri dönüyor.

Kaynak: Visual Capitalist

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER