Ana SayfaE-Ink: Katlanır Telefondan Sonra Katlanır E-Kitaplar Geliyor

E-Ink: Katlanır Telefondan Sonra Katlanır E-Kitaplar Geliyor

Akıllı telefon endüstrisinde “katlanabilir ekran” trendi başladığından beri, katlanabilir ekranlara ve çeşitli tasarımlara sahip bir sürü örnek cihaz gördük. Samsung, Motorola, Huawei gibi şirketlerin katlanabilir akıllı telefonların örneklerini inceledik ve şimdi Google’ın da bu kervana katılacağı söylentisi var. Ancak, katlanabilir bir e-okuyucu fikri şimdiye kadar gündeme gelmemişti.

E-Ink Corporation’ın Ar-Ge ekibi, katlanabilir ekrana sahip e-okuyucu prototipini yarattı. E Ink Corporation’ı bilmiyorsanız hatırlatayım, piyasadaki mevcut e-okuyucuların çoğunun kullandığı “ePaper” teknolojisine öncülük eden şirkettir kendisi.

Tayvan merkezli ekran üreticileri bir süredir katlanabilir bir e-okuyucu üzerinde çalışıyorlar. Raporlara göre, şirketin Ar-Ge ekibi bu yılın Haziran ayında katlanabilir bir e-okuyucunun erken bir prototipini geliştirdi ve şu anda bu prototip tam olarak çalışır durumda.

Katlanabilir Stylus ile Not Alınan e-Okuyucu

Cihazın ilk prototip ve sadece bir deneme olduğu ve bir korumaya bile sahip olmadığı da haberlerde bildiriliyor. Bununla birlikte, bu yeni sürüm aslında 5 işlevsel düğmeyle birlikte yeni ve çok daha verimli bir menteşe tasarımına ve işlevsel bir katlanabilir ekrana sahip.

Cihaz ayrıca katın içinde iki “ışık çubuğuna” sahip. Şirket “lojistik zorluklar” nedeniyle çerçeve içine LED ekleyemediği için karanlık ortamlarda ekranı aydınlatmak için bunları kullanıyor. (Tekrar belirtelim şu anda ürün tamamen prototip ve geliştirme aşamasında.)

Artık cihazın özelliklerine gelince, kullanıcılar bu katlanabilir e-okuyucuyu okumak için kindle benzeri bir cihaz olarak kullanabiliyor ve not almak için de kalem kullanabiliyor. 10,3 inç ekran, not almak için geniş bir ekran alanı sağlıyor. Tablet boyutundaki aygıt, kullanılmadığında katlanarak diğer katlanabilir aygıtlar gibi kompakt bir cihaz haline geliyor.

E-ink Katlanabilir Ekran Problemleri

Şimdi kişisel olarak konuşursak, katlanabilir bir e-okuyucu fikri oldukça etkileyici olsa da, gerçek hayatta yapılması gereken pek çok iş var.

Prototip cihaza baktığımda fark ettiğim ilk şey, çerçevelerin biraz dengesiz olması ve şu anda kullanıcı arayüzünün de oldukça hantal olması. Ayrıca, not alma yeteneklerine sahip e-okuyucular için, katlanabilir ekranlarla daha karmaşık hale gelen düşük gecikme sorunu bulunuyor.

Ancak görünüşe göre E Ink’teki ekip çok çalışıyor ve sadece iki ayda oldukça iyi bir ilerleme kaydetmiş durumda. Ve her geçen gün, mevcut problemleri ortadan kaldırmak ve cihazı daha da iyileştirmek için çok çalışacaklarından eminim.

İlk prototipin gerçekte nasıl göründüğünü ve nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki GoodEReader’ın videosuna bakabilirsiniz.

Kaynak

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER