Ana Sayfa İnternet Finans Teknolojileri E-ticaret Eski Sağlığına Kavuşuyor

E-ticaret Eski Sağlığına Kavuşuyor

Istanbul, 29 Mayıs, 2020 – COVID-19 salgını yeni bir evreye girerken ve gündelik hayattaki kısıtlamaların gevşemesiyle tüketici alışkanlıkları eski haline dönerken, bu trendi en iyi e-ticaret ve internet alışverişi yansıtıyor. Global app pazarlaması platformu Adjust’ın verileri, tüketiciler COVID öncesi tüketim alışkanlıklarına geri dönerken pazarlamacıların kullanıcı edinimi için dondurdukları reklam harcamasına yeniden başladıklarını gösteriyor.

Karantina kararları sonrasında çoğu mobil e-ticaret uygulaması, kullanıcı edinimi için yaptıkları harcamayı kesti ve Mart sonuna doğru uygulama kurulumları ve uygulama içinde geçirilen zaman düşüş gösterdi. Ancak Adjust’a göre, e-ticaret uygulamaları Nisan ayının başından sonra eski performanslarına geri dönmeye başladı. Kurulumların ve uygulama içinde geçirilen zamanın artması, kullanıcı edinimi için yapılan reklam harcamasının arttığını gösteriyor.

Tüketici davranışının oldukça yüksek bir seviyede eski haline dönmesini bekliyoruz.

Uygulama ekonomisi COVID-19 karşısında sağlıklı dursa da, insanlar telefonlarındaki uygulamalarla daha çok zaman geçirirken, e-ticaret bu artışın dışında kaldı. Adjust’ın yeni yayınlanan App Trendleri raporunda da belirtildiği gibi, e-ticaret uygulamalarının kurulumları Mart ayında haftalık %12 düşüş gösterdi. Şirketler reklam harcamalarını kıstığından ücretli kurulumlar Mart’tan Nisan’a kadar %35 azaldı.

Ancak yeni verilerle birlikte, bu göstergeler COVID öncesi seviyelere yükselmiş durumda. Ekonomi canlanma sürecine girerken, göstergelerin bu durumu dijital reklam harcamasında genel bir artışın arkasından geliyor.

“Tüketici alışkanlıkları, bazı öngörülerin aksine karantinadan sonra pek değişmeyebilir.” diyor Sven Arn, global pazarlama araştırması ve stratejisi şirketi Happy Thinking People CEO’su. “Bunun nedeni, birçok tüketicinin diğer insanların alışkanlıklarının değişmesini beklerken kendilerinin değişmemesi. Bir iş toplantısına katılmak için dünyanın diğer ucuna uçanları eleştirirken kendileri bir sonraki tatil planları için uçak biletlerini araştırıyorlar. Bu yüzden tüketici davranışının oldukça yüksek bir seviyede eski haline dönmesini bekleyebiliriz.”

E-ticaret platformlarına geri dönen kullanıcıların sayısı %43 arttı.

Şirketler şimdiden kullanıcıları yeniden etkileşime sokmaya odaklandılar bile. Mart ayının son haftası ile Nisan ayının son haftası karşılaştırıldığında ortaya şu tablo çıkıyor: yeniden alışveriş yapmaya hazır olan kullanıcılar ve ücretli kampanyalar sayesinde e-ticaret platformlarına geri dönen kullanıcıların sayısı %43 arttı.

Adjust’ın Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan, verileri şöyle yorumluyor: “Mart ayında başlayan karantinayla birlikte e-ticaret sektörü birkaç hafta bir şok yaşadı ve pazarlamacılar reklam harcamalarını kıstı. Ancak sektör Nisan ayında toparlanmaya başladı. Tüketiciler kadar pazarlamacılar da bu durumu kabullendiler ve önceki tüketim alışkanlıklarına geri dönmeye başladılar. Bu yüzden kullanıcıları geri kazanmak için yeniden etkileşim çalışmaları yapmaya ve hedefli reklamlar kullanmaya başladılar.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...

Samsung’dan PC Olmadan Çalışabilen Akıllı Monitör!

Çok yönlü özellikleri ile dikkat çeken Samsung Akıllı Monitör, "her şeyi yapabilen" ekranı sayesinde evde çalışma, öğrenme ve eğlence konusunda kullanıcılara büyük kolaylık...