Ana Sayfa Gündem EasyJet'e Siber Saldırı: 9 Milyon Kişinin Verileri Tehlikede

EasyJet’e Siber Saldırı: 9 Milyon Kişinin Verileri Tehlikede

İngiltere merkezli bütçe dostu havayolu EasyJet, bugün yatırımcılara “oldukça sofistike” bir siber saldırı yaşandığını söyledi. Bu siber saldırıda milyonlarca müşterinin bilgilerinin yanında en vahim olan şey iki binden fazla müşterinin kredi kartı bilgilerinin çalınması oldu.

Şirketin kurumsal sitesine EasyJet kurulu tarafından gönderilen bir açıklamada, görevli personelin güvenlik konularını nasıl “ciddiye aldığını” ve siber saldırının farkına varır varmaz, müdahale ettiklerini belirtti. Müdahale edilene kadar iddialara göre yaklaşık dokuz milyon müşterinin “e-posta adresleri ve seyahat ayrıntıları” tehlikeye girmiş ve 2.2 binden fazla müşterinin de kredi kartı ve pasaport bilgileri çalındı.

Yapılan açıklamada ihlale uğrayan tüm bu müşterilerle bağlantı kurmak için harekete geçildiği ve onlara destek teklif edildiği bildirildi. Ayrıca kimlik avı dolandırıcılığı ile ilgili havayolu şirketi elinden gelen tüm çabayı göstereceğini de belirtti.

Geçtiğimiz Mart ayında, milyarlarca dolarlık yolcu gemisi Carnival Corp geçtiğimiz günlerde yolcu adlarından ve e-postalarından sosyal güvenlik numaralarına kadar her şeyin çalındığı bir siber saldırı yaşamıştı. Kısa bir süre sonra da büyük otel zinciri Mariott, beş milyondan fazla misafirinin benzer bir ihlale yakalandığını açıkladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle havayolu şirketleri zaten çok zor günler geçiriyordu. Üstüne bu tarz saldırılar şirketlerin daha da güç kaybetmesine neden oluyor.

Kaynak: Gizmodo

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Dünyanın En Uzun Karayolu Tünelinin Yazılımını Türk Mühendisler Yaptı

Hindistan’ı Çin’e bağlayan, dünyanın 3 bin metre ve üzeri irtifalardaki en uzun tünel olma özelliğini de elinde bulunduran en uzun tünelinde Türk teknolojisi...

“Fujifilm İnovasyon Yarışması” Düzenleniyor NASA’dan Dr. Umut Yıldız da Mentörlük Ediyor!

Fujifilm, gençlerin katma değeri yüksek, özgün tasarımlı ve yenilikçi projeler ortaya çıkarması için Türkiye‘de ilk kez gerçekleştireceği İnovasyon Yarışması’nın startını verdi. Teması...

Canon imageFORMULA DR-S150’ye Üstün Performans Ödülü!

Canon; belge görüntüleme, donanım ve yazılım konusunda bağımsız değerlendirme kuruluşu Keypoint Intelligence tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Buyers Laboratory (BLI) tarafından ödüle layık...

Otomotivde Küresel Tek Pazara Veda

KPMG’nin Küresel Otomotiv Yöneticileri 2020 Araştırması, Covid-19 etkisiyle otomotiv sektöründeki değişimi inceliyor. Araştırmaya göre sektörde küresel tek pazar anlayışı geride kalıyor, yerini...

BtcTurk 24 Saatte 3 Milyar TL İşlem Hacmi’ne Ulaştı

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, BtcTurk’un son 24 saatte günlük ortalama işlem hacminin yaklaşık 5 kat artarak 3 milyar TL’ye ulaşmasını değerlendirdi.