Ana SayfaGündemEinstein'ın Görelilik Teorisi Hakkındaki Nadir El Yazısı El Yazması 13 Milyon Dolara...

Einstein’ın Görelilik Teorisi Hakkındaki Nadir El Yazısı El Yazması 13 Milyon Dolara Satıldı

Görelilik kuramıyla modern fizikte devrim yaratan büyük bilim adamı, Einstein’ın kendi el yazısıyla yazdığı nadir bir el yazması parçası, Paris’teki bir müzayedede 13 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı.

Nadir bulunan 54 sayfalık belge, Albert Einstein’ın el yazısıyla yaptığı karalamalar, çizimler ve açıklamalar içeriyor. Parisli müzayedeci Christie’s’e göre Einstein, çocukluk arkadaşı David Rothman için matematik denklemlerini minimum düzeyde kullanarak özel görelilik kuramını açıkladı.

Bir mağaza sahibi olan Rothman, bir keresinde arkadaşından, meslekten olmayan birinin anlaması için özel teorisini açıklamasını istedi. Böylece Einstein, belgeyi Rothman için çoklu diyagramlar ve tanımlarla hazırladı. Sayfalardan birinde, David Rothman’ın 1939’da yazdığı ve Einstein’ın görelilik kuramıyla ilgili belirli fenomenleri “matematik kullanmadan” açıklamak için Rothman’a el yazmasını hazırladığını doğrulayan bir açıklama var.

Einstein'ın Görelilik Kuramı Hakkındaki Nadir, El Yazısı El Yazması 13 Milyon Dolara Rekor Satıldı

El yazmasının 1913 ve 1914 yıllarında hazırlandığı bildiriliyor ve Einstein tarafından yazılmış olan ve şu anda Müzelerde veya kişisel mülkiyette bulunan diğer dört el yazmasından sadece biri. Ayrıca müzayedeci, el yazmasının ayrıca Einstein’ın iddiaya göre çalışmalarını sıklıkla yakacağı için belgeleri koruduğu söylenen Einstein’ın meslektaşı ve arkadaşı Michael Besso’nun yazılı notlarını da içerdiğinden bahsediyor.

Christie’s’e göre, Einstein Kağıt Projesi’nden bir bilim adamı olan Dr. Daniel Kennefick, belgeleri doğruladı ve içindeki diyagramları ve tanımları açıkladı. Ayrıca müzayedeci, Rothman’ın Einstein’ın matematiğe başvurmamasını istemesine rağmen, bilim adamının el yazmasında bazı matematiksel formülleri kullanmaya karşı koyamadığını belirtiyor.

Değerine gelince, nadir el yazması başlangıçta 3 milyon doların altında bir değere sahipti. Ancak, sonunda 13 milyon $ gibi büyük bir miktara satıldı. Müzayedeci taslağı kimin satın aldığını açıklamasa da, listeyi Christie’nin resmi web sitesinde kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER