Ana SayfaEl Yıkama Tamam! Şimdi Sıra Nefes Almayı Öğrenmede

El Yıkama Tamam! Şimdi Sıra Nefes Almayı Öğrenmede

Burundan nefes almak nitrik oksidi doğrudan akciğerlere verir, bu da virüsün akciğerlerdeki replikasyonunu bloke ederek COVID-19 ile savaşır

Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan nefes verin. Bu sadece yoga sınıfında yaptığınız bir şey değil – bu şekilde nefes almak vücudun viral enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabilecek güçlü bir tıbbi fayda sağlar.

Nedeni, burun boşluklarınızın molekülü üretmesidir nitrik oksit. Nitrik Oksit (NO) da akciğerlerden kan akışını arttırır ve kandaki oksijen seviyelerini artırır. Burun içinden nefes almak, akciğerlere doğrudan destek sağlar, koronavirüs enfeksiyonu ile mücadeleye yardımcı olur tarafından akciğerlerde koronavirüs replikasyonunun engellenmesi

Ancak yoga yapan veya yoga yapan birçok kişi de ağız yerine burun içinden soluduğu gerçektir. Kanın daha yüksek oksijen doygunluğu, kişinin daha tazelenmiş hissetmesini sağlayabilir ve daha fazla dayanıklılık sağlar.

1998’de Nobel Ödülü’nü kazanan üç farmakologdan biri vücutta nitrik oksidin nasıl üretildiğini ve nasıl çalıştığını keşfetmek için.

Burun içinden nefes almak meditasyonun ayrılmaz bir parçasıdır ve akciğerlere virüsle mücadele gazları verir.

Nitrik oksidin vücuttaki rolü

Nitrik oksit, birçok farklı fizyolojik etkiyi tetikleyen yaygın bir sinyal molekülüdür. Ayrıca, klinik olarak, pulmoner hipertansiyonu olan yenidoğanlarda pulmoner arterleri seçici olarak genişletmek için bir gaz olarak kullanılır. Çoğu sinyal molekülünün aksine, NO doğal durumunda bir gazdır.

Nitrit Oksit, iç astarı oluşturan 1 trilyon hücre tarafından sürekli olarak üretilir. Vücudumuzdaki 100.000 mil arter ve damarların, özellikle de akciğerlerin endotel türevi yok. Haliyle yüksek tansiyonu önlemek ve tüm organlara kan akışını teşvik etmek için arterlerin düz kasını gevşetmek Nitrik Oksit’e dayanıyor.

NO’nun bir diğer hayati rolü normal arterlerde kan pıhtılarını önler.

Rahatlatıcı vasküler düz kaslara ek olarak, Nitrit Oksit solunum yollarındaki düz kasları gevşetir– trakea ve bronşiyoller – nefes almayı kolaylaştırır. Erektil dokuda (corpus cavernosum) başka bir Nitrik Oksit aracılı düz kas gevşemesi meydana gelir ve bu da penis ereksiyonu ile sonuçlanır. Aslında,Nitrik Oksit, penis ereksiyonu ve cinsel uyarılmanın başlıca aracısıdır. Bu keşif, sildenafil, Nitrik Oksit’in etkisini artırarak çalışan Viagra adı.

Dolaşımdaki beyaz kan hücreleri ve doku makrofajları dahil olmak üzere vücuttaki diğer hücre türleri, antimikrobiyal amaç sağlar. Bu hücrelerdeki Nitrit Oksit, aynı hücreler tarafından üretilen diğer moleküller ile reaksiyona girerek bakteri, parazitler ve virüsler de dahil olmak üzere istilacı mikroorganizmaları yok etmek için antimikrobiyal ajanlar oluşturur. Gördüğünüz gibi, Nitrik Oksit oldukça şaşırtıcı bir moleküldür.

İnhale bir tedavi olarak nitrik oksit gazı

Nitrik Oksit bir gaz olduğundan, hastalara inhalasyon yoluyla bir terapi olarak özel cihazların yardımı ile uygulanabilir. İnhale nitrik oksit ile birlikte doğan bebekleri tedavi etmek için kullanılır. Kalıcı pulmoner hipertansiyon daraltılmış pulmoner arterlerin kan akışını ve oksijen toplanmasını sınırladığı bir durumdur.

Solunan Nitrik Oksit, daralmış pulmoner arterleri genişletir ve akciğerlerdeki kan akışını arttırır. Sonuç olarak, kırmızı kan hücresi hemoglobini daha fazla hayat kurtarıcı oksijen çıkarabilir ve genel dolaşıma taşıyabilir. Solunan nitrik oksit tam anlamıyla mavi bebekleri pembeye çevirdi ve tedavi edilmelerine ve anne ve baba ile eve gitmelerine izin verdi. İnhale nitrik oksitin ortaya çıkmasından önce, bu bebeklerin çoğu öldü.

Solunan Nitrik Oksit: şu anda klinik çalışmalarda olan hastaların tedavisi için COVID-19. Araştırmacılar, nitrik oksit üç temel eyleminin covid ile savaşmaya yardımcı olabileceğini umuyor: pulmoner arterleri genişletmek ve akciğerlerden kan akışını arttırmak, hava yollarını genişletmek ve akciğerlere ve kana oksijen dağıtımını arttırmak ve doğrudan büyümeyi ve yayılmasını öldürmek ve önlemek akciğerlerde koronavirüs.

Nitrik oksit virüsleri nasıl öldürür?

2004 yılında son SARS salgını sırasında yapılan bir in vitro çalışmada NO salgılayan deney bileşikleri, SARS-CoV ile enfekte olan çekirdek içeren memeli hücrelerinin hayatta kalma oranını arttırdı. Bu önerdiNO’nun doğrudan antiviral etkisi vardı. Bu çalışmada NO, viral proteinlerin ve genetik materyali RNA’nın üretimini engelleyerek SARS-CoV’nin replikasyon döngüsünü önemli ölçüde inhibe etti.

2004 yılında yapılan küçük bir klinik çalışmada, inhale NO etkiliydi Şiddetli pnömonili hastalarda SARS-CoV’ye karşı.

2003/2004 salgınına neden olan SARS CoV, genomunun çoğunu COVID-19’dan sorumlu virüs SARS CoV-2 ile paylaşıyor. Bu, inhale NO tedavisinin COVID-19’lu hastaların tedavisinde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Aslında,inhale NO’nun birkaç klinik çalışmasıventilatör gerektiren orta ila şiddetli COVID-19 hastalarında şu anda çeşitli kurumlarda devam etmektedir. Umut, inhale NO’nun etkili bir terapi olduğunu kanıtlaması ve yoğun bakım ünitesinde ventilatör ve yatak ihtiyacını azaltmasıdır.

Burun boşluğunda sinüsler, ama ağız değil, sürekli NO üretin. Burun boşluğunda üretilen NO, kimyasal olarak inhalasyon ile kullanılan NO ile kimyasal olarak aynıdır. Burundan solunduğunuzda, hem hava akışını hem de kan akışını arttırdığı ve mikroorganizmaları ve virüs parçacıklarını kontrol altında tuttuğu doğrudan akciğerlerinize NO iletiyorsunuz.

Solunan NO ile klinik çalışmaların sonuçlarını endişeyle beklerken ve etkili bir gelişimin COVID-19 aşısı, nöbet tutmalıyız ve ciğerlerimize nitrik oksit solunmasını en üst düzeye çıkarmak için düzgün nefes almalıyız. Burnunuzdan nefes almayı unutmayın; ağzından nefes ver.

Kaynak : Louis J. Ignarro, Moleküler ve Tıbbi Farmakoloji Sayın Profesör Emeritus, Tıp Fakültesi, California Üniversitesi, Los Angeles

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER