Ana SayfaElektrikli Cessna, İlk Uçuşunu Yaptı

Elektrikli Cessna, İlk Uçuşunu Yaptı

Akülü elektrikli Cessna yolcu uçağı ilk uçuşu yaptı. Yolcu uçaklarının fosil yakıt yerine elektrikle hareket edebilmelerine dair umutlarımızı artıran Cessna uçağı, bu hafta Washington’un merkezinde 30 dakikalık bir test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Seattle bölgesindeki iki şirket bu başarının ardındaydı: elektrik motorunu tasarlayan MagniX ve uçağı modifiye eden bir uzay ve uzay mühendisliği ve sertifikasyon şirketi AeroTEC. Kendileri şimdiye kadar uçabilecek en büyük elektrikli yolcu ya da kargo uçağı olduğunu söylüyorlar. Test, aynı MagniX elektrik motoruyla çalışan bir deniz uçağının Aralık ayında Vancouver’da gerçekleştirilen benzer bir uçuşla benzerlik gösteriyor.

Normalde 14 yolcuya kadar oturma kapasitesine sahip Cessna 208B Grand Caravan, 297 pound ağırlığında 750 beygir güce sahip 560 kW Magni500 elektrik motoruyla güçlendirildi.

Motorun çalışmasını sağlayan güç ise, soğutma ekipmanı da dahil olmak üzere iki ton ağırlığında 750 voltluk bir lityum iyon pil sisteminden geldi. Seattle Times’a konuşan MagniX CEO’su Roei Ganzarski, bu pillerin kabinin çoğunu kapladığını ve yolcular için çok az yer kaldığını söyledi.

Pillerin düşük enerji yoğunluğu, ekonomik olarak uygulanabilir ticari hava yolculuğunun önündeki önemli bir engel. MagniX’in hedeflediği pazarda, daha küçük ve daha hafif piller geliştirme ihtiyacı mevcut. Hava yolculuğu, aslında küresel CO2 emisyonlarında, binek otomobillerden veya güç planlarından çok daha küçük bir yer kaplıyor.

AeroTEC CEO’su Lee Human, FlightGlobal’a verdiği demeçte, iki şirket, daha önce küçük “banliyö” olarak adlandırılan havayolları tarafından işletilen bölgesel şehirler arasında 5 ila 12 kişiyi taşıyan 500 milin altındaki yolları çalıştırmak için mükemmel olarak değiştirilmiş Cessnas’ı kuruyor.

Times ayrıca, Cessnas ve benzer büyüklükteki uçakların zaten Federal Havacılık İdaresi tarafından ticari uçuşlar için sertifikalandırıldığından, değiştirilmiş e-uçak versiyonlarının onaylanmasının tamamen yeni bir elektrikli uçak tasarımını onaylamaktan daha hızlı olması gerektiğini belirtiyor. Ganzarski, yeni elektrikli güç sisteminin 2021 yılı sonunda belgelendirilmesini beklediğini söyledi.

FlightGlobal ayrıca, yakıt yakmadıklarından, geleneksel jetlere göre daha az hareketli parçaya ve daha az karmaşıklığa sahip oldukları için elektrikli Cessnas’ın içten yanmalı motorların işletiminin sadece yarısına yakın bir maliyeti olduğunu bildiriyor. Magni500’ün yarım saatlik test uçuşunda yaklaşık 6 $ değerinde elektrik tükettiği bildiriliyor.

Kaynak: AutoBlog

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER