Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiElon Musk Kripto Paraların Fiyatını Gerçekten Etkiliyor Mu?

Elon Musk Kripto Paraların Fiyatını Gerçekten Etkiliyor Mu?

Son günlerde Elon Musk kripto para piyasasını etkileyici girişimleriyle oldukça gündemde. Musk‘ın Dogecoin hakkında tweet atmasıyla değeri daha da yükselmişti. Musk, neden Dogecoin‘in Bitcoin‘den daha iyi olduğunu da yakın zamanda Twitter hesabından açıklamıştı. Ayrıca Elon Musk‘ın sahibi olduğu Tesla Inc. Bitcoin‘e 1,5 milyar dolar yatırım yaparak kripto para birimini artık ödemelerde de kabul etmeyi planladığını açıkladı. Bu haber sonrasında Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ederken, kısa süre önce Clubhouse uygulamasında kripto para ve Bitcoin hakkında konuşan MuskBitcoin için her ne kadar geç kalsa da kişisel olarak desteklediğini ve gelecekte geniş kitlelerin onu kabul edeceğini de söylemişti. Bütün bu Elon Musk’ın ortak payda olduğu gelişmelerin hepsi kripto para piyasasını gerçekten etkiledi mi?

Blockchain Research Lab ekibinden Lennart Ante, Elon Musk’ın paylaştığı tweetlerin kripto para fiyatlarını nasıl etkilediği ile bir makale yayınladı. Yayınlanan akademik çalışmada Musk tarafından atılan altı tweet incelenerek Bitcoin ve Dogecoin fiyatlarının tweet atılmadan önce ve sonra nasıl etkilendiği incelendi. Bitcoin ve Dogecoin ile ilgili 18 Temmuz 2020 ve 29 Ocak 2021 tarihleri arasında atılan tweetler ile birlikte BTC/USDT ve DOGE/USDT paritelerinin tweet atılmadan önceki son 601 dakika ve tweet atıldıktan sonraki ilk 360 dakika incelendi.

Elon Musk, 9 Ocak 2021 tarihinde Twitter biyografisini “Bitcoin” yazarak güncelledi. Dakika olarak yapılan araştırmaya göre Bitcoin, Musk’ın güncellemesi öncesi son altı saat içerisinde yüzde 0.5 gibi bir getiriye sahipken, güncelleme sonrası bu oran dakikalar sonrası yüzde 2’nin üzerine yükseldi. Musk’ın bu hareketi sonrası Bitcoin, iki-üç saatlik zaman diliminde 32.000 dolardan 38.000 dolara yükselerek piyasa değerini 110 milyar dolar artırdı.

Musk, 18 Temmuz 2020 tarihinde ve 20 Aralık 2020 tarihinde Dogecoin ile ilgili tweetler attı. Bunun üzerine 28 Ocak 2021 tarihinde ise Dogue dergisinin görselini paylaşarak Dogecoin hakkında yorum yaptı. 20 Aralık 2020 tarihinde yapılan yorum üzerine Dogecoin’in bir dakikalık işlem sayısı 9’dan 775’e yükseldi.

Araştırmayı yapan Hamburg Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Blockchain Research Lab kurucu ortağı olan Lennart Ante, araştırmanın sonucuna göre Elon Musk tarafından atılan tweetlerin kripto para fiyatlarını ve ticaret hacimlerini kayda değer ölçüde etkilediği sonucuna ulaştıklarını raporladı. Ante, çalışmada ayrıca sosyal medyada tanınmış isimlerin kripto para üzerindeki etkisinin önemli olduğunu da vurguladı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER