Ana SayfaMobilAndroidEn İyi Web Tarayıcılar - Android (2020)

En İyi Web Tarayıcılar – Android (2020)

Chrome, Play Store ile önceden yüklenmiş olan tüm Android cihazlarda varsayılan tarayıcı, ancak Firefox dünyasında hayatın nasıl olduğunu merak ettiyseniz veya DuckDuckGo gibi daha az bilinen alternatifleri denemek istiyorsanız yalnız değilsiniz. Android tarafında Web’de gezinmek için tüm iOS cihazlarından daha fazla telefon ve tablet için tarayıcı seçeneği mevcut.

Bu yazımızda Android için mevcut en iyi web tarayıcılarından bazılarını ele alacağız. Şüphesiz bazılarını duydunuz, bazılarını ise ilk defa duyacaksınız. Deneyin ve tarafınızı seçin.

Mozilla Firefox Beta/Preview

Android için kullanılabilen web tarayıcılarının çoğu, Google Chrome’un açık kaynaklı sürümü olan Chromium’a dayanmaktadır. Bu, hepsinin web sayfalarını aynı şekilde yükledikleri, performans açısından hemen hemen eşit oldukları ve temelde aynı tuhaflıklara sahip oldukları anlamına geliyor. Tabi ki Firefox bu kuralın istisnası. Firefox, Android’de tamamen özel bir oluşturma motoruna sahip birkaç tarayıcıdan biridisi.

Mozilla bir süredir Firefox’un yeniden yazılmış bir sürümü üzerinde çalışıyor ve hem Firefox Beta hem de Firefox Önizleme yeni kod tabanını kullanacak şekilde güncellendi. Yeni Firefox, boyutu büyük telefonlarda kullanım kolaylığı için adres çubuğu alt tarafta sunar ve sınırlı sayıda uzantıyı destekler. Ayrıca tüm verileri Firefox masaüstü tarayıcısıyla senkronize eder ve varsayılan olarak izleme komut dosyalarını engeller.

Google Chrome

Android için en iyi web tarayıcılarının listesini yapıyorsak tabi ki kambersiz düğün, Google Chrome’suz Android olmaz. Zaten çoğu telefonda ve tablette varsayılan tarayıcı, ancak Google sürekli olarak tarayıcısını geliştirmek için elinden geleni yapıyor. Chrome güncellemeleri altı haftada bir yayınlanır ve her güncellemenin bunların çoğu son kullanıcılar için değil web sitesi geliştiricileri için olsa bile, genellikle birkaç yeni özelliği bulunur.

Chrome, hem masaüstü hem de mobil platformlarda baskın web tarayıcısı, bu yüzden bu konuda konuşacak çok şey yok. Çoğunuz muhtemelen şu anda bu yazıyı Google Chrome’dan okuyorsunuzdur. 🙂 Chrome’un çoğu açık kaynaklı olduğundan ve Android’deki diğer tarayıcıların çoğu bu açık kaynak tabanını kullandığından, Chrome’un özelliklerinin büyük çoğunluğu diğer uygulamalar tarafından anında kopyalanır ki zaten amaç da budur.

Bununla birlikte, Chrome’un Android sürümünde duymamış olabileceğiniz birkaç güzel özellik var. Adres çubuğunu sola ve sağa kaydırarak sekmeleri değiştirebilir, telefonunuz karanlık moddayken web sitelerini karanlık olmaya zorlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

DuckDuckGo

DuckDuckGo’nun gizliliğe odaklanmış bir web arama motoru olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz, ancak şirketin de bir web tarayıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Android için DuckDuckGo tarayıcısı özellikleri (çok) hafif, ama yine de güzel bir deneyim sunuyor.

Masaüstü senkronizasyon desteği, uzantı desteği yok ve bazı temel birkaç özellik olmadığından, bu muhtemelen tüm listenin en basit tarayıcısı. Ancak, izleme komut dosyaları varsayılan olarak engellenir ve tarayıcı her siteye engellenen her izleyicinin tam listesini içeren bir gizlilik derecesi verir. Çoğu tarayıcının (Chrome hariç) bu noktada bir tür izleme koruması vardır, ancak DuckDuckGo bilgileri çok kolay anlaşılır bir şekilde düzenler.

Varsayılan olarak, bir sekmeyi kapattıktan sonra (Firefox Focus’a benzer şekilde) DuckDuckGo çerezleri siler, ancak favori siteleriniz için bunu devre dışı bırakma ayarı vardır.DuckDuckGo, Android’in yerleşik oluşturma motorunu kullanıyor, bu nedenle Chrome kadar iyi performans göstermekte.

Vivaldi

Vivaldi, eski Opera geliştiricileri tarafından kuruldu ve Android sürümü, bu yılın başında beta’dan tam sürüme geçti. Arayüzü Samsung Internet’e benziyor, çünkü Chrome tabanlı olsa da, arayüzü elden geçirdi ve bazı güzel özellikler ekledi.

Vivaldi, özellikle masaüstü modundaki tabletlerde veya telefonlarda yatay modda hoş olan masaüstü web tarayıcılarına benzer bir sekme şeridi kullanıyor. Ayrıca, ekranın üst kısmına ulaşmadan önemli işlevleri gerçekleştirmek için bir alt panel, yeni bir sekme açtığınızda bir Opera tarzı ‘Hızlı Arama’ sayfası, isteğe bağlı her zaman açık masaüstü modu ve komut dosyalarını izlemek için isteğe bağlı bir engelleyici de bulunuyor.

Listemizin sonuna geldik. Teknoloji haberleri ve güncel gelişmeler için Teknorex’i takipte kalın.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER