Ana SayfaDonanım & YazılımBilgisayarBilgisayarınızı Sürekli Şarjda Bırakmak Bataryanıza Zarar Verir mi?

Bilgisayarınızı Sürekli Şarjda Bırakmak Bataryanıza Zarar Verir mi?

Özellikle dizüstü bilgisayarınıza bir masaüstü bilgisayar gibi davranıyorsanız uygun pil bakımı önemli.

Pil ömrüyle ve bakımla uğraşmak teknoloji takıntımızın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Herkes cihazına ayak uydurabilecek bir şey ister ve çoğu insan dizüstü bilgisayarının pilinin çabuk tükenmesinden nefret eder. Yakın zamanda evden çalışmaya başladıysanız, dizüstü bilgisayarınızın takılı kaldığını fark etmiş olabilirsiniz. Gidecek bir yer yok, bu yüzden şarj cihazından çıkarmanız için bir neden yok.

Dizüstü bilgisayarlarda, içerisindeki performans donanımı nedeniyle, bazı nispeten etli piller bulunur. Teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor ve pil ömrünün acımasız olduğu yerlerde, şimdi sekiz saatlik iş gününden çok daha uzun süre dayanan piller olduğunu görüyoruz. Samsung’un Galaxy Book S,  11 saatten fazla şarj süresiyle uzun kullanım sunuyor.

Eski teknolojide, dizüstü bilgisayarınızı her zaman harici bir güç kaynağına takılı bırakmak akıllıca değil ve hatta tehlikeli olsa da, yeni dizüstü bilgisayarlar dolduğunda şarj olmayacak şekilde lityum-polimer veya lityum-iyon piller kullanılıyor. Dizüstü bilgisayarınızı bir masaüstü yedeği olarak görüyorsanız ve çoğu zaman takılıysa, bilmeniz gereken bazı püf noktalar var.

Dizüstü bilgisayar şarja takılı kalırsa ne olur?

Dizüstü bilgisayarın pili tam kapasitede iken gücü emmeye devam etmek yerine, dizüstü bilgisayarınızdaki pil takılı olsa bile harici bir kaynaktan gelen gücün, dizüstü bilgisayarı ilk çalıştırmak yerine; akım bataryanın içinden geçerek bilgisayarı çalıştırır.

Dizüstü bilgisayarınızı şarj ederken alttan aşırı miktarda ısı geldiğini fark ettiniz değil mi? Bu normal bir şarj olan bilgisayar için normal birşey ancak sıcaklık çok yükselir veya çok uzun süre bu şekilde kullanılırsa, ciddi hasar meydana gelebilir.

Dizüstü bilgisayarın batarya ömrünü uzatmak mümkün mü?

Birçok modern dizüstü bilgisayarda pilleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan yazılımlar bulunur. Bu genellikle “pil şarj eşiği” veya benzeri bir şey olarak etiketlenir ve genellikle pilin güç çekeceği bir maksimum şarj ve minimum şarj alanı belirler.

Bir çok Microsoft Surface ürünü bir pil şarj limiti ile yapılandırılabilir, fakat uygulamayı açmak kadar kolay değil. Bunun yerine, Laptop 3 ve Pro 7 gibi yeni Surface cihazlarında standart olarak gelen UEFI ayarları ile kullanabilmek mümkün. Daha eski cihazlar , Microsoft’tan edinilebilen belirli bir ürün yazılımı güncellemesi gerektirebilir . Pil Sınırı ayarlarını etkinleştirme işlemi, bir Microsoft talimatında açıklanan UEFI’ye önyükleme gerektirir

Lenovo da ise, içinde bir şarj eşiği ayarlayabileceğiniz bir Vantage uyguluması entegre olarak gelir . Tek yapmanız gereken uygulamayı başlatmak, Cihaz Ayarları’nı seçmek ve Pil Şarj Eşiği’nin yanındaki geçiş düğmesine basmak işte bu kadar kolay. Buradan maksimum ve minimum pil seviyelerini ayarlayabilmek mümkün.

Dell ‘ de ise  Command uygulaması ve Power Manager uygulaması dizüstü bilgisayarları için benzer batarya ayarlarına sahip.

HP dizüstü bilgisayarlarda, model ve BIOS sürümüne bağlı olarak, pilin şarjını sınırlamak için ayarlanabilen bir Pil Bakımı ayarı bulunuyor. HP dizüstü bilgisayarınızda BIOS’ ta göremezseniz, BIOS’un tamamen olmadığından olabilir.

Dizüstü bilgisayarın batarya sağlığı için genellikle pilinizi% 40 ila % 80 şarj arasında bir yerde ve mümkün olduğunca serin tutmalısınız.

Eğer dizüstü bilgisayarınızın bataryası doluysa ve bataryanız çıkma özelliğine sahipse, bataryayı çıkartıp AC güçte bu şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Pil yüzde göstergesi doğruyu göstermiyor, neden?

Dizüstü bilgisayarınızı birkaç yıldır kullanıyorsanız, sağ alt köşedeki pil doluluk göstergesinin artık doğru göstemediğini fark etmişsinizdir. İki saatiniz kaldığını gösterirken, film veya oyun oynadığınızda 30 dakika kaldı diyip kapanabiliyor.

Yeniden kalibrasyon bu sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

Teknoloji haberleri ve gündemden haberdar olmak için Teknorex ‘i takip etmeye devam edin.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER