Ana SayfaİnternetEyvah! Çin'de Okullar Açıldı!

Eyvah! Çin’de Okullar Açıldı!

Yeni tip koronavirüsün bir zamanlar sert darbe vurduğu megakent Wuhan’ da, toplamda 2 bin 842 anaokulu, ilkokul ve ortaokul yaklaşık 1,4 milyon öğrenci için salı günü kapılarını açtı. Wuhan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Wang Chifu’nun verdiği bilgiye göre, kentteki ilk ve ortaokul öğrencileri maske taşımak zorunda ancak maskeleri okulda takmak zorunda değiller.

Wuhan’da an itibariyle teyitli bir COVID-19 vakası yok. Ülke geneline bakıldığında da, pazartesi günü itibariyle Çin ana karasındaki teyitli COVID-19 vaka sayısı 216. COVID-19 salgını zayıflamış olsa da, Çin’de öğrencilerin sağlığını korumak için her seviye okulda salgına karşı hâlâ katı önlemler uygulanıyor.

Wuhan No. 49 Ortaokulu’ndaki üst sınıf öğrenciler, sabah 07.00’de yeni sömestr için kampüse giriş yaptı. Ateşleri ölçülen öğrenciler, sınıflarına özel tasarlanmış yoldan gittiler, 10 dakika sonra ise bir başka sınıfın öğrencileri de farklı yoldan okula giriş yaptı.

Okul yöneticisi Yin Weiguo, “Önceliğimiz öğrencilerin ve öğretmenlerin güvenliği ve sağlığı. Tüm sınıflarda, kantinlerde, yurtlarda ve tuvaletlerde kapsamlı bir dezenfeksiyon yapıldı ve her gün yapılacak. Maske ve el dezenfektanları gibi salgına karşı materyaller her sınıfta hazır bekliyor” dedi.

Shanghai, Sichuan, Jiangsu, Guangdong ve Yunnan’da da öğrencilerin salı günü yeni döneme başlamasıyla birlikte benzer önlemler ülke çapındaki okullarda uygulanıyor.

Shanghai’da 1,5 milyondan fazla ilk ve ortaokul öğrencisi salı günü okula başlarken, Shenzhen’de de 2 bin 628 anaokul, ilkokul ve ortaokulda öğrenciler sınıflara döndü. Hunan eyaletindeki Liuyang kentinde yaşayan ortaokul ikinci sınıf öğrencisi Gan Siqi, “Bu sömestr en büyük değişiklik, artık sınıfta maske takmak zorunda kalmamamız. Ateşimizin düzenli olarak ölçülmesine rağmen, geçtiğimiz dönem kadar endişeli değiliz” dedi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER