Ana Sayfa İnternet Eyvah! Çin'de Okullar Açıldı!

Eyvah! Çin’de Okullar Açıldı!

Yeni tip koronavirüsün bir zamanlar sert darbe vurduğu megakent Wuhan’ da, toplamda 2 bin 842 anaokulu, ilkokul ve ortaokul yaklaşık 1,4 milyon öğrenci için salı günü kapılarını açtı. Wuhan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Wang Chifu’nun verdiği bilgiye göre, kentteki ilk ve ortaokul öğrencileri maske taşımak zorunda ancak maskeleri okulda takmak zorunda değiller.

Wuhan’da an itibariyle teyitli bir COVID-19 vakası yok. Ülke geneline bakıldığında da, pazartesi günü itibariyle Çin ana karasındaki teyitli COVID-19 vaka sayısı 216. COVID-19 salgını zayıflamış olsa da, Çin’de öğrencilerin sağlığını korumak için her seviye okulda salgına karşı hâlâ katı önlemler uygulanıyor.

Wuhan No. 49 Ortaokulu’ndaki üst sınıf öğrenciler, sabah 07.00’de yeni sömestr için kampüse giriş yaptı. Ateşleri ölçülen öğrenciler, sınıflarına özel tasarlanmış yoldan gittiler, 10 dakika sonra ise bir başka sınıfın öğrencileri de farklı yoldan okula giriş yaptı.

Okul yöneticisi Yin Weiguo, “Önceliğimiz öğrencilerin ve öğretmenlerin güvenliği ve sağlığı. Tüm sınıflarda, kantinlerde, yurtlarda ve tuvaletlerde kapsamlı bir dezenfeksiyon yapıldı ve her gün yapılacak. Maske ve el dezenfektanları gibi salgına karşı materyaller her sınıfta hazır bekliyor” dedi.

Shanghai, Sichuan, Jiangsu, Guangdong ve Yunnan’da da öğrencilerin salı günü yeni döneme başlamasıyla birlikte benzer önlemler ülke çapındaki okullarda uygulanıyor.

Shanghai’da 1,5 milyondan fazla ilk ve ortaokul öğrencisi salı günü okula başlarken, Shenzhen’de de 2 bin 628 anaokul, ilkokul ve ortaokulda öğrenciler sınıflara döndü. Hunan eyaletindeki Liuyang kentinde yaşayan ortaokul ikinci sınıf öğrencisi Gan Siqi, “Bu sömestr en büyük değişiklik, artık sınıfta maske takmak zorunda kalmamamız. Ateşimizin düzenli olarak ölçülmesine rağmen, geçtiğimiz dönem kadar endişeli değiliz” dedi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Dünyanın En Uzun Karayolu Tünelinin Yazılımını Türk Mühendisler Yaptı

Hindistan’ı Çin’e bağlayan, dünyanın 3 bin metre ve üzeri irtifalardaki en uzun tünel olma özelliğini de elinde bulunduran en uzun tünelinde Türk teknolojisi...

“Fujifilm İnovasyon Yarışması” Düzenleniyor NASA’dan Dr. Umut Yıldız da Mentörlük Ediyor!

Fujifilm, gençlerin katma değeri yüksek, özgün tasarımlı ve yenilikçi projeler ortaya çıkarması için Türkiye‘de ilk kez gerçekleştireceği İnovasyon Yarışması’nın startını verdi. Teması...

Canon imageFORMULA DR-S150’ye Üstün Performans Ödülü!

Canon; belge görüntüleme, donanım ve yazılım konusunda bağımsız değerlendirme kuruluşu Keypoint Intelligence tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Buyers Laboratory (BLI) tarafından ödüle layık...

Otomotivde Küresel Tek Pazara Veda

KPMG’nin Küresel Otomotiv Yöneticileri 2020 Araştırması, Covid-19 etkisiyle otomotiv sektöründeki değişimi inceliyor. Araştırmaya göre sektörde küresel tek pazar anlayışı geride kalıyor, yerini...

BtcTurk 24 Saatte 3 Milyar TL İşlem Hacmi’ne Ulaştı

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, BtcTurk’un son 24 saatte günlük ortalama işlem hacminin yaklaşık 5 kat artarak 3 milyar TL’ye ulaşmasını değerlendirdi.