Ana Sayfa Bilim Facebook 2019'da Yüzde 86 Yenilenebilir Enerji Kullandı

Facebook 2019’da Yüzde 86 Yenilenebilir Enerji Kullandı

Şirket, yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı hedefine ulaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Facebook

2018’de Facebook, 2021’in sonuna kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji ile faaliyetlerini güçlendirmeyi hedeflediğini açıklamıştı. Bu tarihten sonra şirket bu yolda ciddi adımlar attı. Bugün yayınlanan ilk sürdürülebilirlik raporunda Facebook, 2019 yılında operasyonları için yüzde 86 yenilenebilir enerji elde ettiğini açıkladı. Bu oran 2015’te sadece yüzde 35’lerde kalmıştı.

Facebook şimdi Texas’taki devasa güneş çiftliği de dahil olmak üzere çevrimiçi 1.3 gigawatt elde edeceği bir projeye sahip. 2019’da Facebook, operasyonel sera gazı emisyonlarını 2017 seviyelerine kıyasla yüzde 59 oranında bir azalma yaşadı ve 100.000 metrik tondan fazla karbon emisyonunu dengeledi; bu da 22.000 yolcu otomobilini trafikten çekmekle eşdeğerdi.

Facebook, Menlo Park’ın genel merkezinin yenilenebilir enerji ile yüzde 100 desteklendiğini ve geri dönüşüm ve kompostlama yoluyla atıklarının yüzde 90’ını çöp alanlarından uzaklaştırdığını açıkladı. Facebook’un ABD veri merkezi binalarından dördü LEED Gold sertifikası aldı ve İsveç’teki bir bina mümkün olan en yüksek derecelendirme olan LEED Platinum sertifikasına sahip oldu.

Sürdürülebilirlik raporunda Facebook, tesislerinin bulunduğu yerlerde elde ettiği yenilebilir enerjiyi orada bulunan toplumla paylaşmayı hedeflediğini iddia edeiyor. Örneğin, Danimarka’nın Odense kentindeki sunucuları tarafından üretilen ısıyı geri kazanmayı ve yerel bir bölgesel ısıtma şirketine bağışlamayı planlıyor. Facebook yılda 100.000 MWh enerji sağlamayı planlıyor. Bu, yakınında bulunan 6.900 evi ısıtmak için yeterli ve 2022’nin ortalarında Odense’nin kömür kullanımını tamamen bırakmasına yardımcı olacak.

Facebook aynı zamanda su kullanımını da azaltmaya çalışıyor. 2019 yılında şirket üç milyar galonun üzerinde su tasarrufu sağladı. Oregon ve New Mexico’daki havza restorasyon projelerine yatırım yaptı. New Mexico’daki veri merkezinde bir pilot projeye başladı. Bu proje sayesinde soğutma için kullanılan suyu yaklaşık yüzde 40 oranında azalttı. Bu yıl, Facebook bu teknolojiyi diğer veri merkezlerine de yaymayı planlıyor. Facebook, su projelerinin yılda yaklaşık 206.000 metreküp suyu geri kazanmasını hedefliyor.

(Kaynak: engadget)

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,931TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

ABD Adalet Bakanlığı Kripto Paraların Devlet Güvenliği İçin Büyük Bir Tehdit Olduğunu Açıkladı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine...

Binance Türkiye’ye Giriyor: Binance TR Kripto Para Borsası

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsasını bünyesinde barındıran küresel blokzinciri şirketi Binance, Trbinance.com’un lansmanı ile Türkiye pazarına adım atıyor....

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen Prime Day, Amazon Türkiye Tarihindeki En Büyük Alışveriş Etkinliği Oldu

Türkiye'de gerçekleşen ilk Prime Day süresince en popüler ürünler; SanDisk 480GB SSD Plus Disk, HP 15-dw2027nt Dizüstü Bilgisayar ve Familia Plus Kağıt Havlu oldu.

Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi

Cisco'nun ev sahipliği yaptığı sektörel buluşmada, ağ altyapısını geliştirmenin ve dijital yetkinlik eğitimlerini artırmanın, Türkiye'nin dijital yol haritasını hızlandırmadaki önemi vurgulandı

İstanbul Havalimanı ‘Sıfır Atık’ Belgesini Aldı

İGA'nın çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını titizlikle uyguladığı İstanbul Havalimanı, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından...